دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
12 فروردين 1402 - 00:07
جایگاه ویژه‌ جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب در تولیدات صنعتی؛

مدرسه‌ای که به نیاز مهندسان ناظر و جامعه صنعتی پاسخ می‌دهد

مدرسه‌ای که به نیاز مهندسان ناظر و جامعه صنعتی پاسخ می‌دهد
مدیر مدرسه عالی مهارتی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب دانشگاه آزاد کرج گفت: دوره‌های آموزشی و مهارتی مورد نیاز مهندسان ناظر و استقرار سیستم‌های استاندارد آموزشی بین‌المللی در دستور کار این مدرسه قرار دارد.
کد خبر : 837184

حامد ثابت مدیر مدرسه عالی مهارتی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا با تشریح حوزه‌های فعالیت، کارکرد و برنامه‌های آینده این مدرسه اظهار کرد: برگزاری وبینار‌ها و سمینار‌های کاربردی، برگزاری آموزش‌های کوتاه‌مدت، برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های میان‌مدت با هدف صدور مدارک بین‌المللی، برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی مورد نیاز مهندسان ناظر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، استقرار سیستم‌های استاندارد آموزشی بین‌المللی، همکاری با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در تدوین و اجرای دوره‌های آموزشی و جذب دانشجو در حوزه کارآموزی و فعالیت‌های کاربنیان ازجمله برنامه‌ها و دستور کارهای این مدرسه است.

وی عنوان کرد: طراحی سایت و لوگوی مدرسه، استخراج و بازنگری سرفصل‌های آموزشی مورد نیاز، تفاهم با انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب ایران برای برگزاری دوره‌های مشترک، برگزاری دو وبینار علمی، کاربردی و دو بازدید صنعتی، آموزشی، بازدید و جلسات با صنایع مختلف برای عقد قرارداد صنعتی، انتخاب و جذب مدرسان دارای صلاحیت حرفه‌ای تدریس و آموزش مهارتی، همکاری در تدوین و نشر استاندارد‌های صنعتی، ارتباط با صنایع و جذب و اعزام کارآموزان به صنایع و ارائه مشاوره‌های مهارتی شغلی به دانشجویان و صنعتگران از اقداماتی بوده که در  مدرسه عالی مهارتی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب انجام شده است.

** بیش از ۵۰ درصد مواد فلزی و غیرفلزی تولیدی جهان با فرآیند‌های جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند

مدیر مدرسه عالی مهارتی جوشکاری و آزمایش‌های غیر مخرب دانشگاه آزاد کرج گفت: جوشکاری یکی از مهم‌ترین فرایند‌های ساخت، تولید قطعات و مجموعه‌های صنعتی محسوب می‌شود که تقریباً بیش از ۵۰ درصد مواد فلزی و غیرفلزی (پلیمری، سرامیکی، کامپوزیتی) تولیدی در جهان به‌طور مستقیم با فرآیند‌های جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند و همه اتصالات جوشکاری شده نیازمند بازرسی و انجام آزمایش‌های غیرمخرب هستند؛ بنابراین عملیات جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب یکی از مؤثرترین فرآیند‌های تولیدات صنعتی محسوب شده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

مدرسه‌ای که به نیاز مهندسان ناظر و جامعه صنعتی پاسخ می‌دهد

ثابت اضافه کرد: وجود منابع عظیم نفت و گاز و صنایع متعدد (پتروشیمی، خودروسازی، کشتی‌سازی، دریایی، راه‌آهن، سازه‌های فولادی و...) در کشور، نیاز به جوشکاران، تکنسین‌ها و مهندسان دارای صلاحیت حرفه‌ای برای اجرای عملیات جوشکاری، بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب را بیش‌ازپیش نمایان می‌‌کند. با توجه به این نیاز، مدرسه عالی مهارتی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب با اهداف آموزش بر اساس نیاز صنعت و جامعه، تأیید صلاحیت کارآموزان و تکنسین‌ها با استاندارد‌های بین‌المللی، برگزاری دوره‌های تکمیلی در حین آموزش‌های مهارتی (کسب وکار، کارآفرینی و..) و برگزاری دوره‌های کاربنیان در راستای طرح پویش، بهار سال ۱۴۰۰ در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز راه‌اندازی شد.

به گزارش آنا، حامد ثابت که اکنون مدیریت مدرسه عالی مهارتی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب را به عهده دارد، بیش از سه دهه فعالیت علمی و صنعتی در حوزه مهندسی جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب، عضویت در هیئت مدیره انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب ایران، رئیس مرکز نوآوری و فناوری جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب، عضویت کمیسیون فنی انستیتو بین‌المللی جوشکاری (IIW)، عضویت ستاد ساماندهی صنعت جوش کشور، مشاور صنایع جوشکاری و.. بخشی از سوابق اجرایی صنعتی و ... را در کارنامه دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر