دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 18:41
به وقت نوروز؛

نحوه سبز کردن سبزه ارزن

نحوه سبز کردن سبزه ارزن
برای سبز کردن سبزه ارزن می‌توانید از سه روش تنگ، خاک ژله‌ای و شیشه استفاده کنید که هر کدام ترفند مخصوص بخود را دارد.
کد خبر : 836995

به گزارش خبرگزاری آنا، ارزن از جمله دانه‌هایی است که می‌توان از آن برای سبز کردن سبزه عید نوروز و قرار دادن آن بر سر سفره هفت سین استفاده کرد.

ارزن درواقع از جمله غله‌هایی است که به شکل دانه‌های کروی است و به رنگ‌های زرد، سفید یا قهوه‌ای در بازار یافت می‌شود و باید توجه کنید که بذر ارزن برای جوانه زنی سه تا چهار روز زمان نیاز دارد و با توجه به این موضوع بهتر است از نیمه دوم اسفند ماه در تدارک تهیه سبزه با ارزن باشید.

اما این دانه را می‌تواند مانند سایر سبزه‌ها در سبد، هر ظرفی و یا حتی بر روی تنگ ماهی پرورش دهید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مواد لازم برای کاشت سبزه ارزن روی تنگ ماهی

 • بذر ارزن
 • تنگ ماهی
 • سبد به اندازه دهانه تنگ
 • پمپ هوا (اختیاری)
 • سنگ‌های تزیینی

مراحل کاشت سبزه ارزن در تنگ ماهی

مانند هر سبزه دیگری ابتدا باید ارزن‌ها را بخیسانید، به این صورت که ابتدا ببینید چه میزان ارزن باید مصرف کنید. برای این کار و در واقع کاشت ارزن به صورت شناور در تنگ ماهی ابتدا باید به اندازه سبدی که روی تنگ قرار می‌گیرد ارزن بردارید. سپس ارزن‌ها را برای حدود ۱۲ ساعت در آب بخیسانید.

در دومین مرحله باید بذر‌ها را داخل یک پارچه نخی نم‌دار قرار دهید و پارچه را جمع کنید و اجازه دهید بذر‌ها به مدت بیست و چهار ساعت داخل پارچه نم‌دار بمانند، توجه داشته باشید که در این مدت باید چند بار پارچه را با اسپری خیس کنید.

مرحله سوم قرار دادن تنگ در محل مورد نظر است و پس از آن باید یک سبد به اندازی سر تنگ تهیه کنید و بر روی آن بگذارید.

البته اگر سبد در دسترستان نبود می‌توانید به آن اندازه می‌توانید از ظرف پلاستیکی استفاده کنید، اما حتماً باید کف ظرف پلاستیکی را سوراخ کنید و بعد سبد را روی تنگ قرار دهید.

چهارمین مرحله قرار دادن پمپ آب در تنگ است، بدین معنا که در این مرحله باید به وسیله شلنگ پمپ هوا را به داخل تنگ فرستاده و به شلنگ وصل کنید، البته توجه داشته باشید که این مرحله کاملاً اختیاری است و در صورتی که داخل تنگ از ماهی قرمز استفاده نمی‌کنید، هیچ لزومی به استفاده از پمپ نیست، زیرا استفاده از پمپ تنها سبب ایجاد جریان اکسیژن در آب می‌شود و به زنده ماندن ماهی داخل تنگ کمک می‌کند.

وارد مرحله پنجم می‌شویم که ریختن آب در تنگ است، در واقع در این مرحله باید مقداری آب در تنگ بریزید و توجه داشته باشید که نباید تنگ را پر از آب کنید و باید بین آب و سبد یک سانتی‌متر فضای خالی باشد.

مرحله ششم؛ قرار دادن ماهی و سنگ و ... در تنگ زیر مجموعه مرحله ششم کاشت سبزه در تنگ ماهی است و پس از آن ریختن بذر ارزن در سبد که در این مرحله باید ارزن‌های خیس خورده را داخل سبد روی تنگ بریزید. سپس بذر‌ها را به آرامی صاف کنید و یک پارچه نخی مرطوب روی بذر‌ها قرار دهید. هر بار پارچه خشک شد می‌توانید با اسپری روی آن را آبپاشی کنید.

پس از چند روز از این اقدامات بذر‌های ارزن شروع به ریشه‌دار شدن می‌کنند و ریشه سبزه وارد آب می‌شود که این مرحله باید آب دادن به سبزه را متوقف کنید.

طریقه کاشت سبزه ارزن در خاک ژله‌ای

مواد لازم برای کاشت سبزه ارزن در خاک ژله‌ای

 • خاک ژله‌ای
 • اسپری آب
 • ظرف پلاستیکی
 • بذر ارزن
 • ظرف

مراحل سبز کردن سبزه ارزن در خاک ژله‌ای

برای تهیه سبزه به کمک خاک ژله‌ای ابتدا باید هر بسته از خاک ژله‌ای را با یک لیوان آب مخلوط کنید و پس از آن خاک را برای مدت ۱۲ ساعت در آب قرار دهید تا به خوبی باز شود.

مرحله دوم آماده کردن خاک ژله‌ای در ظرف مورد نظر است و بعد از آن نیز کاشت بذر ارزن که باید آن‌ها را بر روی خاک ژله‌ای له شده بریزید و پس از آن روی بذر را با خاک ژله‌ای پر کنید و سپس روی آن را با اسپری آبیاری کنید.

پس از آنکه بذر‌های ارزن را کاشتید، روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید و روزی یک بار پلاستیک را برداشته و با اسپری بذر‌ها را آبیاری کنید و سپس بار دیگر پلاستیک را روی ظرف بکشید.

اما می‌رسیم به مرحله پنجم یعنی برداشتن پلاستیک از روی سبزه ارزن، به این صورت که پس از گذشت ۳ تا ۴ روز بذر ارزن شروع به جوانه زدن می‌کند و شما باید در این مرحله پلاستیک را از روی آن بردارید و روزانه یک بار با اسپری به سبزه آب دهید.

کاشت سبزه ارزن در شیشه و تنگ 

مواد لازم برای کاشت سبزه ارزن در تنگ

 • سنگ ریزه
 • تنگ
 • بذر ارزن

مراحل طرز تهیه سبزه ارزن در شیشه و تنگ

اگر بخواهیم سبزه ارزن را در شیشه و تنگ آماده کنیم باید ابتدا آن شیشه و تنگ مورد نظر را ماده کنیم و سپس به اندازه ۵ سانتی‌متر داخل تنگ سنگریزه بریزید.

با توجه به اینکه در این روش سبزه ارزن بدون خیس کردن سبز می‌شود، باید دانه‌های ارزن را روی سنگریزه‌ها بپاشید و پس از آن بذر‌ها را با اسپری آبیاری کنید.

مرحله سوم کشیدن نایلون روی تنگ است، به این صورت که پس از ریختن بذر ارزن داخل تنگ، یک پلاستیک یا سلفون روی تنگ بکشید و با استفاده از خلال دندان چند سوراخ روی آن ایجاد کنید. توجه کنید که باید روزانه ۱ بار پلاستیک را بردارید و با اسپری به بذر‌ها آب دهید و سپس دوباره آن را سر جای خود قرار دهید.

مرحله چهارم برداشتن نایلون از روی تنگ است یعنی باید حدود ۳ روز بعد نایلون پلاستیکی را از روی تنگ بردارید و حال باید روزانه یک بار با اسپری به آن‌ها آب دهید تا سبزه ارزن به خوبی رشد کند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها: سفره هفت سین
ارسال نظر
هلدینگ شایسته