دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 17:32
دانستنی‌های گردشگری؛

معرفی «ائل‌گلی تبریز»

معرفی «ائل‌گلی تبریز»
تبریز یکی از شهر‌های قدیمی ایران محسوب می‌شود که دارای ابنیه تاریخی بسیاری است و اکثرا این بنا‌ها را به دوران آق‌قویونلو‌ها نسبت می‌دهند.
کد خبر : 836990

به گزارش خبرگزاری آنا، محال است مسافر تبریز بوده باشید و سری به ائل‌گلی یا ایل‌گلی نزده باشید، یکی از زیباترین اماکن گردشگری در تبریز، تفرجگاهی زیبا در جنوب شرقی تبریز که همه ساله گردشگران بسیاری را محو تماشای خود می‌کند.

بنایی که در دوره «آق‌قویونلوها» پایه‌گذاری و پس از آن در دوره‌ی «صفویه» گسترش یافت.

ائل گلی تقریبا در بخش اصلی شهر تبریز قرار دارد.

معرفی دریاچه ائل گلی

دریاچه ائل گلی نیز از جمله مهم‌ترین المان‌های شهر تبریز است که توسط یکی از رودخانه‌های لیقوان که از نزدیکی روستای چاوان می‌گذرد، تأمین و به‌شکل جویباری از سمت جنوب شرقی دریاچه وارد آن می‌شود.

آب دریاچه در فصل زمستان یخ می‌زند و نمای متفاوتی پیدا می‌کند. در این مدت ماهی‌هایی که در آب آن زندگی می‌کنند، نمی‌توانند به بخش بالایی آب برسند و در نتیجه روند رشدشان آرام‌تر می‌شود.

در مقابل دریاچه ائل گلی تپه نسبتا بزرگی دیده می‌شود که بطور کامل درخت‌کاری شده و منظره‌ای با شکوه را خلق کرده است. 

تاریخچه پیدایش ائل گلی

این مکان که به شاه گلی و یا استخر شاه معروف است در ابتدا صرفا یک استخر بود و همانطور که گفتیم در زمان آق قویونلو‌ها ایجاد شده است.

این استخر پیش از روی کار آمدن صفویان، بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب بمنظور آبیاری باغ‌های شرق تبریز محسوب می‌شد و صفویان نخاله، شن و ماسه‌های این استخر را خالی کردند و دور آن دیوار کشیدند.

این استخر در آن زمان در حدود ۱۲ متر عمق داشت و در دوران قاجار مسیر‌هایی در اطراف این استخر ایجاد شد و در اطراف آن درختان تبریزی و بید مجنون نیز کاشته شد.

این مکان در دوران پهلوی به شهرداری واگذار شد تا آن را به تفرجگاهی عمومی تبدیل کنند.

این استخر در حال حاضر ابعادی در حدود ۲۰۰ در ۲۰۰ متر دارد که عمق آن در گوشه شرقی از ۳ متر تا ۹ متر در کناره دهانه متفاوت است. البته توجه داشته باشید که ابعاد استخر در گذشته بزرگ‌تر بود و کف آن نیز طبیعی بود؛ اما در حال حاضر به‌دلیل ایجاد باغچه در اطراف آن، ابعادش تا حدودی کاهش یافته است.

عمارت ائل گلی

در وسط استخر ائل گلی بنایی دو طبقه به‌شکل هشت ضلعی به چشم می‌خورد که آن را با نام عمارت یا کاخ ائل گلی می‌شناسند.

بنایی که در حال حاضر به‌عنوان رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته ساختار فعلی این بنا همان ساختار اولیه‌اش نیست، زیرا کاخ ائل گلی در ابتدا خشتی بود و سپس در سال ۱۳۴۶ تخریب و ساختمان جدید جایگزین آن شد.

هشتمین پسر عباس میرزا، با نام قهرمان میرزا، این بنا را گسترش داد و تبدیل به گردشگاه سلطنتی برای درباریان قاجار کرد.

معرفی ائل‌گلی تبریز

امکانات مجموعه ائل گلی

مجموعه ائل گلی دارای امکاناتی نظیر؛ قایق‌سواری، مینی‌گلف، مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری، فضای مخصوص کمپ، غرفه‌های فروش خوراکی و درشکه سواری، تالار اندیشه، نمازخانه و پارکینگ دارد که توانسته این محل را به محیطی گردشگری و تفریحی تبدیل کند.

بهترین زمان بازدید از ائل گلی چه فصلی است؟

در اکثر فصول سال ائل گلی جذابیت خود را دارد، اما در فصل بهار با گل‌های نوشکفته و برگ‌های سبز رنگ، در فصل تابستان با نسیم و سایه درختان، در فصل پاییز با برگ‌های رنگارنگ و در فصل زمستان با فضای برف‌پوش و رویایی، از میهمانانش پذیرایی می‌کند.

اما با توجه به همه این موارد فصل بهار و تابستان احتمالا بهترین زمان برای بازدید از ائل گلی است.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر