دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 فروردين 1402 - 21:49

چطور برای سفره هفت سین سبزه ماش درست کنیم؟

چطور برای سفره هفت سین سبزه ماش درست کنیم؟
توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید سبزه ماش تهیه کنید باید ماش‌هایی را انتخاب کنید که سالم و یکدست باشند و در آن‌ها علائمی از شکستگی، پشه زدن، لکه و … وجود نداشته باشد.
کد خبر : 836730

یکی از دانه‌هایی که از آن برای تهیه سبزه شب عید و سفره هفت سین استفاده می‌شود ماش است که حتی گاهی از جوانه آن نیز استفاده می‌شود و برای تهیه آن باید به اندازه دلخواه ماش، یک پارچه نخی تمیز و ظرفی مناسب کاشت سبزه تهیه کنید.

اما مراحل کاشت سبزه ماش و سبز کردن آن به چه صورت است؟

مراحل تهیه سبزه ماش

ابتدا باید ماش‌ها را بشویید و بعد بر روی آن‌ها به اندازه ۲ بند انگشت آب ولرم بریزید و بگذارید ۱۲ تا ۱۸ ساعت در دمای محیط بماند. توجه داشته باشید که باید چندین بار آب ماش‌ها تعویض کنید و پس از آن در ظرفی که برای کاشت سبزه انتخاب کرده اید یک پارچه سفید نخی بگذارید و ماش‌های آبکش شده را روی پارچه بریزید، البته بهتر است لایه ضخیمی از ماش بریزید تا سبزه‌تان توپر شود.

پس از آن روی ماش‌ها را با یک لایه دیگر پارچه نخی بپوشانید و ظرف را در قسمتی از خانه که نور خورشید به صورت غیرمستقیم به آن می‌تابد، مثل پشت پنجره قرار دهید و توجه داشته باشید که باید هر روز روی پارچه را با اسپری آب بپاشید تا پارچه خشک نشود.

چندی بعد جوانه‌ها شروع به جوانه زدن می‌کنند و زمانی که ارتفاع جوانه‌ها به حدود ۱ سانتی‌متر رسید، پارچه روی آن‌ها را بردارید. سپس با اسپری آب را مستقیما روی جوانه‌های ماش بپاشید و مراقب باشید که کف ظرف آب جمع نشود.

آخرین مرحله تهیه سبزه ماش اینگونه است که وقتی که جوانه‌ها به اندازه‌ای که می‌خواهید رسید، دور سبزه‌ها را یک روبان پارچه‌ای با رنگ دلخواه بکشید و گره بزنید. 

چطور برای سفره هفت سین سبزه ماش درست کنیم؟

نحوه تهیه سبزه ماش در خاک

برای اینکه سبزه ماش را در خاک درست کنید، ابتدا ماش‌ها را به اندازه ۱۶ ساعت در آب خیس کنید و پس از آبکشی آن‌ها را در ظرف دلخواه که ترجیحا می‌تواند از جنس سفال، شیشه و یا چینی باشد و درون آن خاک ریخته اید باشد، بریزید.

البته باید توجه کنید که بهتر است کف ظرف دارای منافذ باشد تا هوا جریان پیدا کند.

کاشت سبزه ماش در تنگ ماهی

برای کاشت سبزه در تنگ ماهی همانند مراحل قبل ابتدا ماش‌ها را به مدت ۱۶ ساعت در آب خیس کنید و مراحل را تا جایی انجام دهید که ماش‌ها جوانه بزنند و پس از آن ماش‌ها را به داخل تنگ منتفل کنید و حتی می‌توانید پیش از قرار دادن سبزه ماش در تنگ، کف تنگ مورد نظر سنگریزه‌های رنگی یا خاک ژله‌ای بریزید.

توجه داشته باشید که روی ماش‌های جوانه زده را تا وقتی که جوانه‌ها حدود ۱ سانتی‌متر رشد کردند، با پارچه نخی بپوشانید و زمانی که جوانه‌ها به اندازه کافی رشد کردند، پارچه را بردارید و سبزه را هر روز با آبپاش، آبیاری کنید و توجه داشته باشید که آب اضافی کف تنگ را خالی کنید تا ریشه سبزه ماش له و خراب نشود.

طرز تهیه سبزه ماش در سبد

شاید بتوان از سبد‌های گل برای کاشت سبزه ماش نیز استفاده کرد و توجه داشته باشید که هر چه ارتفاع سبد کمتر باشد، بهتر است و از سوی دیگر اگر کف سبد را با خاک بپاشید و ماش‌ها را روی خاک بکارید، ماندگاری سبزه و رشد آن بیشتر خواهد شد.

نکاتی مهم درباره تهیه سبزه ماش

ماش‌هایی را که برای تهیه سبزه ماش انتخاب می‌کنید باید سالم و یکدست باشند و در آن‌ها علائمی از شکستگی، پشه زدن، لکه و … وجود نداشته باشد.

توجه داشته باشید که در تهیه سبزه ماش لازم نیست ماش به مدت چند روز در آب بماند و هر روز آب آن تعویض شود.۱۲ تا ۱۶ ساعت خیساندن و آبکشی آن کافی است.

یک روش برای کاشتن سبزه ماش روی اسفنج است.

توصیه می‌شود که از ظرف فلزی برای درست کردن سبزه ماش استفاده نکنید و بهترین جنس برای ظرف تهیه سبزه ماش، جنس سفالی و چینی است و تا حد امکان سعی کنید که از ظرف‌هایی استفاده کنید که مجبور نباشید خاک زیادی را در آن بریزید، هر چه ارتفاع خاک کمتر باشد، بهتر است و عمر سبزه ماش بالاتر خواهد رفت.

آبی را که برای خیس کردن و آبیاری سبزه ماش به کار می‌برید، باید ولرم یا رو به گرم باشد و توجه داشته باشید که قرار دادن ظرف سبزه ماش در هوای گرم و معتدل سبب رشد بالای سبزه می‌شود و آب و هوای سرد نیز سرعت رشد آن را کاهش می‌دهد.

بهترین مکان برای نگهداری سبزه ماش، در مجاورت نور غیر مستقیم آفتاب است. 

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته