دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 فروردين 1402 - 14:15

نگاهی به نماد‌های مختلف در سفره هفت سین

نگاهی به نماد‌های مختلف در سفره هفت سین
هر کدام از آن هفت سین‌هایی که در یک سفره کنار هم جمع می‌شوند تا نو شدن را تداعی کنند، نماد موضوعاتی هستند که زندگی را بر ما آسان‌تر می‌کند.
کد خبر : 836718

عید باستانی نوروز که از راه می‌رسد تکاپو‌ها برای چیدن سفره هفت سین را نیز با خود می‌آورد، سفره هفت سینی که حکایت‌های بسیاری درباره آن ذکر شده است و برخی آن را درست می‌دانند و طبق دانسته‌ها و سنت‌ها عمل می‌کنند و برخی دیگر نیز نه.

اما در همان آداب و رسوم معمول ما سفره‌ای پهن می‌شود در خانه‌ها تا سال را در کنارش تحویل کنند، سفره‌ای که هفت سین در آن خودنمایی می‌کنند، اما آیا می‌دانید نماد و معنا و مفهوم هر کدام از این هفت سین‌هایی که در سفره وجود دارد چیست؟

سنجد در سفره هفت سین نشانه چیست؟

یکی از هفت سین‌ها سنجد، است در واقع سنجد گونه‌ای از سردهٔ سنجد و بومی آسیای غربی و مرکزی، افغانستان، از جنوب روسیه و قزاقستان تا ترکیه و ایران است. 

این سین هفت سین مملو از خاصیت است که حتی بجز عید و سفره هفت سین نیز طب سنتی بر مصرف آن تاکید دارد، خواصی مانند ترمیم شکستگی، ترک استخوان و پوکی استخوان حتی جالب است بدانید پودر هسته سنجد، غضروف‌ساز است و برای ترمیم مفاصل و کمردرد می‌توان آنرا با شیر ترکیب و استفاده کرد.

سنجد را سین اول سفره هفت سین می‌نامند و آن را نماد فرزانگی و زایش می‌دانند.

طبق روایات موجود نخستین خلقت خداوند عقل بوده است و با توجه به اینکه طب قدیم و جدید سنجد را به عنوان تقویت کننده عقل و حافظه می‌شناسند می‌توان آن را نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن نامید.

سیب در سفره هفت سین نماد چیست؟

بسیاری از سنت‌های مذهبی سیب را همان میوه ممنوعه و یا اسرار آمیز می‌دانند و حتی یکی از مشکلات شناختن سیب در مذهب، اسطوره‌شناسی و فولکلور این است که تا اواخر قرن هفدهم، کلمه سیب به عنوان یک کلمه عام برای تمام میوه‌ها و حتی میوه‌هایی مثل گردو (مغزدانه‌ها) به جز بری‌ها استفاده می‌شده است!

اما سیب را نماد تندرستی و زیبایی سفره هفت سین، رمز و راز عشق و زایش و هدیه الهی به بنده و ... می‌دانند.

سیر در سفره هفت سین به چه معناست؟

یک گیاه با خواص فراوان که حتی خصلت دارویی نیز دارد و می‌تواند بعنوان یک ضد عفونی کننده و یا حتی دارو نیز مورد استفاده قرار گیرد.

از جمله دلایل قرار گیری سیر در سفره هفت سین خواص پزشکی و سلامتی آن و در نهایت تندرستی است که به افراد هدیه می‌دهد.

اما سیر به جز این موارد نماد مناعت طبع هم محسوب می‌شود و حضور آن در سفره هفت سین، برای یادآوری قناعت به انسان و سیرچشمی و حریص نبودن برای مال دنیا است.

سرکه سفره هفت سین نماد چیست؟

در برخی منابع سرکه را نماد شکیبایی و یا حتی تسلیم و رضا می‌نامند. اگر نگاهی به ادبیات ایران زمین نیز بیاندازیم سرکه را به عنوان نماد اضطراب و اشک می‌شناسند و با توجه به این موارد حضور آن در سر سفره هفت سین بمنظور یادآوری ناملایمات زندگی و دعوت به پذیرش و صبوری در برابر مشکلات است.

سنبل سفره هفت سین نماد چیست؟

سنبل گلی که زیباست و نشاط و زیبایی را در حول خود منتشر می‌کند، این گل را نماد بهار می‌دانند و از این رو گویی گوشه‌ای از طبیعت زیبای بهار در سفره‌ها رخ نمایی می‌کند.

سماق سفره هفت سین نماد چیست؟

اگر سرخی خورشید در زمان طلوع را در ذهن تداعی کنید، می‌توان سماق را هم ذات این حس و حال دانست و بنوعی آن را نماد طلوع و آغاز دوباره بددانیم که انسان را به شروعی دوباره و پرانرژی دعوت می‌کند.

سکه در سفره هفت سین نماد چیست؟

سکه را نماد دارایی و ثروت می‌دانند و با توجه بهاین موضوع و داشتن سالی پربرکت و ثروت آن را بر سر سفره هفت سین قرار می‌دهند.

سبزه در سفره هفت سین نماد چیست؟

سبزه در سفره هفت سین یادآور سبزی و رویش طبیعت است، نماد سبزی و نشاطی که پس از یک زمستان سرد و بی روح بار دیگر میهمان خانه‌ها و روح‌ها شده است.

بسیاری آن را نماد نوزایی و تولد مجدد میدانند و معتقدند که حضورش بر سر سفره باعث می‌شود سالی شاداب‌تر و خرم‌تر در انتظارمان باشد.
 

انتهای پیام/

انتهای پیام/

برچسب ها: سفره هفت سین
ارسال نظر
هلدینگ شایسته