دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 اسفند 1401 - 13:31
در گفت‌و‌گوی تفصیلی با آنا مطرح شد؛

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز افزایش تعداد هسته و واحد‌های فناور به بیش از ۵۰ شرکت تا پایان تابستان ۱۴۰۲ را چشم‌انداز این مرکز رشد دانست.
کد خبر : 836205

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ حسین بوذری- به‌تازگی در راستای حمایت از مراکز رشد و با توجه به ارزیابی و سطح‌بندی صورت گرفته برای مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی و تأیید شورای سیاستگذاری و راهبری مراکز رشد دانشگاه، مجوز فعالیت ۲۶ مرکز رشد از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد.

یکی از این مراکز، مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز است که موفق شد مجوز فعالیت خود را از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کند.

حامد آگاهی دانشیار پایه ۱۵ رشته مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی شیراز است. مقاطع تحصیلی دانشگاهی را به ترتیب در دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه تهران گذارنده‌ و با ۲۵ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی، مسئولیت‌های دانشگاهی مختلفی ازجمله مدیر پژوهش دانشکده، داور طرح‌ها و دبیر کمیته در چهارمین جشنواره بین‌المللی مخترعان، مبتکران و نوآوران، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و دبیر کمیته جذب استعداد‌های درخشان استان فارس، دبیر کنفرانس ملی مهندسی برق باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان را در کارنامه دارد و اکنون مدیریت مرکز رشد واحدهای فناور واحد شیراز را عهده‌دار است.

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند

خبرنگار خبرگزاری آنا در این راستا گفت‌و‌گویی را با حامد آگاهی دانشیار پایه ۱۵ رشته مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و مدیر مرکز رشد این دانشگاه ترتیب داده است که مشروح این گپ و گفت در پی می‌آید:

آنا: از تاریخچه مرکز رشد و چرایی و چگونگی راه‌اندازی آن در واحد شیراز بگویید.

آگاهی: مراکز رشد سازمانی هستند که جریان دانش و فناوری را در دانشگاه‏‎ها، مؤسسات تحقیق و توسعه، شرکت‏‎های خصوصی و مخترعین و مبتکرین به حرکت انداخته و ارتباط آن‌ها را با بازار مدیریت می‏‎‏کند. این مراکز، رشد شرکت‏‎های متکی بر نوآوری را با فرآیند‌های حمایتی تسهیل می‏‎کنند. استفاده از مراکز رشد، امروزه به‌عنوان یکی از ابزار‌های پذیرفته شده برای تبدیل خلّاقیت‌ها و دستاورد‌های علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازارو توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.

براساس مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در سال ۱۳۹۵، مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی شیراز با در اختیار داشتن ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع فضای قابل ارائه به واحد‌های فناور (ساختمان قاآنی)، فعالیت اجرایی خود را با هدف افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و کارآفرینی مبتنی بر علم و فنآوری آغاز کرد.

این مرکز اکنون در شهرک گلستان (خیابان آبشار) استقرار دارد. مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، یک مرکز جامع است و در حوزه‌های مختلف ازجمله مهندسی شیمی و مواد، الکترونیک و هوشمندسازی، تولید محتوای آموزشی و تبلیغاتی، خودرو، فضای مجازی، فیزیوتراپی، خدمات اجتماعی، طراحی صنعتی و عمران و ساختمان سازی فعالیت دارد.

چشم‌انداز این مرکز افزایش تعداد هسته و واحد‌های فناور به بیش از۵۰ واحد تا پایان تابستان ۱۴۰۲ و توسعه فضای اداری و کارگاهی جدید و انعقاد قرارداد‌های سرمایه گذاری و مشارکت در فروش با واحد‌های مستقر با هدف درآمدزایی دانش‌بنیان (غیرشهریه‌ای) است.

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند

**مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دارای ۲۶ شرکت فناور است

آنا: مرکز رشد واحد شیراز اکنون میزبان چه تعداد هسته، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان است؟

آگاهی: مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز اکنون ۹ هسته فناور، ۱۲ واحد فناور و ۵ شرکت دانش‌بنیان (جمعاً ۲۶ شرکت) را استقرار داده است.

آنا: تازه‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های در حال اجرا و اهداف و برنامه‌های پیش روی مرکز رشد را بیان کنید.

آگاهی: تازه‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های در دست اجرا توسعه مرکز نوآوری وابسته به مرکز رشد با زیربنای یک‌هزار و ۵۰۰ متر و در مجموع ۲ هزار متر فضای کارگاهی جدید برای تولید نیمه صنعتی و صنعتی محصولات دانش‌بنیان، اخذ مجوز‌ برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلّاق از معاونت علمی ریاست جمهوری برای واحد‌های مستقر، اخذ تأییدیه و استاندارد‌های فنی برای محصولات دانش‌بنیان، افزایش استقرار هسته و واحد‌های فناور جدید و ترغیب استادان و دانشجویان به سمت فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه است.

توسعه مدل‌های مختلف مشارکت واحد دانشگاهی شیراز در فعالیت‌های دانش‌بنیان واحد‌های مستقر در مرکز، برنامه‌های شتاب‌دهی و عمومی و تخصصی حوزه فناوری و نوآوری، توسعه خدمات مشاوره‌ای و جذب سرمایه برای شرکت‌ها در کنار بازاریابی و تجاری‌سازی و جذب منابع مالی دولتی از دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌های در دست اجرا در مرکز رشد واحد شیراز است.

آنا: آیا در دوره مبارزه با کرونا توسط واحد‌های فناور مرکز به تولید محصولی دست یافتید؟

آگاهی: بله. محصولات تصفیه آب آشامیدنی، دستگاه تصفیه هوا برای مقابله با بیماری‌های ویروسی، توسعه خدمات آنلاین بر بستر اینترنت و تولید محتوا‌های آموزشی، تجاری، تبلیغاتی را در دوران شیوع ویروس کرونا تولید کردیم.

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند

آنا: نواقص و کمبود‌ها در راه تجاری‌سازی محصولات فناورانه محققان را بیان کنید.

آگاهی: ضعف حمایت دولتی از هسته و واحد‌های فناور که هنوز تبدیل به شرکت دانش‌بنیان نشده‌اند و شرکت‌هایی که در پارک‌ها و مراکز نوآوری دولتی مستقر نیستند، بی‌توجهی به مباحث تجاری‌سازی، بازارسازی و بازاریابی، برندسازی و تبلیغات محصولات دانش‌بنیان و ضعف ارتباط و ارائه محصولات به صنایع و شرکت‌های بزرگ از کمبودها و ضعف‌ها در مسیر تجاری‌سازی محصولات فناور است.

آنا: آیا با گذشت چند سال از عمر مراکز رشد، تمام بخش‌های دانشگاه توانسته‌اند مأموریت مراکز رشد را بشناسند یا هماهنگی لازم بین بخش‌های مختلف دانشگاه در زمینه حمایت از مراکز رشد وجود دارد؟

آگاهی: مراکز رشد هنوز بین مسئولان، استادان و دانشجویان به خوبی شناخته نشده و به مأموریت، توانایی‌ها و کارکرد‌های آن اشراف ندارند. تبیین جایگاه و امکان‌پذیری درآمدزایی غیرشهریه‌ای، تأثیر بسیار مهمی در توسعه هماهنگی‌ها و توجه بیشتر بخش‌های مختلف دانشگاه به مراکز رشد دارد.

**توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و درآمدزا با تخصیص تجهیزات به واحد زیست‌بوم فناوری

آنا: برای رشد و شکوفایی مراکز رشد در دانشگاه‌ها چه پیشنهاد‌هایی دارید؟

آگاهی: توسعه هماهنگی و هم‌افزایی ادارات مرتبط در واحد دانشگاهی شامل مراکز تحقیقاتی، مرکز رشد، سرا‌های نوآوری، اداره ارتباط با صنعت و جامعه، اداره کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و معاونت‌های پژوهش و فناوری و معاونت توسعه منابع و پشتیبانی در کنار صندوق پژوهش و فناوری و پارک علم و فناوری، تخصیص فضا‌ها و امکانات و تجهیزات بلااستفاده دانشگاه به زیست بوم فناوری به دلیل توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و درآمدزا، توسعه ارتباط با نهاد‌های حمایتی دولتی ازجمله پارک علوم و فناوری استان فارس و صنایع و سازمان‌های نیازمند فناوری‌های جدید به‌منظور دریافت نیاز‌ها و ایجاد ارتباط با فناوران در قالب چالش فناورانه، ایده آرا، فن بازار، استارت‌آپ ویکند ازجمله پیشنهادها برای تقویت مراکز رشد است.

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند

راه‌اندازی سیستم شناسایی ایده‌های تخصصی، ایجاد ارتباط مناسب صاحبان ایده با سیستم‌های مرتبط با تجاری‌سازی، افزایش مشارکت واحد‌های دانشگاهی در پرورش ایده‌ها و تبدیل آن‌ها به فناوری و محصولات فناورانه، ایجاد بستر مجازی برای انتقال فناوری از دانشگاه به صنعت و افزایش سطح مشارکت و رقابت واحد‌های دانشگاهی در فعالیت‌های مشترک درون و بین استانی از دیگر پیشنهادهای ارائه شده برای یپیشرفت و شکوفایی مراکز رشد است.

آنا: و سخن پایانی ...

آگاهی: مهم‌ترین نهاد‌های مورد تعامل برای توسعه فعالیت‌های مرکز رشد واحد شیراز استانداری، سازمان صمت استان، اتاق بازرگانی استان، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، پارک علم و فناوری، پردیس فناوری وزارت دفاع (صاشیراز)، مراکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارخانه نوآوری استان، جهاد دانشگاهی، شهرداری شیراز، آبفای شیراز و استان، شرکت گاز استان، بسیج مهندسین، سازمان بسیج علمی، اداره‌کل فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند.

مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز دارای قرارداد مشترک بهره‌برداری با پارک علم و فناوری فارس است و مؤسسات مستقر در مرکز رشد واحد شیراز می‌توانند از خدمات آموزشی، مشاوره، خدمات کارگاهی، آزمایشگاهی و نمایشگاهی مانند مؤسسات مستقر در مراکز رشد پارک بهره‌مند شوند.

پارک علم و فناوری استان فارس می‌تواند حمایت‌های مالی و معنوی و ارائه خدمات دانش‌بنیان را به مؤسسات مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز ارائه کند. با توجه به وجود ساختار‌های مناسب در مرکز رشد مشترک دانشگاه و پارک، امکان هدایت دانشجویان شاغل به تحصیل و اعضای هیئت علمی دانشگاه که متقاضی استقرار به‌صورت هسته و واحد فناور در مرکز رشد پارک وجود دارد.

فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شیراز ۲ برابر می‌شوند

حمایت‌های مرکز رشد شیراز از هسته‌ها و واحد‌های مستقر هم عبارتند از ارائه خدمات پشتیبانی عمومی شامل اسکان یا فضای کاری، اداری و کارپردازی، ارائه خدمات فنی و تخصصی شامل خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، ارائه خدمات اطلاع‌رسانی شامل خدمات شبکه و کتابخانه، ارائه خدمات مشاوره‌ای و بازاریابی شامل مشاوره علمی، آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم در زمینه‌های مالی، حقوقی و بازاریابی، ارائه اعتبارات خدماتی برای کاهش هزینه‌های واحد در دوران راه‌اندازی، ارائه اعتبارات تحقیقاتی به منظور کمک به واحد برای تبدیل ایده محوری به محصول، کمک به جذب طرح‌های تحقیقاتی در زمینه فعالیت‌های واحد و عقد قرارداد با کارفرما، کاهش میزان بالاسری طرح‌ها در طی دوره حضور در مرکز رشد و در اختیار قرار دادن مکان مناسب با زیرساخت برای تولید نیمه‌صنعتی.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته