دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
سخنگوی سازمان انتقال خون در گفتگو با آنا مطرح کرد؛

احتمال پایین آمدن ذخایر خون در ایام نوروز و رمضان

احتمال پایین آمدن ذخایر خون در ایام نوروز و رمضان
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه نوروز امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده است و احتمال می‌دهیم آمار اهدا کنندگان خون کاهش یابد، گفت: مردم در ماه مبارک رمضان می‌توانند از افطار تا سحر برای اهدای خون به مراکز فعال مراجعه کنند تا میزان ذخایر خون در این ماه کاهش پیدا نکند.
کد خبر : 836055

 سیاوش پرندوش، مدیر کل دفتر روابط عمومی سازمان انتقال خون، درباره وضعیت اهدای خون کشور در ایام تعطیلات، به خبرنگار آنا، گفت: تعطیلات نوروزی امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده است و معمولا در این ایام به خاطر سفر‌های نوروزی و سختی اهدای خون هنگام روزه داری، آمار اهدای خون کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که مردم در ماه مبارک رمضان می‌توانند از افطار تا سحر برای اهدای خون به مراکز فعال مراجعه کنند تا میزان ذخایر خون در این ماه کاهش پیدا نکند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه سال جدید را با اهدای خون آغاز کنید گفت: در تمام استان‌ها عمده مراکز اهدای خون باز هستند.

 پرندوش درباره اهدای پلاکت نیز تاکید کرد: از آنجایی که طول عمر پلاکت سه روز است، اگر مراجعه کاهش یابد در تامین پلاکت دچار مشکل جدی می‌شویم، بنابراین لازم است که حتما مراجعه روزانه جهت اهدای خون یا اهدای پلاکت وجود داشته باشد تا سطح پلاکت حفظ شود.
 
مدیر کل دفتر روابط عمومی سازمان انتقال خون گفت: به استناد استفتائات به عمل آمده و فتوای موجود از از علما و مراجع دینی از آنجا که اهدای خون نجات بخش جان انسان‌ها ست نه تنها باعث ابطال روزه نمی‌شود بلکه واجب کفایی نیز به شمار می‌آید. 

وی در پایان تاکید کرد: از همه مردم عزیز می‌خواهم ترس از ضعف و بی حالی پس از اهدای خون را کنار بگذارند و برای پیشگیری از بی حالی پس از اهدای خون روز قبل و بعد از اهدای خون در فاصله افطار تا سحر مایعات زیاد بخصوص نوشیدنی‌های شیرین مانند شربت مصرف کنند تا حجم خون آنان متعادل شود. همچنین با توجه به اینکه معمولا آب بدن روزه دار نسبت به حالت عادی کمتر می‌شود بهتر است در صورت تمایل به اهدای خون هنگام سحر از غذا و مایعات به اندازه کافی استفاده شود و در همان ساعات اولیه روز یا پس از افطار اهدای خون صورت گیرد و مشروط به اینکه افطار سبک میل کرده باشند به اهدای خون اقدام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته