دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 اسفند 1401 - 11:38
امیر آشتیانی: نیازی به سامانه S۴۰۰ نداریم

موشک‌های کروز توان رزم نیروهای مسلح را افزایش داده است

موشک‌های کروز توان رزم نیروهای مسلح را افزایش داده است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: موشک‌های کروز ما توان رزم نیروهای مسلح را به نحو چشمگیری افزایش داده است.
کد خبر : 835981

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح صبح امروز در نشست خبری با بیان اینکه ایران در طول سال‌های گذشته فتوحات بسیاری داشته است و همین موجب شده که دشمنان دست به کار‌های سخیفی بزنند،گفت: امروز جوانان و دانشمندان ما به سطحی از فناوری، اقتدار و اعتماد به نفس رسیده‌اند که هیچ نیروی اهریمنی نمی‌تواند در برابر آن‌ها مانعی ایجاد کند.

وی افزود: ما هر روز در وزارت دفاع محصولات جدیدی را با فناوری‌های روز تولید می‌کنیم که برخی ارائه می‌شوند و برخی را نمی‌شود درباره‌شان صحبت کرد.

وزیر دفاع با بیان اینکه در زمینه صادرات توفیقات خیلی زیادی داشتیم، تصریح کرد: درخصوص تولید و فروش نزدیک به ۲.۵ برابر رشد داشتیم. ما بیش از ۸۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کردیم و با بیش از هزار شرکت دانش‌بنیان در ارتباط هستیم. حجم همکاری ما با شرکت‌های دانش‌بنیان ۸۰ درصد افزایش یافته است. درخصوص بومی‌سازی قطعات، ما با سه هدف این موضوع را دنبال می‌کنیم که شامل مقابله با تحریم‌ها، خرابکاری صنعتی و صرفه‌جویی ارزی است.

امیر آشتیانی گفت: در رزمایش‌ها به دو منظور ارائه مشاوره و گرفتن بازخورد حضور پیدا می‌کنیم. در مجموع ۹ رزمایشی که اخیراً برگزار شد، سامانه‌هایی که ما در اختیارشان گذاشتیم، بالای ۹۰ درصد موفقیت داشتند.

موشک‌های کروز توان رزم نیروهای مسلح را افزایش داده است
 
وی با تاکید براینکه در حوزه موشکی به هفت هدف توجه داریم. بالستیک نقطه‌زن با برد ۲ هزار کیلومتر داریم که در عرصه‌های زمینی و دریایی قابل استفاده است،افزود: موشک‌های کروز ما توان رزم نیرو‌های مسلح را به نحو چشمگیری افزایش داده است. در حوزه پشتیبانی از پدافند هوایی هم با توجه به تهدیدات مختلف، متناسب با هر تهدید سازماندهی لازم را انجام دادیم. در حال توسعه سلاح‌های پدافند هوایی هستیم. موضوعات اختلال و فریب را در این سامانه‌ها لحاظ کردیم.
 
وزیر دفاع اظهار کرد: در حوزه پشتیبانی رزم هوایی، طراحی پهپاد‌های با برد پروازی و مداومت پروازی بالا و طراحی پهپاد رهگیر و بکارگیری هوش مصنوعی برای پرواز‌های جمعی و تلفیقی برای پرواز‌های باسرنشین را داریم، در حال توسعه پهپاد‌های دریاپایه هم هستیم.

امیر آشتیانی با بیان اینکه ایران در زمینه تقویت توان دفاعی کشورمان با سایر کشور‌ها نیز همکاری می‌کند،گفت: بحث خرید تجهیزاتی مانند سوخو ۳۵ هم به گذشته مربوط است و هنوز در حال پیگیری است و هنوز جنگنده‌ای تحویل ما نشده است.

نیازی به سامانه S۴۰۰ نداریم

وی در پاسخ به سوالی درباره شنیده‌های اخیر مبنی بر S۴۰۰ و تبادل تکنولوژی‌های دفاعی میان ایران و روسیه، گفت: روسیه از جمله کشورهایی است که ایران، به جهت همسایگی و سابقه ارتباط نزدیکی که در گذشته وجود داشته است مباحث گسترده را با آن دنبال کرده است و سطح روابط ما با مسکو سطح بالایی بوده است.

وزیر دفاع با بیان اینکه در بحث سلاح‌های پدافندی می‌توانیم بگوییم به خودکفایی رسیده‌ایم،اظهار کرد: سامانه‌هایی که در حال حاضر داریم در دنیا بی‌نظیر هستند که می‌تواند مشکل ما را مرتفع کند. اگر لازم باشد سامانه‌های دیگری را نیز به سامانه‌های موجود اضافه کنیم همان زمان موضوع را بررسی می‌کنیم اما در حال حاضر در این احساس نیاز وجود ندارد.

امیر آشتیانی تاکید کرد: در حقیقت سامانه‌های فعلی کشور کفایت می‌کند و باور ۳۷۳ سامانه‌ای فوق‌العاده است که بسیاری از کشورها آرزو دارند یک نمونه از آن را داشته باشند.

رژیم صهیونیستی توان آسیب به ایران را ندارند

وی درباره پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی نیز گفت: درباره این رژیم صهیونیستی برای آنها و حامیان این رژیم کودک کش واضح و روش است که توان آسیب زدن به ایران را ندارند این اقدامات کور آنها نیز از روی ضعف و برای فرافکنی و پاسخ به مشکلات داخلی خودشان است و ما با قدرت هر اقدامی انجام دهند را پاسخ خواهیم داد و این اقدامات آنها مانند آنچه در اصفهان رخ داد جنگ روانی است که همواره با شکست روبرو شده است.

وزیر دفاع درباره تولید هواپیما سیمرغ گفت: این پروژه در حال دنبال شدن است و در حال حاضر در حال آنجا تاکسی تند است و روند مطابق برنامه‌ها در حال پیگیری است.

امیر آشتیانی درخصوص همکاری‌ها با کشور ونزوئلا نیز گفت: مذاکرات و گفتگوهای متعددی با طرف‌های ونزوئلایی داشته‌ایم و همکاری در حوزه نفت، گاز و البته نظامی در حال دنبال شدن است.

وی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی مقابله با یک جانبه گرایی ابرقدرت‌ها گفت: کشورهای مستقل توانسته‌اند از یک جانبه گرایی جلوگیری کنند البته آمریکایی‌ها و غربی‌ها به دنبال این هستند که با فشار اهداف خود را تحقق بخشند همانگونه که فشارهایی را به روسیه در جنگ اوکراین آورده‌اند که شما می‌بینید که در این جنگ سرخورده هستند و این نشانه زوال قدرت آنها است و در مقابل ارتباطات چین، روسیه و ایران می‌توان مانع یک جانبه گرایی آنها شود.

وزیر دفاع اضافه کرد: وزارت دفاع در تجهیز فرماندهی انتظامی کشور آمادگی کامل دارد و با برنامه‌ریزی های انجام شده به دنبال تأمین نیازمندی‌های آنها هستیم.

درخواست کشورها از ایران برای دریافت پهپاد متعدد بوده است

امیرآشتیانی درباره همکاری ایران در زمینه پهپادی با سایر کشورهای دنیا، بیان کرد: مطالبات و درخواست کشورها از ایران برای دریافت پهپاد متعدد بوده است. شرایط نامتعادلی که در بعضی مناطق جهان وجود دارد کشورها را به سمت تقویت بنیه دفاعی سوق می‌دهد. بنابراین با توجه به اینکه پهپادهای جمهوری اسلامی جز پهپادهایی است که بعضاً نمونه مشابه آنها وجود ندارد، درخواست در این زمینه زیاد بوده است.

وی تاکید کرد: امروز همه پذیرفتند که قدرت پهپاد ایرانی قدرت بی‌نظیری است و آزمایش خود را در رزمایش‌های مختلف پس داده است. ما به واسطه اینکه توان لازم را داریم، می‌توانیم به کشورهای که با ما همکاری نزدیک دارند کمک کنیم تا بنیه دفاعی خود را تقویت کنند. البته ملاحظاتی داریم که ممکن است ما را دچار محدودیت کند؛ اما در مسیر توسعه فناوری‌ها در حوزه پهپادی قرار داریم.

وزیر دفاع بیان کرد: سعی ما بر این است که به آنچه در حال حاضر داریم قانع نباشیم و در آینده نزدیک سلاح‌های جدیدتری را ارائه خواهیم کرد. اما در مجموع و به طور معمول یکی از درخواست کشورهای مختلف از ایران بحث پهپاد بوده است.

امیر آشتیانی در خصوص رویکرد ایران در باره جمهوری آذربایجان گفت: ما روابط دوستانه‌ای با همگان داریم و معتقدیم که کشورها با مذاکره می‌توان مشکلات را حل کرد، منطقه قفقاز منطقه بسیار مهمی است و اعتقاد داریم که رژیم صهیونیستی نمی‌تواند در این روابط خدشه ایجاد کنند.

وی درباره روابط ایران و چین نیز گفت: چین کشور مورد توجه ماست و سفرهای متعهدی بین دو طرف انجام شده است و با برگزاری رزمایش‌های مختلف این همکاری‌ها را پیش می بریم.

وزیر دفاع  پیرامون فروش تسلیحات به سایر کشورها گفت: کشورهایی که با ما در این زمینه همکاری دارند تمایل به اعلام نام شأن ندارند اما ما با کشورهای متعددی در این زمینه همکاری داریم. در بحث صادرات البته ملاحظاتی فنی زیادی وجود دارد و در نظر داریم که این صادرات به توان دفاعی کشور آسیبی نزند. البته صادرات را دنبال می‌کنیم و حاضریم به کشورهای دوست و هم پیمان در زمینه دفاعی و برای اینکه بتوانند از خود دفاع کنند با آنها همراهی و همکاری می‌کنیم.

ساخت پهپادهای پهن پیکر در دستور کار وزارت دفاع

امیر آشتیانی درباره پروژه قاهر و تبدیل آن به پهپادهای پهن پیکر گفت: صنایع دفاعی به دنبال ساخت پهپادهای متعدد است و به یکی از پروژه‌هایی که دنبال می‌کند ساخت پهپادی متناسب با جنگنده قاهر با ابعاد کوچک‌تر است که این پروژه در حال دنبال شدن است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تقویت پدافند دفاعی کشور سوریه، بیان کرد: ما اعتقاد داریم که در تمام زمینه‌ها باید جبهه مقاومت را تقویت و پشتیبانی کنیم. قطعاً کشور سوریه نیز مد نظر قرار دارد بنابراین در این مسیر در هر زمینه‌ای که بتوانیم، کمک می‌کنیم و انجام حمایت‌های لازم را دنبال خواهیم کرد.

وزیر دفاع همچنین درباره نیاز به برگزاری نمایشگاه دائمی وزارت دفاع برای آگاهی مردم از توانمندی‌های دفاعی کشور گفت: نمایشگاه دائمی در مجموعه وزارت دفاع در شرف بازگشایی است.

امیرآشتیانی درباره برنامه وزارت دفاع برای تولید داخلی هواپیمای مسافربری در کشور نیز، بیان کرد: این موضوع را از همان زمان که برای اولین بار مطرح شد پیگیری کردیم؛ سازمان صنایع دفاعی این کار به جد دنبال می‌کند و در این زمینه سفرهای متعددی به کشورهای مختلف صورت گرفته است.

وی بیان کرد: سازمان‌دهی لازم برای ساخت و تولید هواپیمای صدنفره در داخل کشور را صورت داده‌ایم. در زمینه ساخت هواپیمای داخلی دو ملاحظه را مد نظر داریم؛ اول آنکه مراحل این اقدام را خودمان انجام دهیم و دوم آنکه مسیر را با سرعت طی کنیم و به نتیجه برسانیم تا هرچه سریع‌تر بهره‌برداری از این هواپیماها صورت بگیرد و به مرور ساخت آن نیز بومی‌سازی شود.

فروش موشک به روسیه هجمه تبلیغاتی است

وزیر دفاع درباره اخبار منتشر شده مبنی بر فروش موشک بالستیک به کشور روسیه و اصرار رسانه‌های خارجی به این موضوع،تصریح کرد: واقعیت، با آنچه در این زمینه توسط برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود متفاوت است. ادعایی که علیه جمهوری اسلامی درباره فروش موشک و … مطرح می‌کنند مسائلی نیست که به اثبات رسیده باشد. چنین اخباری هجمه‌های تبلیغاتی است که دشمنان علیه جمهوری اسلامی دنبال می‌کنند.

امیر آشتیانی درباره تولید خودرو توسط وزارت دفاع، گفت: وزارت دفاع در حوزه ساخت خودرو توان بالایی دارد و می‌تواند در این زمینه با شرکت‌های خودروساز همکاری داشته باشد البته در حال حاضر در ساخت قطعات همکاری‌های گسترده‌ای با خودروسازان داریم.

وی درباره حمله به برخی مراکز وزارت دفاع گفت: این اقدام کار چندان با اهمیتی نیست و ارزش نظامی ندارد، اقدام از این دست با ریز پرند اقدامی است که نیاز چندانی به برنامه ریزی ندارد و آنها از روی ترس این کار را انجام داده‌اند که دستگاه‌های مسئول و امنیتی درحال پیگیری این موضوع هستند.

وزیر دفاع  با اشاره به برگزاری رزمایش‌های متنوع گفت: رزمایش‌های نیروهای مسلح ایران متفاوت از رزمایش‌های سایر کشورهاست. ما رزمایش‌های متنوع در عرصه‌های مختلف را برگزار می‌کنیم که این توان دفاعی و اقتدار بازدارنگی را به همراه داشته و امروز هیچ کشوری در ذهن خودش نیز تصور تهاجم به ایران را هم ندارد و ما به بازدارندگی فعال رسیده‌ایم.

انتهای پیام/

ارسال نظر