دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 فروردين 1402 - 09:33
دانستنی‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری شیراز در یک نگاه 

شیراز دارای اماکن گردشگری بسیاری است که همه ساله در فصول مختلف میزبن بسیاری از مسافرین است.
کد خبر : 835607

شیراز شهری است زیبا و خوش آب و هوا که در سلسله‌های پادشاهی صفاری، بوییه و زندیه پایتخت ایران بوده و به نام‌های مختلفی همچون؛ تیرازیس، شیرازیس نیز شهرت دارد و براساس مستندات تاریخی و لوح‌های سنگی ایلامی که موجود است، این شهر را به تیراژه نیز می‌شناسند و حتی گفته می‌شود این شهر در ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است. 

شهر شیراز از گذشته تا امروز به دلیل دارا بودن موقعیت مکانی خوب، جز مناطق حاصل خیز و محلی برای مبادلات تجاری محسوب می‌شده و همواره مورد توجه بوده است.

جاذبه‌های گردشگری شیراز

جاذبه‌های گردشگری شیراز در یک نگاه 

شاهچراغ شیراز

شاهچراغ از دیگر اماکن دیدنی در شیراز با سبک معماری حرم شاهچراغ متاثر از سبک معماری آذری دوره ایلخانی است که بسیاری برای بازدید از آن راهی شیراز می‌شوند، البته بازید که نه بسیاری برای زیارت آرامگاه «احمد بن موسی» پسر بزرگ امام هفتم شیعیان راهی شیراز می‌شوند.

شاهچراغ شیراز در دوره اتابکان فارس در سده ششم هجری قمری ساخته شده و کاشی‌های آبی فیروزه‌ای لاجوردی و سفید و طلایی، هنر آینه کاری به همراه انواع خطوط ریز فارسی و عربی و گلدسته‌های بلند و زیبای آن سبب شده تا حرم شاهچراغ علاوه بر این که محلی برای عبادت مسلمانان باشد، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری ایران برای توریست‌های خارجی نیز محسوب شود. 

حافظیه شیراز

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز که بسیاری را بخود جذب می‌کند حافظیه است.

حافظیه در شمال شیراز و جنوب دروازه قرآن و در میان باغی پر از گل با معماری از دوران هخامنشیان و زندیان قرار داد و حافظ، شاعر بزرگ ایرانیان در این محل دفن شده است.

در این میان جالب است بدانید که، نخستین مقبره گنبدی شکل حافظیه شیراز در سال ۸۵۶ هجری قمری و ۶۵ سال پس از درگذشت حافظ به دستور فرماندار تیموری فارس به وزیرش شمس‌الدین محمد معمایی ساخته شد و پس از آن بار‌ها و بار‌ها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت.

باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ نارنجستان، ساخته شده در دوره قاجار است و حاکم شیراز در آنجا سکنی گزیده بود، که دارای طبیعتی بی نظیر است.
 

مسجد نصیرالملک شیراز

بسیاری مسجد نصیرالملک را به واسطه کاشی‌های رنگارنگ آن می‌شناسند و از جاذبه‌های گردشگری شیراز و از زیباترین مساجد مسلمانان دنیا محسوب می‌شود.

این مسجد رنگی که به مسجد صورتی نیز شهرت دارد در دوران قاجار و به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک در محله قدیمی «گود عربان» ساخته شده است و دارای معماری زیبا و شگفت انگیز است.

باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا از جمله دیگر باغ‌های قدیمی و زیبای شیراز است که در سعدیه قرار دارد و ساخت آن به دوران پیش از اسلام و در دوره ساسانیان می‌رسد.

در واقع می‌توان اینطور گفت که، بنای این باغ مربوط به دوره ساسانیان، صفویه و قاجار است و عمارت کلاه فرنگی در این باغ زیبا واقع شده است.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز از جمله جاذبه‌های گردشگری است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و اطلاعاتی از زمان ساخت و بنیانگذار باغ آن در دست نیست، اما براساس شواهد موجود این باغ در سده دهم و یازدهم ساخته شده است.

دروازه قرآن در شیراز

دروازه قرآن در شیراز از جمله اماکن دیدنی است که از ۶ دروازه در شیراز که در دوران سلسله آل بویه ساخته شده است به جای مانده است.

جالب است بدانید که در بازسازی این بنا در دوره کریم خان زند، دو جلد قرآن در اتاقک بالای این دروازه قرار گرفت و آیات قرآن با خط خوش در دیواره‌های دروازه حک شد.

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل که آن را با نام مسجد سلطانی یکی دیگر از نقاط دیدنی شیراز است که در زمان «زندیه» و به دستور کریم خان زند در کنار حمام و بازار وکیل ساخته شده است.

جاذبه‌های گردشگری شیراز در یک نگاه 

 ارگ کریم خان زند در شیراز

ارگ کریم خان که محل سکونت خانواده سلطنتی در زمان حکومت زندیه بود، از دیگر جاذبه‌های گردشگری شیراز محسوب می‌شود که در دوران زندیه و به دستور کریم خان زند ساخته شده است و در شمال شرقی میدان شهدای شیراز قرار دارد.

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل ملقب به وکیل‌الرعایا که گفته می‌شود ایده ساخت این بازار از «بازار قیصریه» شهر لار گرفته شده از دیگر مناطق دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شیراز است که طبق دستور کریم خان زند ساخته شده و بافت تاریخی و سنتی این بازار که بخشی از مجموعه وسیع وکیل است سالانه گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به شیراز می‌کشاند.

خانه زینت الملک شیراز

خانه زینت الملک که در زمان قاجار در سال ۱۲۹۰ هجری قمری ساخته شده است در خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی نارنجستان قوام قرار دارد.

خانه زینت الملک شیراز به دست علی محمد خان قوام الملک دوم ساخته شده است و با توجه به اینکه زینت الملک دختر قوام الملک چهارم در این خانه زندگی می‌کرد از همین رو نام او را روی این خانه گذاشتند.

مدرسه خان شیراز

مدرسه خان، از اماکن تاریخی به جا مانده از تاریخ شاه عباس صفوی است که به همت «الا وردی خان گرجی» حاکم فارس ساخته شد.

باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز نیز از جمله قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز محسوب می‌شود که تا دوران صفویه بسیار سرسبز و زیبا بود و پس از پایان حکومت صفویان این باغ تا حدودی ویران شد.

پس از این ویرانی کریم خان زند باغ جهان نما را بازسازی و یک عمارت زیبا نیز در وسط باغ احداث کرد. 

پرسپولیس یا تخت جمشید شیراز

پرسپولیس یا همان تخت جمشید دارای قدمتی ۲۵۰۰ ساله است که بعنوان پایتخت باشکوه هخامنشیان شناخته می‌شد.

همانطور که می‌دانید، ساخت کاخ‌ها و ساختمان‌های مجموعه تخت جمشید از زمان حکومت داریوش اول آغاز شد و تا پایان دوران حکومت هخامنشیان ادامه داشت و نکته جالب در این است که در تخت جمشید نمونه‌هایی از کتیبه‌ها و ظروف متعلق به دوره ایلامیان نیز کشف شده که نشان از سکونت اولین اقوام آریایی در این منطقه در گذشته‌های دورتر می‌دهد.

باغ موزه نظر شیراز

باغ موزه نظر شیراز یادگاری از دوران زندیه و دارای درختانی بلند و آراسته است.

جاذبه‌های گردشگری شیراز در یک نگاه 

باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد یکی دیگر از باغ‌های گردشگری شیراز محسوب می‌شود که قدمت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. یک بهشت زیبا که دارای یک عمارت دو طبقه تاریخی است و بسیار شبیه به ساختمان باغ ارم است.

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

 دروازه قرآن شیراز و آرامگاه خواجوی کرمانی که آرامگاه یکی از شعرای ایرانی است در دامنه کوهی سرسبز قرار گرفته است.

سعدیه شیراز

شیراز را به نام شهر شعر و ادب می‌شناسند و یکی از شعرایی که در این شهر دفن شده سعدی است. 

ساختمان آرامگاه سعدی که توسط یک معمار فرانسوی طراحی شده دو ایوان دارد و گنبدی فیروزه‌ای که جلوه‌ای خاص و منحصر به فرد به آرامگاه می‌بخشد. 

 نقش رستم شیراز و نقش رجب

 نقش رستم شیراز دیگر جاذبه گرشگری در این شهر است که شامل ۴ مقبره بزرگ روی صخره می‌شود، درواقع مزار ۴ پادشاه هخامنشی در این محل قرار گرفته و حتی می‌توان نقوش برجسته فتوحات شاهان ساسانی را در این بنا مشاهده کرد.

باغ جنت شیراز

باغ جنت در سال ۱۲۲۳ و در دوره قاجاریه و توسط میزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شده و به پارک جنت نیز شهرت درد.

 

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر