دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 اسفند 1401 - 07:19
از کنترل صادرات تا همیار جامع حراست؛

نرم‌افزار هوشمند ایرانی چهره فرد را بین انبوه جمعیت تشخیص می‌دهد

نرم‌افزار هوشمند ایرانی چهره فرد را بین انبوه جمعیت تشخیص می‌دهد
مسئول یک هسته فناور با اشاره به تولید نرم‌افزار یکپارچه هوشمند ایرانی عنوان کرد: این نرم‌افزار قدرت تشخیص فرد بین انبوه جمعیت، تطبیق چهره با چهره‌ای تعریف شده در نرم‌افزار با دقت ۱۰۰ درصد و قابلیت تعریف تعداد نامحدود را دارد.
کد خبر : 834852

مهدی نبوی‌فرد فعال حوزه علم و فناوری در حاشیه رویداد عصر امید عسلویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا با معرفی هسته فناور فنی و مهندسی خود که مجوز سطح ۳ دانش‌بنیان را اخذ کرده است، اظهار کرد: این شرکت از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه طراحی نرم‌افزار‌های هوشمند و هوش مصنوعی فعالیت می‌کند.

وی اضافه کرد: نخستین محصول، اتوماسیون صنعتی بود و سپس با گسترش فعالیت، باسکول صنعتی برای پوشش مدیریت فرآیند تولید محصولات کارخانجات سیمان به آن اضافه شد و با نرم‌افزار یکپارچه هوشمند ایرانی همیار جامع حراست و نرم‌افزار تشخیص چهره و نرم‌افزار پلاک‌خوان در نمایشگاه عصر امید عسلویه حضور یافتبم.

مسئول هسته فناور فنی و مهندسی با اشاره به تولید نرم‌افزار یکپارچه هوشمند ایرانی همیار جامع حراست تبیین کرد: این نرم‌افزار مباحث حراستی و کنترل امنیتی مجموعه‌ها را پوشش می‌دهد. از برخی قابلیت‌های آن، ثبت اثر انگشت، ثبت محتوایی قرارداد با شرکت‌ها مانند مشخص کردن مدت زمان، تاریخ عقد و اتمام، مشخص کردن دین، ملیت، شهر، مذهب و ... کارکنان شرکت طرف قرارداد، پلاک‌خوانی قدرتمند برای در ورودی پارکینگ‌ها، پلاک‌خوانی با الگوریتم‌های سرعتی، پایش پیوسته گیت‌ها و پایش پیوسته جاده است.

**نرم‌افزار یکپارچه هوشمند ایرانی چه کاربردی دارد؟

نبوی‌فرد یادآور شد: نرم‌افزار یکپارچه هوشمند ایرانی نیز قدرت تشخیص یک فرد در میان جمعیت، تطبیق چهره با چهره‌ای تعریف شده در نرم‌افزار با دقت ۱۰۰ درصد، قابلیت تعریف تعداد نامحدود، قابلیت تشخیص و شناسایی چند چهره به صورت همزمان در تصویر را دارد.

طراحی نرم‌افزاری ایرانی که چهره فرد را در میان انبوه جمعیت تشخیص می‌دهد/آماده/

وی با اشاره به تولید محصول جدید هسته فناور متبوعش به آنا گفت: نرم‌افزار کنترل صادرات از دیگر تولیدات شرکت است و برای نخستین‌بار در کشور که از صفر تا صد روند صادرات را تحت نظر داشته و می‌تواند از فرستنده تا دریافت‌کننده به صورت آنلاین زمان بارگیری، مقدار بارگیری شده، محل بارگیری بار، فضای اختصاص داده شده در کشتی و مسیر را ردیابی کند.

مسئول هسته فناور فنی و مهندسی یاس صنعت بوشهر، سهم دانشگاه آزاد اسلامی در فعالیت هسته فناور خود را اینگونه توضیح داد: دانشگاه با توان فکری و کمیتی خود، نقش حمایتی و معرفی محصولات را برعهده گرفته و حمایت معنوی و فکری داشته است.

نبوی‌فرد تبیین کرد: محصول شرکت موجب ارتقای حراستی و سطح امنیتی می‌شود که آسودگی خاطر سفارش‌دهنده و سهولت برای مجری و کاربر را به‌همراه دارد.

وی درباره اینکه انتظارتان از مسئولان چیست؟ گفت: مسئولان باید برای رشد و شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور حمایت بیشتری از جوانان داشته باشند و اهمیت دادن به نیرو‌های جوان به‌خصوص اعتماد به جوانان بومی و محلی و اعتماد به محصولات جدید از دیگر انتظارات از مسئولان است.

فعال حوزه فناوری که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دلوار مشغول فعالیت و تحصیل است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم کارگروهی با حضور نخبگان دانشگاهی، تولیدکنندگان و مصرف‌کننده محصولات تشکیل شود تا محصولات دقیق‌تر، علمی‌تر و کارا‌تر تولید و ارتقا یابند و این موضوع موجب می‌شود هر سه بخش به منفعت برسند.

نبوی‌فرد افزود: ایجاد کارگاه‌های تخصصی موجب پرورش و تربیت متخصص و جهت‌دهی به ایده‌ها خواهد شد. اختصاص فضا در دانشگاه به فعالیت‌های نوپا منجر می‌شود تا در هزینه‌های اجرایی مرسوم برای شرکت صرفه‌جویی به همراه داشته باشد و با فراغ بال بیشتر و دغدغه فکری کمتر انرژی و مباحث مالی خود را معطوف به هدف فعالیت یا محصول کنند.

وی درباره اینکه در دوران اپیدمی کرونا هم فعالیتی داشتبد؟ بیان کرد: کرونا از دو جنبه بر روند کار شرکت تأثیر داشت و جنبه منفی آن بود که موجب تأخیر در انجام و تحویل پروژه‌ها شد و جنبه مثبت هم کرونا موجب شد که نیاز به ورود به راهکار‌های جدید بیش از پیش نمایان شود.

این فعال حوزه علم و فناوری بیان کرد: مدیران متوجه شدند که باید از روش‌های سنتی و مرسوم عبور کرده و رویکرد‌های مدرن بر پایه هوش مصنوعی و پایش تصویر داشته باشند. مسئولان باید برای جوانان بومی و محلی و حتی مناطق کم‌بضاعت اهمیت بیشتری قائل شوند.

گفتگو از داود نصیری

انتهای پیام/

ارسال نظر