دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 اسفند 1401 - 08:06
یادی از خیّر دانشگاه‌ساز

امیرکبیر شهرستان انار که بود؟

امیرکبیر شهرستان انار که بود؟
خدمات مرحوم علی‌اکبر امین در زمینه ساخت دانشگاه و کمک‌رسانی به دانشجویان بی‌بضاعت، بااستعداد و دیگر اقشار مردم به قدری زیاد بود که به وی پدر مهربان و امیرکبیر شهرستان انار می‌گفتند.
کد خبر : 833560

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ علی‌اکبر امین ملقب به (امین التجار) اردیبهشت‌ ۱۳۱۱ در رفسنجان چشم به جهان گشود. وی بخشی از تحصیلات خود را تا دیپلم در رفسنجان و تهران سپری کرد سپس راهی آمریکا شد و در دانشگاه کلرادو در رشته مدیریت کسب‌وکار تحصیل کرد و بخشی از کار خود را نیز به بازرگانی در ایالت متحده اختصاص داد.

فعالیت‌های اقتصادی او در ایران بیشتر بر تولید و صادرات پسته متمرکز بود و زمین‌های کشاورزی او نیز اغلب در شهرستان‌های انار و رفسنجان واقع شده است.

امین با اینکه با خانواده در آمریکا زندگی می‌کرد؛ اما وطن خود را دوست داشت. از خصوصیات بارز وی عشق به وطن و زادگاهش بود و سرانجام با رایزنی‌های بخشدار وقت انار با عبدالله حسینی نوه مباشر امین در انار درباره ساخت دانشگاه آزاد اسلامی در این شهرستان، رایزنی حسینی نوه با امین در آمریکا آغاز شد تا اینکه با موافقت این خیّر بزرگوار و نیک‌اندیش در سال ۱۳۷۹ کار ساخت‌وساز این واحد دانشگاهی با سرعت آغاز شد.

خدمات علی‌اکبر امین در زمینه ساخت دانشگاه و کمک‌رسانی به دانشجویان بی‌بضاعت، بااستعداد و دیگر اقشار مختلف مردم به قدری زیاد بود که به وی پدر مهربان و امیرکبیر شهرستان می‌گفتند. وی هزینه‌های ساخت دانشگاه آزاد اسلامی واحد انار ازجمله ساختمان آموزشی، سالن ورزشی، استخر شنا، خوابگاه برادران، خوابگاه خواهران، دانشکده هنر، سالن آمفی تئاتر، سلف‌سرویس و مهمانسرای امین را پرداخت کرده و از دیگر خدمات وی در شهرستان انار ساخت کلینیک تخصصی سلامت، کلینیک دیابت و... است.

علی‌اکبر امین مردی که با تلاش و پشتکار خود انقلابی در صنعت تجارت و تحولی جدید در فرهنگ آموزش و هنر به وجود آورد سرانجام بامداد ۵ اسفند ۱۳۹۳ بر اثر سکته قلبی در منزل خود در شهرستان انار جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و دانشگاهیان، خیران و مردم شهرستان را به سوگ خود نشاند و طبق وصیت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد انار که خود آن را ساخته بود به خاک سپرده شد و در منزل ابدی‌اش آرام گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر