دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 بهمن 1401 - 11:41
به رغم توقف کامل؛

بورل: برجام هنوز نمرده است

بورل: برجام هنوز نمرده است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که با خروج یکجانبه آمریکا، توافق اولیه با ایران عملا به پایان رسید، اما برجام هنوز نمرده و تلاش برای احیای آن به قوت خود باقی است.
کد خبر : 830206

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «ال پائیس» اسپانیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توافق هسته‌ای با ایران آینده‌ای دارد؟ گفت: توافقی که قرار بود در ازای اجازه به مشارکت در تجارت بین‌المللی و به ویژه صادرات نفت، ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل نشود، عملا احیا شده بود. اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا، بدون هیچ هزینه‌ای آن را از بین برد.

وی افزود: توافق هسته‌ای اگرچه به خوبی کار می‌کرد، اما آمریکا از آن خارج شد. پس از آن، توافق پایه عملا به پایان رسید.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد: سپس ایران وارد دوره‌ای از اقداماتی شد که دستیابی به هر نوع توافقی را بسیار دشوار می‌کند.

این دیپلمات اروپایی در پاسخ به اینکه آیا توافق کاملا متوقف شده است؟ تصریح کرد: بله. اما نمُرده است. من سعی دارم آن را زنده نگه دارم.

وی در عین حال، مدعی شد: اما این را می‌دانم و هر روز با خود این موضوع را تکرار می‌کنم که اتفاقاتی که در ایران می‌افتد، کار را بسیار دشوارتر می‌کند.

اخیرا، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، طی مصاحبه با «پرس تی وی» تاکید کرد: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها که در دولت فعلی کشورمان از ابتدا ادامه پیدا کرد و تا به امروز ادامه دارد، در چارچوب خطوط قرمز کشورمان و با هدف استیفای منافع و حقوق ملت ایران ادامه دارد و ایران همواره در قالب آن جدیت داشته است. ایران همچنان در این مذاکرات جدیت دارد با این حال، آنچه که البته به صورت خاص مورد تاکید دولت و مقام معظم رهبری نیز بوده این است که سرنوشت کشور نباید به مساله مذاکرات گره بخورد. با این حال، مذاکرات بخش مهم سیاست خارجی دولت را شکل داده و شکل می‌دهد و هیچ اهمال و کوتاهی در مسیر مذاکرات را از سوی دولت کشورمان مشاهده نمی‌کنیم و خودِ آقای رئیس جمهور به صورت جدی پیگیر مساله مذاکرات است.

وی تاکید کرد: با این حال، طرف مقابل بعضا همچون قبل بهانه‌هایی واهی می‌آورد و به دنبال مباحثی خارج از دستورکار است. ایران بار‌ها اعلام کرده که در چارچوب توافق گذشته حاضر به انجام مذاکرات است. در حال حاضر که من سخن می‌گویم، ایران تعاملات خود را با طرف‌های مقابل به طرق مختلف ادامه می‌دهد و مذاکرات به بخش‌های مختلف تقسیم شده و به پیش برده می‌شود. من امیدورام که روند تلاش‌ها و هم افزایی‌ها در مسیر مذاکرات، به نتایج مثبتی نیز ختم شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر