دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 بهمن 1401 - 19:56
امیرعبداللهیان:

مناسبات تجاری ایران و آذربایجان با تدوین برنامه‌ای ملموس افزایش یابد

مناسبات تجاری ایران و آذربایجان با تدوین برنامه‌ای ملموس افزایش یابد
وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر ظرفیت‌های زیاد موجود برای گسترش روابط با جمهوری آذربایجان، ابراز امیدواری کرد با تدوین برنامه‌ای ملموس و اراده‌ای جدی، مناسبات تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش یابد.
کد خبر : 828121

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه عصر امروز با «جیحون بایراموف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار کرد. در این ملاقات که در حاشیه برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان اکو در تاشکند ازبکستان صورت گرفت، راه‌های گسترش مناسبات دوستانه دو کشور بررسی شد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به جایگاه جمهوری آذربایجان در حوزه همسایگی و اولویت این حوزه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تحولات قفقاز جنوبی، آزادی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان و توافقنامه آتش‌بس مربوط به آن، پنجره‌ها و فرصت‌های جدیدی را برای ثبات و همگرایی در منطقه گشوده است. حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه برای ما مهم است و جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده و خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر ظرفیت‌های زیاد موجود برای گسترش روابط دو کشور، به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، ابراز امیدواری کرد با تدوین برنامه‌ای ملموس و اراده‌ای جدی، مناسبات تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش یابد.

وی افزود: صلح و ثبات در قفقاز نیز فرصت‌های بهتری را برای تقویت کریدور شمال-جنوب و رشد تجارت در منطقه ایجاد می‌کند. ما علاقمند و آماده برای استفاده از ظرفیت‌های فنی و مهندسی خودمان برای حضور در پروژه‌های جمهوری آذربایجان از جمله در مناطق آزاد شده هستیم.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این ملاقات اظهار داشت: روابط دوستانه دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و در این چارچوب تبادل دیدارها همواره مؤثر بوده است. لذا در سال جدید (میلادی) لازم است به این دیدارها سرعت دهیم.

وی افزود حمل‌ونقل سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان چارچوب خوبی برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای است. به علاوه مشورت‌های سیاسی میان دو وزارت امور خارجه کمک مؤثری در گسترش هر چه بیشتر مناسبات دارد.

وزرا ضمن تأکید بر اهمیت دیدارهای مقامات عالی دو کشور، توافق کردند و در سال جدید میلادی نیز تبادل دیدارهای فعالانه ادامه یافته و به ویژه سفرهای متقابل وزرای امور خارجه و رؤسای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در آینده‌ای نزدیک انجام شود. همچنین در خصوص تحولات منطقه‌ای بهره‌گیری از فرصت و ظرفیت چارچوب ۳+۳ به‌منظور حل‌وفصل موضوعات منطقه‌ای توسط کشورهای منطقه و جلوگیری از دخالت بازیگران خارجی در امور آن گفتگو به عمل آمد.

انتهای پیام/

ارسال نظر