دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
وزیر دفاع خبر داد؛

رشد ۸۰ درصدی ارزش تولید محصولات دفاعی در ۶ ماهه نخست سال

رشد ۸۰ درصدی ارزش تولید محصولات دفاعی در ۶ ماهه نخست سال
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه رفع نیاز‌های کشور در حوزه‌های راهبردی و گلوگاهی از اهداف اصلی کارگروه مشارکت ملی و دفاعی است، از رشد ۸۰ درصدی ارزش تولید محصولات دفاعی در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد.
کد خبر : 827486

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، در راستای تحقق منویات فرماندهی معظم کل قوا در اجرای تصویب نامه هیئت وزیران درخصوص تشکیل کارگروه مشارکت‌های دفاعی و ملی، نخستین جلسه‌ی این کارگروه امروز(یکشنبه) به ریاست امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و نهاد‌های کشوری و لشکری برگزار شد.

امیر آشتیانی در این جلسه با بیان اینکه توسعه همکاری‌های دو سویه بین بخش دفاعی و بخش ملی به ویژه در حوزه صنعت و فناوری یکی از رویکرد‌های اصلی وزارت دفاع و مورد تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری است، اظهار داشت: انتقال سرریز فناوری‌های دفاعی به کشور و نیز جذب فناور‌های تولید یافته توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و نهاد تحقیقاتی به بخش دفاع در رفع نیاز‌های کشور به ویژه در حوزه‌های راهبردی و گلوگاهی از اهداف اصلی کارگروه مشارکت ملی و دفاعی است.

وزیر دفاع با بیان اینکه بخش مهمی از توفیقات امروز صنعت دفاعی در نوآوری و جهش تولیدِ نشأت گرفته از همین رویکرد همکاری است، افزود: در شش ماهه نخست سال جاری، تولید محصولات دفاعی به لحاظ ارزش ریالی ۸۰ درصد رشد داشته است و علاوه بر تأمین نیاز‌های دفاعی، تأمین نیاز‌های کشور و تولید محصولات غیر نظامی نیز حدوداً دو برابر شده است.

وی با بیان اینکه اراده وزارت دفاع بر تعمیق و گسترش همکاری‌ها با بخش‌های کشوری و صنعتی، دانش‌بنیان و خصوصی است با اشاره به تشکیل قرارگاه اقتصادی وزارت دفاع عنوان کرد: کارگروه مشارکت دفاعی-ملی نیز یکی از نهاد‌های مهم برای ایجاد درک مشترک، سیاست‌گذاری و هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط است.

امیر آشتیانی با بیان اینکه لازمه موفقیت عملکرد کارگروه مشارکت‌های دفاعی و ملی یعنی دستیابی به یک مشارکت پایدار و جریان نظام‌مند، شکل‌گیری یکی اراده جمعی و چندجانبه است، گفت: بر اساس اهداف این طرح و آنچه در مصوبه هیئت محترم دولت هم آمده است، ظرفیت‌های صنعتی در حوزه‌های دو منظوره و راهبردی از الگوی همکاری دو جانبه کارفرما- پیمانکاری عبور کرده و به یک مشارکت راهبردی پایدار و چند جانبه می‌رسد.

در نخستین جلسه کارگروه مشارکت‌های ملی و دفاعی، آیین‌نامه داخلی کارگروه مشارکت‌های ملی و دفاعی به تصویب و بر الگوی مشارکت پایدار بین بخش دفاعی و بخش ملی در توسعه صنعتی و قابلیت‌های فناورانه در زنجیره‌های ارزش راهبردی و اولویت دار کشور نظیر میکروالکترونیک، حمل و نقل (خودرویی و ریلی، دریایی و هوایی)، نفت، گاز و پتروشیمی، امنیت غذایی، معادن و مواد پیشرفته، فناوری اطلاعات و سایبر و... توافق و تفاهم حاصل شد.

در این جلسه که به میزبانی وزارت دفاع و با حضور امیر سرتیپ آشتیانی برگزار شد، نمایندگان وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، راه و شهرسازی و همچنین نماینده معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، قرارگاه اقتصاد مقاومتی ستاد کل نیرو‌های مسلح، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) حضور داشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر