دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 دی 1401 - 16:25
در گفت‌وگو با آنا تشریح شد؛

توصیه‌هایی ویژه برای کنکوری موفق

توصیه‌هایی ویژه برای کنکوری موفق
عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان تأکید کرد: داوطلبان هنگام آزمون هرگز به این موضوع فکر نکنند که قرار است چه رشته‌ای انتخاب کنند.
کد خبر : 826905

احسان‌الله مسیبی عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در اصفهان با برشمردن راهکار‌های کاهش اضطراب و دلهره داوطلبان در روز‌های منتهی به آزمون سراسری و تشریح نکات کلیدی موفقیت در جلسه کنکور اظهار کرد: داوطلبان روز قبل از کنکور از مطالعه و حتی مرور مطالب قبلی اجتناب کنند؛ چراکه نظم ذهنی داوطلب را به هم می‌ریزد و از سوی دیگر، استرس مضاعفی به داوطلب وارد می‌کند.

وی افزود: داوطلبان تلاش خود را در ماه‌های قبل انجام داده و اکنون به دنبال حصول نتیجه هستند از این‌رو مطالعه در روز آخر نه‌ تنها کمکی به افزایش دانسته‌ها نمی‌کند؛ بلکه موجب پراکندگی در یادآوری مطالب می‌شود و این موضوع در روز برگزاری کنکور، آسیب زیادی به داوطلب وارد می‌کند.  داوطلبان در روز منتهی به کنکور از توجه به شایعات، اخبار ضدونقیض و روش‌های نادرست تست‌زنی پرهیز کرده و در کنار خانواده به پیاده‌روی و تفریح مورد علاقه بپردازند تا با آرامش و آسودگی خاطر آماده برگزاری آزمون شوند.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان عنوان کرد: داوطلبان برای اینکه خواب آرامی داشته باشند، لازم نیست از قرص خواب یا دارو‌های خواب‌آور استفاده کنند یا ورزش سنگین و خسته‌کننده انجام دهند. آنان باید به خاطر داشته باشند این شب هم مانند شب‌های دیگر زندگی آنان بوده با این تفاوت که بهتر است کمی زودتر از قبل بخوابند و صبح زودتر بیدار شوند.

**داوطلبان فقط به سؤال پیش رو فکر کنند

مسیبی گفت: با توجه به اینکه این مرحله از کنکور در فصل زمستان و هوا سرد برگزار می‌شود، حتماً در روز آزمون لباسی بپوشند که بار‌ها پوشیده و به آن عادت دارند. بسیاری از داوطلبان از خوردن صبحانه در روز کنکور و یا خوردن تغذیه در میانه آزمون اجتناب می‌کنند، در حالی که تغذیه صحیح و استفاده از مواد قندی برای داوطلب کنکور ضروری است و موجب افزایش عملکرد داوطلب در حین آزمون می‌شود.

وی بیان کرد: داوطلبان پس از ورود به حوزه امتحانی دلیلی ندارد که از آمادگی سایر داوطلبان سؤال بپرسند و بعد از توزیع دفترچه، هرگز آن را ورق نزنند و سؤالات مختلف را نبینند تا نظم ذهنی‌شان پابرجا باشد و فقط به سؤال پیش رو فکر کنند. سؤال برای داوطلب چند حالت دارد؛ در صورتی که جواب را بلد هستند، هرگز روی پاسخ خود تردید نکنند و اگر بین دو گزینه شک داشتند، تست را بزنند؛ چراکه ضریب موفقیت در این حالت بسیار بالاست؛ اما اگر بین سه گزینه دچار تردید بوده و از زدن آن تست جداً خودداری کنند.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان تأکید کرد: داوطلبان هنگام آزمون هرگز به این موضوع فکر نکنند که قرار است چه رشته‌ای انتخاب کنند و یا به دنبال چه رتبه‌ای هستند؛ بلکه فقط تمرکز خود را روی سؤال پیش رو قرار دهند و از فکر کردن درباره سؤالاتی که نتوانستند پاسخ دهند بپرهیزند.

**طریق نشستن روی صندلی در آزمون سراسری

مسیبی توضیح داد: یکی از حالاتی که برای برخی از داوطلبان در لحظه آغازین آزمون رخ می‌دهد، احساس فراموشی بوده که این حالت، حالتی کاذب است؛ بنابراین اگر داوطلبان دچار این حالت شدند، با اعتمادبه‌نفس، ابتدا سؤالاتی را پاسخ دهند که مسلط هستند و مطمئن باشند پس از چند دقیقه این حالت از بین می‌رود.

وی خطاب به داوطلبان آزمون سراسری توصیه کرد: روی یک سؤال بیش‌ازاندازه توقف نکنید؛ چراکه ارزش نمره و ضریب سؤالات یک درس یکسان بوده؛ بنابراین با زمانی که روی یک سؤال می‌گذارید، ممکن است بتوانید به پنج سؤال آسان‌تر پاسخ دهید و از سوی دیگر، وقت برای پاسخگویی به سایر سؤالات کم نمی‌آورید.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان اضافه کرد: فراموش نکنیم کنکور، رقابت است و هر سؤال ضریب خود را دارد و دقت و توجه شماست که موجب موفقیت می‌شود، از این‌رو هنگام آزمون به‌هیچ‌عنوان نگران حرف دوستان، خانواده و همکلاسی‌ها نباشید و فقط به سؤالات توجه کنید و به خاطر داشته باشید اگر سؤالات سخت باشد، برای همه سخت بوده و اگر آسان باشد، برای همه آسان است، از این‌رو تمرکز شما باید بر موفقیت در این رقابت باشد نه گرفتن نمره‌ای خاص.

مسیبی تبیین کرد: برای اینکه اکسیژن مناسب به مغزتان برسد، روی صندلی صاف بنشینید. اگر داوطلبی کمرش را خم کند، تبادل هوا بین ریه‌ها و فضای بیرون دچار مشکل می‌شود و به‌تدریج سطح اکسیژن خون پایین می‌آید و کارایی مغز افت می‌کند. در لحظات پایانی آزمون، ذهن و حافظه داوطلبان خسته‌تر از قبل است؛ بنابراین داوطلبان به پاسخ‌هایی که داده‌اند، شک نکرده و آنها را دست‌کاری نکنند؛ چراکه معمولاً به اذعان خود داوطلبان، پاسخ دوم اشتباه است و نمره مثبت را به منفی تبدیل می‌کند.

وی تشریح کرد: زمان کنکور استاندارد است و اگر داوطلب زمان را درست مدیریت کند، قطعاً وقت اضافه هم خواهد داشت، از این‌رو توصیه می‌شود بین پاسخ دادن به دو سؤال، ثانیه‌ای مکث کنند و بین پاسخ دادن به دو درس نیز بین پنج تا ۱۰ ثانیه استراحت کنند و از پاسخ‌گویی شتاب‌زده بپرهیزند و با تمرکز کامل سراغ درس‌های بعدی بروند. آرامش و اعتمادبه‌نفس و پرهیز از پاسخ‌گویی شتابزده در جلسه امتحان برای داوطلب بسیار مهم است و موجب می‌شود داوطلب با اتکا بر دانسته‌های خود بهترین نتیجه را از آزمون پیش رو بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر