دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 دی 1401 - 14:42
وزارت حقوق بشر یمن:

جهان باید رژیم سعودی را به خاطر نسل کشی در یمن پاسخگو کند

جهان باید رژیم سعودی را به خاطر نسل کشی در یمن پاسخگو کند
وزارت حقوق بشر دولت نجات ملی یمن تداوم جنایات و نسل کشی ارتش متجاوز سعودی علیه غیرنظامیان یمنی و مهاجران آفریقایی بویژه در مناطق مرزی این کشور را به شدت محکوم کرد و از جامعه جهانی خواست تا به جای سکوت و گرفتن موضع انفعالی، حکومت سعودی را به خاطر ارتکاب این جنایت‌ها پاسخگو کند.
کد خبر : 824859

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا به نقل از «المسیره»، وزارت حقوق بشر دولت نجات ملی یمن در بیانیه‌ای با اشاره به تازه‌ترین مورد از جنایات ارتش و نیرو‌های سعودی در مرز عربستان با یمن که به شهادت یک نفر و زخمی شدن ۱۱ نفر دیگر منجر شد، از ادامه سکوت سازمان ملل، نهاد‌ها و سازمان‌های بین المللی در قبال جنایات رژیم عربستان ابراز تاسف و تعجب کرد.

در این بیانیه آمده است: به جهانیان و تمام تشکل‌های بشردوستانه یادآوری می‌کنیم که قربانیان حملات سعودی از آغاز آتش‌بس تاکنون به ۲هزار و ۲۵۸ نفر رسیده که از این تعداد، ۲۸۵ شهید در مناطق مرزی استان «صعده» در شمال یمن جان خود را از دست داده اند.

این بیانیه با اشاره به ادامه روند کشتار و به توپ و رگبار بستن غیرنظامیان و مهاجران آفریقایی ساکن در یمن افزود که این غیرنظامیان تحت شدیدترین اشکال شکنجه و آزار قرار می‌گیرند.

وزارت حقوق بشر یمن با انتشار فراخوان بشردوستانه از ملت‌های آزاده و سازمان‌های حقوق بشری خواست که با اعمال فشار بر رژیم سعودی، روند ارتکاب جنایت و نسل کشی بیشتر علیه شهروندان یمنی و مهاجران آفریقایی در مناطق مرزی یمن را متوقف کرده و برای محکوم کردن این جنایات و پاسخگو کردن عاملان آن بر اساس مبانی انسانی اقدام کنند.

این وزارتخانه بار دیگر از نهاد‌های ذی صلاح و همه سازمان‌های بشردوستانه و بین‌المللی خواست تا نسبت به بررسی جنایات رژیم سعودی در مناطق مرزی و کشتار و شکنجه شهروندان و آوارگان با توجه به آمار بالای قربانیان و کمبود امکانات بهداشتی اقدام کنند.

این بیانیه با اشاره به اهمیت فعالیت سازمان‌های فعال در یمن، خواستار تامین نیازمندی‌های لازم برای کمک به مجروحان شده است.

مرکز حقوق بشری «چشم بشریت» نیز جنایت جدید واحد توپخانه متجاوزان سعودی در منطقه «شدا» در استان صعده را که منجر به شهادت یک شهروند یمنی و زخمی شدن ۱۱ غیرنظامی دیگر شد، محکوم کرد.

این مرکز همچنین سکوت و انفعال جامعه، نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایات کشور‌های ائتلاف متجاوز و مزدوران آن‌ها علیه یمنی‌ها را محکوم کرد.

روز گذشته ۹ شهروند از جمله ۳ مهاجر آفریقایی بر اثر تیراندازی نظامیان عربستانی در منطقه مرزی «شاده» و «منبه» در استان صعده مجروح و به بیمارستان «الطلح» و درمانگاه روستایی منبه منتقل شدند.

با تشدید حملات ائتلاف متجاوز سعودی علیه مناطق مرزی یمن به رغم آتش بس اعلام شده، روزانه تعدادی از غیرنظامیان قربانی می‌شوند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشور‌ها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیرو‌های مسلح یمن به عمق خاک آن‌ها مجبور به پذیرش آتش بس شدند. این آتش بس دوبار تمدید و در ۱۰ مهرماه پایان یافت و به خاطر نقض مکرر آتش بس از جانب سعودی‌ها و برآورده نشدن مطالبات برحق و مشروع یمنی‌ها و زیاده خواهی متجاوز دیگر تمدید نشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته