دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 آذر 1401 - 16:29
رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت:

دستگاه‌ها برای وقایع مختلف روایت رسمی تولید کنند

دستگاه‌ها برای وقایع مختلف روایت رسمی تولید کنند
رئیس شورای اطلاع‌رسانی گفت: مانند قضایای اخیر و بیانیه‌ای که وزارت کشور در ارتباط با حوادث داد یا اطلاعیه‌ای که دستگاه‌های اطلاعاتی دادند باید در مسائل مختلف روایت رسمی تولید و کمک کنیم دستگاه‌ها روایت رسمی از وقایع و موضوعات ارائه کنند.
کد خبر : 819021

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، سپهر خلجی در آیین معارفه خود و تکریم رییس شورای اطلاع رسانی دولت که با حضور رئیس دفتر رییس جمهور برگزار شد با قدردانی از علی بهادری جهرمی به تلاش‌ دشمنان با ارائه تصاویر غیرواقعی و نادرست علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: در چنین فضایی باید تلاش کرد تا تصویری که دشمن روایت می‌کند را در هم شکست و در این مسیر باید درست و به موقع روایت‌گری کرد.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت ادامه داد: دستگاهها تولید محتوا کنند و مجموعه‌های که ظرفیت اطلاع رسانی دارند به خوبی روایت‌گری کند. همچنین باید در خروجی خبرها نهایت دقت و وسواس به کار گرفته شود و این اقدام چون یک گروه ارکستر است که برای اجرا نیاز به هماهنگی دارد.

خلجی تاکید کرد: مانند قضایای اخیر و بیانیه ای که وزارت کشور در ارتباط با حوادث داد یا اطلاعیه ای که دستگاههای اطلاعاتی دادند باید در مسائل مختلف روایت رسمی تولید و کمک کنیم دستگاهها روایت رسمی از وقایع و موضوعات ارائه کنند.

رییس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: یک جنگ رسانه‌ای علیه دولت و نظام شکل گرفته است و صحنه این جنگ را همه شاهدیم. میدان این جنگ افکار عمومی و ابزار آن رسانه است و عملیات در این بخش انجام می‌شود تا تصویری ناکارآمد از دولت ارائه شود و مردم را ناامید کند.

خلجی در تکمیل این بخش از اظهارات گفت: دشمنان همه کشورها را به خط و صف آرایی می کنند و در این جا مسئولیت ما سنگین تر است که باید با اقدامی هوشمندانه و اثرگذار داشته باشیم تا تلاش‌ها باید بیشتر و موثرتر از قبل باشد. دولت به نوعی بزرگترین تولیدکننده خبر است. یعنی اگر یک روز کنش‌گری دولت متوقف شود گردش اطلاعات و تبادل پیام به شدت کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: دشمن به نوعی تبلیغ می‌کند که آورده‌ها و اقدامات دولت دیده نشود، ما نیز آنقدر درگیر این جنگ رسانه‌ای می‌شویم که شاید نتوانیم همه این فعالیت‌ها، تلاش‌ها و اقدامات دولت را به درستی اطلاع‌رسانی کنیم.

رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به تأکید رییس جمهوری بر امر اطلاع‌رسانی تاکید کرد: همه باید تلاش کنیم آن تصویری که دشمن از ما ارائه می‌کند را بشکنیم و در این مسیر ما باید درست روایت کنیم اما بدانیم که ابتدا دستگاه‌ها باید تولید محتوا کنند. اگرچه همه کار تنها با رسانه نیست و نمی‌توان بدون کار کردن دستگاه‌ها از کارکرد درست و روایتگری رسانه‌ها سخن گفت.

خلجی یادآور شد: دشمنان همه توان خود را در این جنگ رسانه‌ای به کار گرفته‌اند، از کارشناسان‌ خود تا روسای کشورها که در این زمینه فعال هستند و هزینه م‌ کنند یا اهداف و اقدامات سیاسی دارند و با به خط کردن رسانه‌هایشان هدف همه آنان، جمهوری اسلامی است. بنابراین امیدوارم با کمک حاضران در این مراسم و اقدامات رسانه‌ای و روایتگری مقابل برنامه‌های دشمن بایستیم.

«سپهر خلجی» دانش‌آموخته دکتری علوم ارتباطات اجتماعی و استادیار دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه است. عضویت در شورای اطلاع‌رسانی دولت، عضویت در شورای‌عالی و معاونت خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و تألیف کتاب و مقالات متعدد در حوزه ارتباطات و رسانه از جمله سوابق رئیس جدید شورای اطلاع‌رسانی دولت است.

شورای اطلاع‌رسانی دولت به‌منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگی در زمینه اطلاع‌رسانی در زمینه برنامه‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردهای دولت و اعلام هماهنگ مواضع رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت به مردم تشکیل شده و فعالیت می‌کند.

انتخاب رئیس جدید این شورا براساس آیین‌نامه ۱۰ ماده‌ای «چگونگی تعیین و حدود وظایف سخنگوی هیات دولت و تشکیل شورای اطلاع‌رسانی دولت» که به تازگی از سوی هیأت وزیران به‌روزرسانی شده صورت گرفته که با تفکیک وظایف سخنگوی دولت و رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت، در تبصره یک ماده ۲ آن تصریح شده «رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت می‌تواند به تشخیص رئیس‌جمهور از بین اعضای شورا منصوب شده یا فردی خارج از این مجموعه باشد و حق حضور در جلسات هیأت دولت و انتخاب دبیر شورا را دارد.»

بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه نیز، سخنگوی دولت با پیشنهاد رئیس‌جمهور و تصویب هیأت وزیران انتخاب می‌شود و می‌تواند در همه جلسات هیأت دولت و سایر شوراها و ستادهایی که به ریاست رئیس‌جمهور یا معاون اول وی برگزار می‌شود، حضور یابد.

علی بهادری‌جهرمی رئیس سابق شورای اطلاع‌رسانی دولت، همچنان مسئولیت سخنگویی دولت را بر عهده خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته