دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

آغاز ساخت واحد‌های مسکونی یک طبقه با استفاده از روش پرینت ۳ بعدی

آغاز ساخت واحد‌های مسکونی یک طبقه با استفاده از روش پرینت ۳ بعدی
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از صدور گواهی نامه‌های تأییدیه برای اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن با استفاده از روش پرینت ۳ بعدی و ساخت مسکن ۹۰ متری ظرف ۱۰۰ ساعت خبر داد.
کد خبر : 818528

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، محمد مهدی حیدری معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در نشست خبری تشریح برنامه‌های بنیاد تعاون بسیج مستضعفین در بخش مسکن و امضای تفاهم نامه با این مرکز اظهار کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بازوی پژوهشی-آموزشی وزارت راه و شهرسازی بوده و و رفع دغدغه‌های مسأله محور در حوزه‌های عمرانی را در دستور کار دارد. تدوین ضوابط مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین نامه‌های اجرای پروژه‌های عمرانی را نیز این مرکز دنبال می‌کند.

وی افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حوزه معماری ایرانی-اسلامی و ساخت مسکن ارزان و سریع کارگروهی راه اندازی کرده تا این دغدغه نیز از نظر تهیه آیین نامه‌های مربوطه برطرف شود؛ در وزارت راه و شهرسازی و در حوزه الکوی شهرسازی ایرانی اسلامی، موضوع توسعه افقی شهر‌ها در دستور کار قرار گرفته و قرار است نهضت ملی مسکن در جا‌هایی که زمین به اندازه مافی داریم خصوصا شرق کشور منازل مسکونی را به صورت تک واحدی و یک طبقه احداث کند؛ در بخش‌هایی از کشور مانند غرب هم که مشکل کمبود زمین داریم، حداکثر ۳ طبقه سازی در برنامه احداث واحد‌های مسکونی قرار دارد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به موضوع الحاق اراضی خارج از محدوده به حریم شهر‌ها تصریح کرد: نقش این مرکز در موضوع مورد نظر، بررسی روی گسل بودن یا نبودن اراضی تعیین شده است تا اگر ایرادی از این نظر نبود، به شورای عالی شهرسازی و معماری مجوز الحاق به این اراضی داده شود.

وی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اخیرا موضوع شناسایی ساختمان‌های نا ایمن را در دستور کار قرار داده است که در این مسیر، ۲۲ گروه شناسایی ساختمان‌های نا ایمن تشکیل شده و تا کنون برخی از نتایج بررسی‌های آن‌ها به مرکز تحقیقات منتقل شده و این مرکز نیز موارد مورد نظر را برای اصلاح این ساختمان‌ها به دستگاه‌های مربوطه منتقل می‌کند.

حیدری با اشاره به اهمیت صنعتی سازی ساختمان گفت: چاره‌ای جز اهمیت دادن به صنعتی سازی و عبور از سنتی سازی مسکن نداریم لذا برای اجرای صنعتی سازی در نهضت ملی مسکن، دبیرخانه صنعتی سازمان ساختمان در مرکز تحقیقات راه و مسکن اد شدهو همه ذی نفعان در این حوزه، دور هم جمع می‌شوند؛ هفته آینده نیز مقررات جدید صنعتی سازی ساختمان از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتشر می‌شود.

وی تأکید کرد: در همین راستا قرار است حدود ۵ هزار واحد مسکونی در مهرگان استان قزوین که ذیل نهضت ملی مسکن در حال ساخت است، با روش صنعتی سازی احداث شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر اقدامات جدید در صنعتی سازی نهضت ملی مسکن را آغاز اجرای ساخت مسکن به روش پرینت ۳ بعدی عنوان و اظهار کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تأییدیه‌های اولیه برای اجرای این پروژه‌ها را صادر کرده و برای ساخت واحد‌های یک طبقه از سرعت بالایی برخوردار است؛ به گونه‌ای که طرف ۱۰۰ ساعت یک واحد مسکونی ۹۰ متری پرینت می‌شود و ظرف یک هفته سایر ملحقات آن مانند درب و پنجره و لوله و اتصالات تکمیل خواهد شد. به عبارت دیگر ظرف یک هفته با این روش برای یک واحد مسکووی ۹۰ متری یک طبقه، پایان کار صادر می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر