دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن:

ارزان‌ترین تخم مرغ جهان در ایران را تولید می‌کردیم

ارزان‌ترین تخم مرغ جهان در ایران را تولید می‌کردیم
حمیدرضا کاشانی گفت: ارزان ترین تخم مرغ جهان را در ایران تولید می‌کردیم. نرخ تخم مرغ تولیدی ما از قیمت کشور رقیب ترکیه، که تخم مرغ را کیلویی ۵۵ هزار تومان تولید می‌کند، ۱۷ هزار تومان پایین‌تر بود و با همین رقم نیز به فروش می‌رساندیم.
کد خبر : 817498

حمیدرضا کاشانی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری آنا قیمت حال حاضر تخم مرغ فله ۳۰ تایی را ۸۵ الی ۹۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت‌ها باید طبق قول وزیر جهاد کشاورزی در اول شهریور ماه اصلاح می‌شد، اما ما صبر کردیم و بالاخره بعد از ضرر‌های میلیاردی بر اثر تولید بدون بازده که از تحمل‌مان خارج بود، تغییرات قیمت داشتیم.

وی افزود: بعد از حذف یارانه نهاده‌های تولید تخم مرغ، قرار بر این شد که قیمت تخم مرغ را در مرحله گذار سه الی ۴ ماهه در قیمت ۳۵ هزار تومان حفظ کنیم و پایین‌تر از قیمت واقعی به بازار عرضه کنیم؛ که این کار هم انجام شد، اما بر اثر این سیاست اقتصادی، واحد‌های تولیدی ما ۱۰ هزار میلیارد تومان ضرر کردند.

کاشانی با اعلام اینکه ما ارزان ترین تخم مرغ جهان را در ایران تولید می‌کردیم، ادامه داد: نرخ تخم مرغ تولیدی ما از قیمت کشور رقیب ترکیه، که تخم مرغ را کیلویی ۵۵ هزار تومان تولید می‌کند، ۱۷ هزار تومان پایین‌تر بود و با همین رقم نیز به فروش می‌رساندیم.

**اختلاف ۲۰ هزار تومانی هزینه تولید و فروش 

به گفته این مقام مسئول در ۵ ماهی که تولید با ضرر، فشار‌های زیادی به واحد‌های تولیدی ما وارد کرد از سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده درخواست کردیم که قیمت ما را کارشناسی کند و به داد تولیدکنندگان برسد؛ چرا که میانگین فروش تخم مرغ شانه‌ای تا اول آبان ماه ۲۸ هزار تومان بود، اما قیمت تمام شده برای تولیدکننده ۴۸ هزار تومان تمام می‌شد.

وی با اشاره به اینکه با وجود ضرر بالای تولید کننده‌ها هنوز به مرحله تعطیلی واحد‌ها نرسیده ایم، تصریح کرد: مرغ‌های تخم گذار در بازه ۲ ساله تخم می‌گذارند و امکان تولید نکردن وجود ندارد. سیستم تولید ما نیز همانند کارخانه نیست که کلیدش را بزنیم و تولید را خاموش کنیم. به علت بازه زمانی ۲ ساله مرغ تخم گذار در بازگشت سرمایه، در صورت تعطیلی واحد ضرر هنگفتی می‌کنیم.

**افزایش قیمت تا آخر سال بستگی به قیمت ارز دارد

کاشانی اظهار داشت: تولیدکننده مجبور است در هر شرایطی به تولید خود ادامه دهد چرا که سرمایه گذاری آن‌ها در واقع خود مرغ تخم گذار است که امکان خاموشی ندارد و در صورت نرسیدن دان سرمایه گذاری خود را از دست خواهند داد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: امکان افزایش قیمت تا آخر سال بستگی به قیمت ارز دارد چرا که ما دانه سویا ذرت و مکمل‌ها را به قیمت دلار می‌خریم و دولت همه‌ یارانه‌های صنعت ما را از ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ قطع کرده است.


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته