دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 آذر 1401 - 19:01
نخست وزیر دولت نجات ملی یمن:

همه بنادر در تیررس ماست، دوره تاراج نفت یمن تمام شد

همه بنادر در تیررس ماست، دوره تاراج نفت یمن تمام شد
نخست وزیر دولت نجات ملی یمن بار دیگر هشدار داد که شرکت‌های خارجی در صورت نزدیک شدن به سواحل یمن، برای تاراج نفت، با پاسخ نظامی مواجه خواهند شد.
کد خبر : 816520

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «عبدالعزیز بن حبتور» نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) امروز (پنج‌شنبه) در مصاحبه‌ای بار دیگر گفت که پاسخ تاراج نفت یمن، از این به بعد اقدام نظامی خواهد بود.

او به شبکه المیادین گفت که نفت و گاز یمن هشت سال است که به دست دو کشور متجاوز و دولت مزدوری که از عائدی آن سود می‌برد، قاچاق می‌شود. این مبالغ نه میلیون‌ها دلا بلکه به میلیارد‌ها دلار می‌رسد.

بن حبتور افزود: «ما ابتدا هشدار امنیتی دادیم، اما اگر آن‌ها متوجه پیام ما نشوند، این پیام‌های امنیتی را به اقدام صریح نظامی تبدیل خواهیم کرد و هر شرکتی که به بنادر جمهوری یمن نزدیک شود، چه در عدن یا الحدیده یا الضبه و النشیمه باشد آن را هدف قرار می‌دهیم».

او تأکید کرد: «ما از همان لحظات اولیه اعلام کردیم که آماده تمدید آتش‌بس مسالمت آمیز هستیم، مشروط بر اینکه موضوع حقوق کارکنان بخش‌های دولتی، نظامی و امنیتی حل شود. به صراحت اعلام کردیم اجازه نخواهیم داد هیچ طرفی بدون تفاهم با صنعاء یمن و نفت و گاز یمن را با خود ببرد».

ابن حبتور گفت که صنعاء در قبال تمامی بنادر یمن مسئولیت دارد و نیرو‌های یمنی با اشراف کامل تمامی آن‌ها را در تیررس خود دارند و هر شرکتی که بخواهد از خطوط قرمز عبور کند و نفت و گاز یمن را به شکل غیر قانونی بارگیری کرده و انتقال دهد با مجازات نیرو‌های مسلح یمن مواجه خواهد شد.

وی افزود: «ما نمی‌خواهیم هیچ طرفی حقوق کارمندان را به عنوان صدقه به ما بدهد، بلکه می‌خواهیم از نفت و گاز یمن بهره ببریم، دوره تاراج نفت یمن به پایان رسیده است. صنعاء مسئول ۸۵ درصد نیروی انسانی یمن از جمله کارمندان، پرسنل امنیتی و پرسنل نظامی است و نمی‌توان با یک مشت مزدور که فقط مسئولیت ۱۵ درصد کارمندان و پرسنل امنیتی و نظامی یمن را دارند به تفاهم رسید».

نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن تأکید کرد که اگر ائتلاف سعودی با دولت صنعاء به تفاهم نرسد، نیرو‌های یمنی نیز اجازه برداشت یک لیتر از نفت یمن را به شرکت‌ها نخواهند داد.

او در خصوص سفر یک هیأت سعودی به صنعاء نیز گفت که پرونده‌های بسیاری از جمله پرونده اسرا و مفقودین و پرونده صلح و مسائل اقتصادی میان صنعاء و ریاض مطرح است.

عبدالعزیز بن حبتور روز سه شنبه نیز وی درباره حمله هشدارآمیز روز دوشنبه به نزدیکی نفتکش خارجی که قصد داشت نفت یمن را سرقت کند، تصریح کرد: «دفعات بعدی، به کشتی‌ها هشدار نخواهیم داد، بلکه مستقیماً آن را هدف قرار خواهیم داد. همه جهان باید بداند که اجازه نخواهیم داد ملتمان گرسنه بماند و آنان (ائتلاف سعودی و آمریکا) ثروت‌های یمن را غارت کنند».

انتهای پیام/

ارسال نظر