دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 آذر 1401 - 08:00
برخی بانوان ناعادلانه در تیم هستند!

کریمی: تکواندوکاران در مسابقات جهانی ضعف بدنی داشتند

کریمی: تکواندوکاران در مسابقات جهانی ضعف بدنی داشتند
مربی اسبق تیم ملی تکواندو کشورمان گفت: متأسفانه کسی کنار مقانلو نبود و همین موضوع باعث شد تمرکز فکری او بهم بریزد و نتواند درست تصمیم بگیرد.
کد خبر : 816111

مرتضی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، درباره عملکرد تیم ملی تکواندو کشورمان در مسابقات جهانی مکزیک گفت: به نظرم عملکرد تیم ملی تکواندو را باید از دو بعد فنی و حواشی قبل از مسابقات بررسی کنیم. تکواندوکارانی که به مسابقات جهانی اعزام شدند بعد از چند وقت دوری از رقابت‌ها و عدم حضور در مسابقات گرندپری به جهانی اعزام شدند و به همین خاطر آن‌ها مورد محک قرار نگرفته‌اند. دومین موضوعی که می‌توان گفت روی نتیجه‌گیری تیم ملی تأثیر گذاشت؛ بلاتکلیفی در کادرفنی بود. پس از مسابقات آسیای مشخص نبود کدام سرمربی هدایت تیم ملی تکواندو را در جهانی برعهده می‌گیرد. البته اگرچه مقانلو کار خودش را انجام می‌داد، اما این سردرگمی وجود داشت که بالاخره هدایت تیم در جهانی برعهده کیست. این موضوع بار روانی برای تیم و سرمربی ایجاد کرده بود.

**دیدگاه مقانلو انتخاب نفرات دیگر بود

وی گفت: تکواندوکارانی که برای مسابقات جهانی انتخاب شدند و به قول عده‌ای برای انتخاب این افراد ریسک کردیم؛ در رقابت‌های انتخابی حریفان خودشان را شکست دادند. اگر انتخابی برگزار نمی‌شد شاید دیدگاه مقانلو تعداد دیگری از تکواندوکاران بود اما این تکواندوکاران در انتخابی پیروز شدند و بالاخره در ترکیب تیم قرار گرفته‌اند. البته اتفاق خوبی در تیم ملی رخ داد؛ به هر حال جوانگرایی شد و تکواندوکاران آینده‌دار و جوان به تیم ملی اضافه شدند.

**دست تکواندوکاران ایرانی برای حریفان خیلی زود رو می‌شد

مربی اسبق تیم ملی تکواندوی ایران در مورد دلایل ضعف عملکرد تکواندوکاران اظهارداشت: یکی از دلایلی که من فکر می‌کنم ضعف تیم ما محسوب می‌شود اینکه تکواندوکاران خیلی زود شناخته می‌شدند، در دور اول با توجه به اینکه تکواندوکاران در رنکینگ نبودند در برابر حریفان خیلی خوب ظاهر می‌شدند، اما هر چقدر به مراحل بالاتر می‌رفتند، خیلی زود شناخته می‌شدند و دستشان برای حریفان رو می‌شد. ضعف دیگر تکواندوکاران ما این بود که از نظر بدنی کم می‌آوردند.

**مقانلو خودکشی آگاهانه انجام داد

کریمی گفت: به نظر جامعه تکواندو باید صبور باشد و بپذیرد که تیم جوان است و باید به آن‌ها فرصت داد، این تیم اگر در مسیر درست قرار بگیرد قطعا آینده‌دار خواهد بود. نباید از حالا شروع به تخریب تیم ملی کنیم و قبل از اینکه تیم به ایران بیاید از تغییر کادرفنی صحبت کنیم. من زمانی که این تکواندوکاران برای مسابقات جهانی انتخاب شده‌اند به مقانلو هم گفته‌ام خودکشی آگاهانه انجام داده است. جامعه ما نتیجه‌گرا هستند و نمی‌پذیرند که سرمربی ریسک کند.

**مقانلو یار کمکی برای کاهش استرسش نداشت

کارشناس تکواندوی کشورمان به استرس بالای کادرفنی اشاره کرد و گفت: قطعا استرس بالای کادر فنی تیم را با چالش روبه‌رو کرد. عوامل زیادی در عدم نتیجه‌گیری تأثیر می‌گذارد که یکی از آن‌ها همین استرس کادرفنی است. ساعی از نزدیک استرس مقانلو را دیده و از آن خبر دارد و حتی قبل از مسابقات هم به این موضوع اشاره کرده بود، اما سوال اصلی اینجاست که برای رفع این استرس چه کاری انجام داده‌اند؟ من خاطرم هست یک زمانی مقانلو سرمربی یک تیم بود و من و ساعی مدیرفنی و سرپرست بودیم؛ در آن موقع هم مقانلو استرس داشت، ولی من و ساعی سعی کردیم نگرانی و استرس کادرفنی را کنترل کنیم.

**تمرکز سرمربی تیم بهم ریخته بود

وی عنوان کرد: در مسابقات جهانی چه کسی به مقانلو کمک کرد که استرس او را کنترل کند؟! مربی که در کنار او بود توانایی کنترل استرس او را نداشت، مدیرفنی هم کمک مقانلو نبود. در این شرایط که فشار روانی روی سرمربی زیاد است، فرد نیاز دارد که یک یار کمکی داشته باشد. متأسفانه کسی کنار مقانلو نبود و همین موضوع باعث شده بود تمرکز فکری او بهم بریزد و نتواند درست تصمیم بگیرد.

**سجاد مرادنی را به خاطر سنش تخریب کردند

کریمی همچنین در ادامه درباره عملکرد سجاد مردانی و کسب مدال برنز او گفت: من فکر می‌کنم مردانی را قبل از این مسابقات از لحاظ روانی تخریب کردند. او بازیکن بزرگی است و همه معترض بودند چرا در ترکیب تیم قرار گرفته است. همین موضوع یک بار روانی روی این بازیکن ایجاد کرده بود، ولی مردانی باتوجه به رنج سنی‌اش توانست به مدال برسد و این نشان می‌دهد سن و سال تأثیر زیادی ندارد. مهدی خدابخش هم چنین شرایطی دارد و در رده سنی مردانی است، اما به او اعتماد به نفس و باور تزریق کردند و موفق شد در مسابقات جهانی به مدال طلا برسد.

**تکواندوکاران نشان دادند آن‌ها زنگ تفریح نیستند

کارشناس تکواندو کشورمان تصریح کرد: اگرچه در مسابقات جهانی ما مدال خوبی کسب نکردیم، اما عملکرد تکواندوکاران نشان داد آن‌ها زنگ تفریح نیستند و برای رسیدن به هدف و خواسته‌شان تلاش کردند. همه آن‌ها در نتایج نزدیک به حریف بازی را واگذار کردند. توانایی تکواندوکاران ما بالاست، ولی فکر می‌کنم یکی از مشکلات اصلی آن‌ها ضعف بدنی بود که ملی‌پوشان در راند سوم و چهارم توان بازی کردن نداشتند. این نشان می‌دهند بدنسازی خوبی نداشتند و هر چقدر هم به مراحل بالاتر می‌رفتند شادابی لازم را نداشتند.

**برخی بانوان تکواندوکار ناعادلانه در ترکیب تیم قرار گرفته‌اند!

وی در مورد عملکرد بانوان در مسابقات جهانی گفت: بانوان ما نشان دادند آن چیزی که در آسیایی نشان دادند در جهانی با آن فاصله زیاد داشتند. البته مسابقات آسیایی سطح پایین‌تری نسبت به جهانی دارد، ولی نشان دادند در مدت زمانی که در اردوی تیم ملی بودند به لحاظ فنی و بدنی رشد نکردند و بسیار سردرگم بودند و نمی‌دانستند چه کاری انجام دهند. البته شاید، چون بدون انتخابی برخی تکواندوکاران را انتخاب کردند و این نفرات ناعادلانه به تیم آمدند، از طرفی کادرفنی و بازیکنان هم تجربه جهانی را نداشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر