دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 شهريور 1401 - 16:24

ناوهای آمریکا و کانادا بار دیگر از تنگه تایوان عبور کردند

ناوهای آمریکا و کانادا بار دیگر از تنگه تایوان عبور کردند
دو فروند کشتی جنگی متعلق به نیروهای دریایی آمریکا و کانادا برای دومین بار در سال جاری به‌صورت مشترک و همزمان از تنگه تایوان عبور کرده و نام این اقدام تحریک‌آمیز را آزادی ناوبری گذاشتند.
کد خبر : 806754

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، علی‌رغم هشدارهای مکرر چین مبنی بر غیرقانونی بودن عبور کشتی‌های جنگی متعلق به کشورهای غربی از تنگه تایوان، نیروهای دریایی آمریکا و کانادا بار دیگر به تنش‌ها دامن زدند.

ارتش‌های آمریکا و کانادا امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که یک فروند ناوشکن آمریکایی و یک فروند ناوچه کانادایی در جریان انجام عبور و مرور عادی خود، بامداد امروز از تنگه تایوان عبور کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این اقدام، دومین عبور کشتی‌های جنگی آمریکایی از تنگه تایوان طی یک ماه اخیر و دومین حرکت مشترک کشتی‌های این کشور به همراه کانادا در یک سال اخیر است.

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد: «همکاری‌هایی از این قبیل، نشان‌دهنده نقطه مرکزی رویکرد ما به منطقه‌ای امن و پررونق است».

در این بیانیه ادعا شده است: «ناوشکن موشک‌انداز هیگینز و ناوچه ونکوور نیروی دریایی سلطنتی کانادا، از طریق آبراهی در تنگه تایوان حرکت کردند که خارج از آب‌های سرزمینی دولت خاصی بود».

«آنیتا آناند» وزیر دفاع کانادا درباره این اقدام گفت که کانادا به‌عنوان یکی از کشورهای اقیانوس آرام، عمیقاً به حفظ رونق و ثبات جهانی در منطقه هند-اقیانوس آرام پایبند است.

انتهای پیام/۴۱۲۹/

انتهای پیام/

ارسال نظر