دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 شهريور 1401 - 11:44

قالیباف: سازمان برنامه موظف است براساس جداول و مصوبات عمل کند

قالیباف: سازمان برنامه موظف است براساس جداول و مصوبات عمل کند
رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده بجنورد گفت: سازمان برنامه موظف است براساس جداول و مصوبات عمل کند و اگر اتفاقی خارج از بودجه افتاد، دیوان محاسبات باید به مجلس گزارش دهد.
کد خبر : 806686

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خبرگزاری آنا، محمد وحیدی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۳۰ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آئین نامه‌ای با اشاره به موضوعاتی که درباره بودجه مطرح شد، گفت: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق و صحن علنی برای بررسی بودجه ماه‌ها زمان صرف می‌کنند و براساس اصل ۵۲ قانون اساسی تصویب قانون بودجه در اختیار مجلس گذاشته شده است.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس افزود: البته باید به این نکته توجه کرد که مجلس به فرآیند اجرای بودجه سالانه، برنامه هفتم و سفر‌های دولت نظارت دقیق داشته باشد، زیرا مشکلی که هم اکنون با آن روبه رو هستیم اولویت‌هایی است که سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌کند در واقع بدون توجه به بودجه مصوب در سفری استانی موضوعی اولویت می‌شود، اما در ابلاغ مجدد جابه‌جایی صورت می‌گیرد به طور مثال در بودجه سالانه برای بیمارستان راز و جرگلان اعتباراتی در نظر گرفته می‌شود، در سفر استانی نیز در اولویت قرار می‌گیرد، اما سهم آن در ابلاغ بودجه صفر می‌شود.

وی اضافه کرد: عملکرد فوق نشان می‌دهد که نظارت مجلس در فرآیند‌های مختلف عملیات بودجه کمرنگ جلوه می‌کند بنابراین از هیئت رئیسه و کمیسیون بودجه می‌خواهیم که به این موضوع ورود کنند و سازمان برنامه و بودجه اولویت بودجه‌ها را جابه جا نکنند به طور مثال با وجود اینکه اعتباری برای همسان سازی بازنشستگان پیش بینی شد، اما این موضوع در سازمان برنامه اولویت نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در حال حاضر برخی طرح‌ها با صد امضا به صورت دو فوریت تقدیم می‌شود و براساس ماده ۱۵۵ آئین نامه داخلی مجلس تعیین اولویت با نظر دو موافق و مخالف باید صورت گیرد، درباره موضوع کنکور پیشنهادی با امضای ۱۰۰ نماینده تقدیم شد، اما هنوز در هیئت رئیسه مطرح نشده است.

وحیدی افزود: اگر قرار است پیشنهادات مطرح نشود چرا ما آن را امضا می‌کنیم و اگر قرار است مطرح شود مجلس نظر نهایی خود را به عنوان موافق و مخالف ارائه می‌کند؛ جامعه بیرونی از مجلس انتظار مداخله در برخی امور مهم کشور را دارد.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: در هیئت رئیسه صحبت شد که با توجه به اینکه انتهای شهریورماه است در نخستین جلسه بعدی گزارش تفریغ بودجه ارائه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از دیوان محاسبات می‌خواهم در گزارش ارائه شده موضوع انحراف از بودجه که جنابعالی گفتید را مورد توجه قرار دهد. سازمان برنامه موظف است براساس جداول و مصوبات عمل کند و اگر اتفاقی خارج از بودجه افتاد و یا اولویت‌ها تغییر کرده و جابه جا شد دیوان محاسبات باید به مجلس گزارش دهد.

وی درباره موضوع کنکور نیز توضیح داد: روز گذشته در هیئت رئیسه مفصل درباره این موضوع بحث شد؛ با تدابیری که موجود است به این موضوع در مجلس و هیئت رئیسه توجه می‌شود.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته