دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
13 شهريور 1401 - 12:40
گزارش آنا؛

منشأ تبلیغات ایران‌هراسی علیه جمهوری اسلامی چیست؟

منشأ تبلیغات ایران‌هراسی علیه جمهوری اسلامی چیست؟
طرح ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی یکی از حربه‌هایی است که با تبلیغات نگاه جهانیان را نسبت به اسلام و ایران تغییر داده و اسلام را دینی خشونت‌طلب و به دنبال جنگ و مسلمانان را انسان‌های بدوی و خونخوار معرفی می‌کند.
کد خبر : 804591

گروه سیاست خبرگزاری آنا- زهرا کریمی- اسلام‌هراسی و به تبع آن ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی یکی از حربه‌های نظام سلطه برای مقابله با اسلامی است که پرچمدار آن ایران است، اسلامی که برگرفته از تشیع علوی و فقه جعفری است، اسلام انقلابی که مهمترین و اصلی‌ترین شعارش مبارزه با استکبار و سلطه‌گری است.    

غرب و در رأس آن آمریکا همواره در تلاش برای دخالت در معادلات سیاسی، امنیتی و اقتصادی جهان اسلام و خاورمیانه در جهت تأمین منافع امپریالیستی و سلطه‌جویانه است و در همین راستا از ابزار‌های مختلف سخت و نرم برای کنترل، ایجاد سلطه و گسترش نفوذ خود بهره می‌برد.

نظم جدیدی که آمریکا خواهان برقراری آن در خاورمیانه است، مبتنی بر محدود کردن قدرت و جلوگیری از ایجاد یک ابرقدرت منطقه‌ای است.

در این میان جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یکی از مهمترین بازیگران قدرتمند منطقه‌ای بیشترین نقش را در ایجاد نظم منطقه‌ای و شکل‌دهی به ساختار‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی غرب آسیا دارد، همواره مورد حملات و تبلیغات استکباری غرب بوده است؛ بنابراین آمریکا از هر حربه‌ای استفاده می‌کند تا مانع قدرت گرفتن جمهوری اسلامی شود، طرح ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی یکی از این حربه‌هاست که با تبلیغات نگاه جهانیان را نسبت به اسلام و ایران تغییر داده و اسلام را دینی خشونت‌طلب و به دنبال جنگ و مسلمانان را انسان‌های بدوی و خونخوار معرفی می‌کند. این طرح شوم نه تنها در بین کشور‌های غیرمسلمان در هر حال اجراست، بلکه در بین کشور‌های مسلمان نیز با فتنه‌‎گری استکبار شکل گرفته است. مستکبرین با ایجاد اختلاف در بین مسلمانان و ایجاد دوگانه‌هایی، چون شیعه و سنی، عرب و عجم در حال پیشبرد اهداف خود در لوای طرح ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی هستند.   

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر همین اساس، سیاست کنونی استکبار را پر رنگ کردن تفاوت‌ها و خطوط فاصل غیرواقعی در دنیای اسلام بیان می‌کنند: تحریک و نقشه‌کشی برای جنگ شیعه و سنّی، عرب و عجم، شیعه با شیعه و سنّی با سنّی که اکنون در برخی از کشور‌ها مشاهده می‌شود، سیاست شیطان بزرگ یعنی آمریکا است که باید در مقابل آن هوشیار بود.

استفاده از تضاد تاریخی بین عرب و عجم، اعراب و موالی، شیعه و سنی و حتی در بین فرق شیعه و فرق سنی به صورت طرح ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی در منطقه غرب آسیا بازتولید شده که ریشه آن سیاست‌های امپریالیستی و سلطه‌جویانه غرب و آمریکاست.  

گفتمان ایران‌هراسـی و شیعه‌هراسیِ سـاخته و پرداخته رسـانه‌های غربـی، زمینـه‌های تاریخی و مذهبـی دارد که استکبار جهانی با آگاهی از این موضوع و دامن زدن به آن توانسـته اسـت این هراس سیاسی را حتی در بیـن اعراب سـنی مذهب نیز گسترش دهد و به نوعی دعـوای تاریخـی عرب و عجم، شـیعیان و اهل سـنت را در قالب گفتمان ایران‌هراسـی و شیعه‌هراسی تئوریزه کند.  

این همان سیاست روباه‌صفتانه‌ای است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به آن هشدار داده و تأکید به هوشیاری می‌کنند.  

ایران‌هراسی، بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به دلیل شعار‌ها و آرمان‌های انقلاب و امام راحل بیش از پیش در دستورکار آمریکا و عمالش قرار گرفت.  

القاء هراس از ایران از همان سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی، به عنوان یک طرح گفتمانی به اشکال مختلفی در رسانه‌ها و سیاست‌های غرب ایجاد شد؛ پدیده‌ای که می‌توان آن را به مثابه طرحی عظیم دانست که هدفش نه تنها ایران‌هراسی، بلکه تشدید هراس از اسلام، مسلمانان و به ویژه شیعیان است. انقلاب اسلامی، ایران را کانون توجهات جهان اسلام قرارداد. این اتفاق به همراه موقعیت ایران باعث شد که جمهوری اسلامی به بازیگری تأثیرگذار بر مناسبات منطقه غرب آسیا تبدیل شود و منافع آمریکا و متحدانش را در این منطقه به چالش بکشاند.  

سیاست‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا با قدرت‌یابی جمهوری اسلامی ایران که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین دشمن آمریکا در منطقه محسوب می‌شد، با مانع جدی روبه‌رو شد؛ بنابراین آمریکا از همان روز‌های آغازین انقلاب اسلامی تحت عناوین مختلف به مقابله و دشمنی با ایران پرداخت، آمریکا که در زمان پهلوی موقعیت برتر را در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس داشت، هرگز حاضر نشد تغییرات ایجاد شده در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران را به واسطه انقلاب اسلامی بپذیرد، این چنین سیاست ایران‌هراسی در دستورکار سلطه‌گرایانه قرار گرفت و آمریکا در این راه حتی از برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس نیز استفاده کرد، این کشور‌ها نیز به دلیل نزدیکی جغرافیایی به ایران و هراس از قدرت‌یابی جمهوری اسلامی با پیگیری سیاست ایران‌هراسی، نقش بازوی منطقه‌ای آمریکا را ایفا کردند.

پس از حوادث ۱۱ سپتامبر با تبلیغات نظام سلطه موج جدیدی از اسلام‌هراسی در جهان شکل گرفت و به تبع آن آمریکا با ایجاد و یا حمایت از گروه‌های تروریستی به نام اسلام به این جریان دامن زد. داعش این غده بدخیم از جمله آن‌هاست که مستکبرین با هدف اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی آن را ایجاد کرده و پرورش دادند، در نهایت جمهوری اسلامی ایران با اقتدار به مقابله با آن برخاست و در نهایت موجب شد تا نظام سلطه به اهداف خود در این زمینه نرسد و ناکام بماند.  

منشأ تبلیغات ایران‌هراسی علیه جمهوری اسلامی چیست؟

بر این اساس است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرمایشات روز گذشته‌شان با اشاره به این موضوع دلیل خشم و عصبانیت و تبلیغات ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی آمریکا را همین ایستادگی در مقابل استکبار و خنثی کردن نقشه‌های نظام سلطه می‌دانند: دنیای استکبار عادت کرده است که زور بگوید و کسی در مقابل زورگویی او جواب قاطعی ندهد.

این دنیایی که الآن شاید بیش از یک قرن است یا بیشتر که عادت کرده به زورگویی و حرف‌زدن و تجاوز به ملت‌ها، حالا ببیند که یک ملتی در یک چنین نقطه حساسی از دنیا در این جغرافیای مهم سینه سپر کرده و با رفتار خود، با گفتار خود، مسلمان‌ها را تشویق می‌کند به ایستادگی، در مقابل استکبار. طبیعتاً این برایشان غیرقابل قبول است، دشمنی می‌کنند. برایشان سنگین است.

اینکه نقشه‌های جنایتکارانه آمریکا در کشور‌های مختلف خنثی بشود به وسیله جمهوری اسلامی، این‌ها را عصبانی می‌کند. یک نمونه‌اش داعش است. داعش دست‌ساز آمریکا بود دیگر. خودشان اعتراف کردند به این معنا. خب وقتی که جمهوری اسلامی وارد میدان می‌شود و با همه وجود در مقابل این توطئه و نقشه می‌ایستد، این‌ها برایشان غیرقابل تحمل است، لذا شروع می‌کنند به عکس‌العمل.

منشأ و مبدأ همه تبلیغات ایران هراسی و شیعه هراسی و متهم کردن ایران به دخالت در این کشور و آن کشور، منشأ همه این‌ها همین عصبانیت و خشم آمریکا از خنثی شدن نقشه‌هایش است.

بله انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی با شعار مبارزه با استکبار بیش از چهل سال است که بسیاری از نقشه‌ها و توطئه‌های سلطه‌گران را نقش بر آب کرده و خواهد کرد و این ریشه اصلی تبلیغات ضد ایرانی و ضد شیعی امپریالیسم جهانی است.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب بار‌ها و بار‌ها فرمودند؛ باید نسبت به نقشه‌های دشمن هوشیار بود و با سیاست‌های دقیق رسانه‌ای و تبلیغات قوی سیاست‌های اسلام‌هراسانه و ایران‌هراسانه دشمنان را کمرنگ و خنثی کرد.

انتهای پیام/۴۱۶۴/

انتهای پیام/

ارسال نظر