دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
13 شهريور 1401 - 09:28
در گفت‌وگو با آنا تشریح شد؛

اختراعی که منجر به تهیه بتن استاندارد و مناسب می‌شود/ ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی

اختراعی که منجر به تهیه بتن استاندارد و مناسب می‌شود  ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی
اختراع «سیستم ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی در طرح اختلاط بتن کارگاه‌های ساختمانی» توسط عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس مرکز تحقیقات کاهش ریسک سوانح طبیعی در کرج به ثبت رسید، دستگاهی که منجر به تهیه بتن استاندارد و مناسب می‌شود.
کد خبر : 804549

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ عضو هیئت علمی و رئیس مرکز تحقیقات کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، دستگاهی با عنوان «سیستم ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی در طرح اختلاط بتن کارگاه‌های ساختمانی» را در مرکز ثبت اختراعات، اداره مالکیت‌های معنوی سازمان ثبت‌ اسناد و املاک کشور با شماره ۱۴۰۱۵۰۳۴۰۰۰۳۰۰۲۱۰۷ مورخ ۷/۶/۱۴۰۱ ثبت کرد.

رضا جمالپور درباره این اختراع و کارایی آن به خبرنگار خبرگزاری آنا در کرج گفت: مقاومت، کارایی و دوام بتن به پارامتر‌های مختلفی ازجمله نوع سیمان، میزان و کیفیت آب، جنس و مرغوبیت سنگدانه ها، عمل‌آوری و... بستگی دارد. در صورت مرغوب بودن همه مصالح مصرفی در بتن، عامل تعیین‌کننده در کیفیت و مقاومت بتن دانه‌بندی سنگدانه‌ها (شن و ماسه) است.

رئیس مرکز تحقیقات کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد کرج افزود: «سیستم ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی در طرح اختلاط بتن کارگاه‌های ساختمانی» سیستم ارائه طرح اختلاط بتن در کارگاه‌های ساختمانی است که نحوه اختلاط مصالح مورد نظر برای رسیدن به دانه‌بندی ترکیبی (به‌عنوان نمونه ترکیب شن و ماسه) مناسب و استاندارد را ارائه می‌دهد.

وی تشریح کرد: سیستم ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی در طرح اختلاط بتن کارگاه‌های ساختمانی، میزان سیمان و آب مورد نیاز را بر اساس استاندارد‌های موجود و شرایط محیطی کارگاه تخمین می‌زند و به‌صورت خروجی به کاربر ارائه می‌دهد تا کاربر طرح اختلاط را بر اساس آن انجام دهد تا به تولید بتن استاندارد و مناسب بینجامد.

عضو هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد کرج با اعلام اینکه «سیستم ارائه نسبت دانه‌بندی مصالح سنگی در طرح اختلاط بتن کارگاه‌های ساختمانی» توسط انجمن بتن آمریکا ACI، شاخه ایران مورد تائید قرار گرفته است، اضافه کرد: این دستگاه با همکاری دو نفر از دانشجویان دکتری تخصصی مهندسی عمران و همکار مرکز تحقیقات کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه اختراع شده و متشکل از سیستمی بوده که درون آن یک سینی لرزان قرار گرفته و میز لرزان از پایین متصل به مکانیزم لرزاننده است. سینی لرزان قابلیت جداشدن از میز لرزان را دارد.

این پژوهشگر اضافه کرد: کاربر برای به دست آوردن درصد اختلاط بین چند نوع مصالح، مقداری از هر یک از آنها را جداگانه روی سینی لرزان می‌ریزد و سپس سینی لرزان را روی میز لرزان قرار می‌دهد و مکانیزم لرزاننده، سینی را به گونه‌ای می‌لرزاند که مصالح روی سینی روی سطح سینی پخش شوند و هیچ دو سنگدانه‌ای روی هم قرار نگیرند و سنگدانه‌ها روی بزرگ‌ترین بعد خود روی سطح سینی قرار بگیرند.

رئیس مرکز تحقیقات کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد کرج ادامه داد: سپس سیستم نورپردازی‌ای که برای سیستم افشا شده تعبیه شده، نورپردازی مناسب را روی سنگدانه‌ای موجود روی سینی لرزان ایجاد می‌کند و بعد از آن سیستم تصویربرداری از مصالح روی سینی لرزان تصویر تهیه و آن را به پردازنده ارسال می‌کند و پردازنده با استفاده از روش‌های پردازش تصویر که روش‌های شناخته شده‌ای در دانش پیشین هستند، تعداد و اندازه سنگدانه‌های موجود در آن نوع مصالح را شمارش و محاسبه می‌کند.

جمالپور عنوان کرد: یکی از دلایل اصلی استفاده از سیستم نورپردازی در دستگاه، حذف نویز‌های محیطی است؛ چراکه با این کار، پردازش تصویر با دقت بالاتری انجام می‌شود و خطا‌هایی که در اثر نویز‌های محیطی ممکن بوده دقت پردازش تصویر را کاهش دهند به حداقل می‌رسد. به‌عنوان نمونه اگر هدف ترکیب سه نوع مصالح مختلف برای به دست آوردن سنگدانه نهایی باشد، کاربر ابتدا مقداری از مصالح نوع اول را روی سینی لرزان می‌ریزد و سپس سینی لرزان را روی میز لرزان قرار می‌دهد.

وی تشریح کرد: مکانیزم لرزاننده، سینی را به گونه‌ای می‌لرزاند که مصالح نوع اول به شیوه‌ای که در بالا گفته شد، روی سینی پخش شود و سپس مطابق آنچه در بالا گفته شد، پردازنده، تعداد و اندازه سنگدانه‌های موجود در مصالح نوع اول را به دست می‌آورد. سپس به همین طریق، تعداد و اندازه سنگدانه‌های نوع دوم را به دست می‌آورد و به همین ترتیب تعداد و اندازه سنگدانه‌های نوع سوم را به دست می‌آورد. سپس، پردازنده برای درصد‌های مختلف از ترکیب این سه نوع مصالح، محاسبه می‌کند که اگر سنگدانه نهایی از ترکیب این سه نوع با درصد‌های مشخص تشکیل شود، منحنی دانه‌بندی آن چگونه خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد کرج توضیح داد: در صورتی که ترکیبی از درصد‌های مشخص این سه نوع مصالح منجر به حصول سنگدانه‌ای شود که منحنی آن به‌طور کامل در حدود دانه‌بندی استاندارد قرار بگیرد، نمایشگر آن درصد‌ها را به‌عنوان درصد مطلوب روی نمایشگر نشان می‌دهد تا کاربر بتواند با ترکیب این سه نوع مصالح بر اساس درصد‌های نمایش داده شده به سنگدانه نهایی‌ای برسد که مطمئن باشد منحنی دانه‌بندی آن طبق استاندارد‌ها در محدوده مجاز است.

جمالپور بیان کرد: سیستم ارائه طرح اختلاط بتن افشاشده شامل یک سنسور دما و یک سنسور رطوبت است که می‌توانند دما و رطوبت کارگاه را اندازه بگیرند و به پردازنده ارسال کنند. پردازنده با استفاده از داده‌های مربوط به دما و رطوبت و یک سری داده‌های مربوط به استاندارد‌ها و بتن مدنظر، درصد مورد نیاز برای هر کدام از مصالح و درصد مورد نیاز برای آب و سیمان را به کاربر می‌دهد به گونه‌ای که با توجه به استاندارد‌ها و مقررات موجود که توسط کاربر برای پردازنده تعریف شده‌اند، این اطمینان را بدهد که تولید بتن بر اساس طرح اختلاط پیشنهاد شده، منجر به تهیه یک بتن استاندارد و مناسب می‌شود.

به گزارش آنا، قبلاً نیز اختراع اتصال هوشمند ستون به فونداسیون با استفاده از آلیاژه‌های حافظه‌دار شکلی توسط جمالپور ثبت بین‌المللی شده است.

انتهای پیام/۴۱۲۱/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته