دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 مرداد 1401 - 20:11
در جلسه ای با موضوع اشتغال به ریاست مخبر تأکید شد؛

امضای ۴۲ تفاهم نامه با دستگاهای مختلف برای ایجاد اشتغال

جلسه‌ای با موضوع اشتغال به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و در آن بر پایش و پایداری شغل‌های ایجاد شده به ویژه در دولت سیزدهم تأکید شد.
کد خبر : 801369

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزرای صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی فناوری رییس جمهور و مسئولان مربوطه برگزار شد، با تأکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های دولتی مسئول موضوع اشتغالزایی در کشور هستند، گفت: هیچ دستگاهی در دولت وجود ندارد که امکان ایجاد اشتغال برای آن فراهم نباشد.

مخبر بر ضرورت تمرکز بر بخش‌های گردشگری، صنعت، کشاورزی، فرهنگ و به ویژه دانش بنیان برای تحقق وعده‌های اشتغالزایی رییس جمهور تأکید و تصریح کرد: مهمترین وظیفه پس از ایجاد اشتغال پایداری مشاغل ایجاد شده در دولت سیزدهم است.

معاون اول رییس جمهور همچنین افزود: باید با افزایش اعتماد مردم – دولت، ایجاد مشوق‌های لازم و اطمینان بخشی از بازگشت سرمایه مردم با سودآوری مناسب، زمینه‌های لازم برای حضور و سرمایه ارزی و ریالی مردم در زمینه ایجاد اشتغال و هدایت نقدینگی به تولید را فراهم کرد.

مخبر با اشاره به تاکیدات رییس جمهور برای ایجاد چهار میلیون شغل در طی چهار سال دولت سیزدهم ادامه داد: توجه به ظرفیت‌های خالی کارخانه ها، احیای واحد‌های اقتصادی تعطیل و نیمه تعطیل، اقتصاد دیجیتال و مشاغل خانگی از بهترین و مناسب‌ترین اقدامات برای اشتغالزایی در کوتاه مدت است.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: باید مراکز مشاوره‌ای برای کمک به مردم در راستای ایجاد اشتغال و تولید راه اندازی شود که سرمایه انسانی و مالی معطل مانده در خانوار‌های ایرانی به چرخه اقتصاد کشور وارد شود.

مخبر در ادامه توجه به اقتصاد دانش بنیان، پیشران‌های اقتصادی و اقتصاد دریا را از مهمترین محور‌های اقدامات دولت برای اشتغالزایی در بلندمدت دانست و گفت: اقدامات و برنامه‌های لازم برای بهره گیری از ظرفیت‌های این بخش‌ها آغاز و ساماندهی شده است.

معاون اول رییس جمهور از بانک مرکزی خواست تا کارگروهی برای تأمین مالی اشتغالزایی با رویکرد بهره گیری از ظرفیت‌های داخلی و منطقه‌ای ایجاد نماید.

مخبر تأکید کرد: طرح‌های اشتغالزایی باید با توجه به بحث آمایش سرزمینی و توازن نیروی کار و نیاز‌های بازار و تولید در هر نقطه جغرافیایی از کشور تهیه و اجرایی شود که در این راستا شناسایی ظرفیت‌های ایجاد اشتغال در هر منطقه و ترکیب تولید – اشتغال حائز اهمیت است.

معاون اول رییس جمهور همچنین حوزه خدمات را از بخش‌های مهم اشتغالزایی سریع و مطمئن با سرمایه و آموزش و مهارت کمتر نسبت به سایر بخش‌ها توصیف کرد.

در این جلسه سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با تأکید بر اینکه رویکرد جدید و جدی این وزارتخانه، پایش و پایداری اشتغال است، گفت: این وزارتخانه علاوه بر تمرکز بر شغل‌های ایجاد شده به دنبال پایداری و ثبات این مشاغل نیز هست.

در این جلسه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت اشتغال ثبتی در سال گذشته و جاری توسط دولت، ستاد اجرایی، بسیج، بنیاد مستضعفان و کمیته امداد در سامانه رصد این وزارتخانه ارائه و اعلام کرد که در دولت سیزدهم با بازنویسی سامانه رصد یک داشبورد مدیریتی با ۳۰ هزار کاربر برای تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی و غیردولتی برای ثبت مشاغل ایجاد شده به وجود آمده است.

بر طبق این گزارش تاکنون و پس از آماده سازی زیرساخت‌ها و نظام‌های پایش نزدیک به دو میلیون شغل ثبت شده توسط نهاد‌های نظارتی، وزارت تعاون در دولت سیزدهم جهت اعتبارسنجی، به صورت تلفنی، پیامکی و حضور میدانی پایش و نظارت شده است.

وزارت تعاون تأکید کرد که ۴۲ تفاهم نامه با دستگا‌های مختلف برای ایجاد اشتغال در سال ۱۴۰۱ امضا شده است و تمامی دستگاه‌ها و استانداران موظف هستند، مشاغل ثبتی خود در سامانه رصد را هر چه سریعتر برای ایجاد اشتغال خالص پیگیری کنند و به مرحله اجرا درآورند تا هدفگذاری ایجاد اشتغال خالص یک میلیون نفری در سال جاری محقق شود.

در ادامه نیز سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از خالص اشتغال جدید و یا ریزش هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل در دولت سیزدهم ارائه و خاطرنشان کرد: با تلاش‌های دولت عرضه نیروی کار در دولت سیزدهم به ثبات رسیده است.

همچنین اعضا و وزرای حاضر در جلسه طرح ها، پیشنهادات و رویکرد‌های خود را در خصوص ایجاد اشتغال ارائه کردند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر