دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 تير 1401 - 13:00
گزارش آنا؛

جهان به نفت ایران احتیاج دارد/غرب مجبور است تا زمستان کوتاه بیاید

با رسیدن فصل زمستان و ادامه جنگ میان روسیه و اوکراین بحران گاز و انرژی اروپا را فراخواهد گرفت و نبود روسیه در بازی تأمین انرژی اروپا، غرب را با بحران انرژی روبرو خواهد کرد.
کد خبر : 669999
قزاقستان نفت

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، وندی شرمن قائم‌مقام وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر این‌که هنوز شانس احیای برجام علی‌رغم اختلافات فعلی وجود دارد، گفت که جهان به نفت ایران نیاز دارد.


این سخنان در شرایطی مطرح می‌شود که مدتی پیش ایک مولر، مدیر امور آسیایی گروه ویتول اعلام کرد آمریکا احتمالاً فشار بر تهران را کم می‌کند تا بشکه‌های بیشتری از نفت این کشور به بازار جهانی راه یابند.


مولر این اظهارات را در شرایطی بیان کرده بود که به‌نظر می‌رسید مذاکرات بین آمریکا و ایران در مورد قرارداد جدید هسته‌ای به بن‌بست رسیده است.


در سوی دیگر صادرات نفت خام و میعانات گازی به نسبت گذشته و پیش از دولت سیزدهم افزایش‌یافته و از همه ظرفیت‌ها استفاده‌شده تا صادرات به حداکثر برسد و آن‌طور که مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده اکنون آماده بازگشت تولید به حداکثر رقم ممکن است.


آن‌طور که کارشناسان می‌گویند راه‌حل خروج اقتصاد جهان از رکورد بازگشت کامل نفت ایران، ونزوئلا و لیبی به بازار است؛ برای نمونه بازگشت نفت ایران به بازار سبب کاهش قیمت می‌شود و از کاهش تقاضا جلوگیری می‌کند و رکود اقتصادی در جهان را که بسیاری پیش‌بینی می‌کنند اواخر امسال یا اوایل سال آینده میلادی به وقوع بپیوندد منتفی می‌کند.


البته تحلیلگران می‌گویند از هر زمانی که توافق امضا شود اطمینان یافتن از پایبندی ایران به توافق و سپس لغو تحریم‌ها چندین ماه به طول می‌انجامد و این یعنی بعید است نفت بیشتری از ایران تا چند ماه به بازار برسد.


تحلیلگران می‌گویند بیشتر پالایشگاه‌های جهان چندین سال است که از نفت ایران استفاده نمی‌کنند و به دو یا سه ماه زمان نیاز است تا اقدامات فنی برای ازسرگیری واردات نفت از ایران به پایان برسد. اما با همین وجود هم غربی‌ها معتقد هستند ماهی را هر وقت از آب بگیرند تازه است؛ چرا که با رسیدن فصل زمستان و ادامه جنگ میان روسیه و اوکراین بلا شک بحران گاز و انرژی اروپا را فراخواهد گرفت و نبود روسیه در بازی تأمین انرژی اروپا، تمام فلسفه بازی را به هم خواهد ریخت! آن‌وقت است که قیمت نفت سرسام‌آور بالا می‌رود و اگر توافق احتمالی با ایران در کار نباشد معلوم نیست چه بر سر اروپا خواهد آمد!


برای همین است که ایران علی‌رغم اینکه مذاکراتش به‌ظاهر به بن‌بست رسیده، آماده بازگشت به بازارهای جهانی نفت می‌شود. این کشور تولید و صادرات خود را به اصلی‌ترین بازار آن یعنی چین تقویت کرده است. اگر قرارداد جدید با آمریکا هم بسته شود، جریان صادرات نفت ایران بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.


انتهای پیام/۴۱۰۶/

انتهای پیام/

برچسب ها: نفت روسیه اوکراین
ارسال نظر