دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

جمع آوری بیش از دو هزار کیلوگرم خشکاله در غرف بازیافت مناطق پایتخت

معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند ضمن اشاره به آغاز پویش تولید خشکاله از پسماند از اواخر سال گذشته، ازجمع‌آوری ۲۴۵۰ کیلوگرم خشکاله در غرف بازیافت مناطق ۲۲ گانه طی یک ماه گذشته خبر داد.
کد خبر : 669983
پسماند

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، شادی مالکی معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند اظهار کرد: بیش از یک دهه است که شهروندان تهرانی پسماندهای قابل بازیافت همچون کاغذ، شیشه، پلاستیک، باطری و ... را پس از جداسازی از پسماندتر به غرفه بازیافت تحویل می‌دهند و در طرحی نوین نیز طی چند ماه گذشته پس از آموزش و فرهنگسازی از شهروندان خواستیم که پسماندهای‌تر خود را پس از خشک و آماده‌سازی به غرف بازیافت ارائه دهند.


مالکی افزود: زباله‌های‌تر شامل پوست میوه و پسماند سبزیجات پاک شده پس از قرار گرفتن در فضای مناسب، خشک شدن و تخلیه در ظرف یا کیسه مناسب قابل ارائه به غرفه‌های بازیافت بوده که این کار علاوه بر جلوگیری از ایجاد بوی بد در محل نگهداری پسماند، سبب کاهش حجم و وزن زباله ورودی به مجتمع پردازش و دفع آرادکوه خواهد شد.


وی ضمن ابراز خشنودی از تعامل شهروندان دوستدار و حامی محیط زیست در این پویش خاطرنشان کرد: در این پویش پسماند آبمیوه فروشی‌ها و میوه فروشی‌های منتخب توسط نیروهای سازمان مدیریت پسماند جمع آوری و تحویل تشکل‌های مردمی و پسماند صفری‌ها می‌شود و آنها پس از انجام فرایندهای لازم جهت تهیه خشکاله به مصرف دام می‌رسانند.


به گفته وی؛ کاهش شیرابه در پسماند شهری و عدم آلودگی زیست محیطی حین نگهداری و حمل پسماند، کاهش مصرف پلاستیک به عنوان کیسه زباله وکاهش حجم و وزن پسماند و همچنین منافع اقتصادی آن برای شهر و شهروندان از جمله مزایای تولید خشکاله است.


معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند با اشاره به پاسخ پر شور شهروندان به این طرح و انعکاس تلاش تشکل‌های مردمی و پسماند صفری‌ها به منظور فرهنگ سازی و آموزش شهروندان، دراین خصوص گفت: با وجود اینکه تهیه خشکاله نیاز به وقت و زمان خاصی دارد، با این اقدام می‌توانیم چندین برابر در وقت و زمان جمع آوری، پردازش و دفع مقادیر زیادی از پسماند صرفه جویی کرده و در عین حال با این تفکر زیست محیطی موجبات ارتقاء محیط زیستمان را فراهم آوریم.


انتهای پیام/۴۱۷۲/

انتهای پیام/

ارسال نظر