دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 تير 1401 - 23:35

اردوغان: روسیه و ایران در مبارزه با گروه های تروریستی در کنار ترکیه باشند

گروه‌های تروریستی باید حداقل ۳۰ کیلومتر از مرزهای ترکیه دور شوندرئیس‌جمهور ترکیه گفت: باید زمینه بازگشت امن مردم سوریه به کشورشان فراهم شود. سازمان ملل هم باید کمک‌های خود به مردم سوریه را تداوم ببخشد، زیرا این کمک‌ها در حال حاضر کافی نیست.
کد خبر : 669948
دیدار رئیس‌جمهور ترکیه با رهبر انقلاب

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که از روسیه و ایران انتظار داریم در مبارزه با گروه‌های تروریستی در کنار ترکیه باشند.


اردوغان امشب در هفتمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه در سالن اجلاس سران، اظهار کرد: روند آستانه تنها پلتفرمی است که گام‌های لازم را برای حل بحران سوریه برداشته است. ما از سال ۲۰۱۹ اجازه ندادیم از برخی گروه‌ها استفاده ابزاری شود و اکنون هم به مبارزه با گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهیم. از روسیه و ایران انتظار داریم در این مبارزه در کنار ترکیه باشند.


وی با اشاره به اینکه بر اجرای مفاد قبلی مذاکرات آستانه تأکید داریم، افزود: گروه‌های تروریستی در سوریه مشکل ترکیه هستند. تروریسم تمامیت ارضی ترکیه را هم تهدید می‌کند. مبارزه ترکیه با داعش، پژاک، پ ک ک و ی پ ک و سایر گروه‌های تروریستی به شکل مداوم ادامه می‌یابد. این سازمان‌های تروریستی باید ریشه‌کن شوند.


اردوغان همچنین گفت: در آینده منطقه ما جایی برای گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب وجود ندارد. ترکیه مرزهای جنوبی خود را از وجود گروه‌های تروریستی پاک می‌کند. ما به مبارزه با تروریست‌ها ادامه می‌دهیم.


رئیس‌جمهور ترکیه همچنین ابراز امیدواری که بحران سوریه به یک راه‌حل سیاسی برسد و رفع نیازهای مردم این کشور تداوم یابد.


وی با اشاره به فعالیت گروه‌های تروریستی در سوریه، تصریح کرد: این گروه‌ها با کسب حمایت خارجی به دنبال تجزیه خاک سوریه هستند و ما نمی‌توانیم در این زمینه سکوت کنیم.


اردوغان خطاب به روسای جمهور ایران و روسیه گفت: شما می‌گویید نگرانی ترکیه را درک می‌کنید که ما بابت آن از شما تشکر می‌کنیم، ولی جملات به‌تنهایی درمان دردها نیست. گروه‌های تروریستی که نام بردم باید حداقل ۳۰ کیلومتر از مرزهای ترکیه دور شوند. ما از دوستان خود انتظار داریم صادقانه از فعالیت‌های ما در مبارزه با تروریسم حمایت کنند.


رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه تا کنون ۸ جلسه کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شده است، خاطر نشان کرد: موفقیت مذاکرات قانون اساسی به معنای موفقیت نشست آستانه است پس باید مذاکرات کمیته قانون اساسی را در یکی از مقرهای سازمان ملل برگزار کنیم. ما با هم روند آستانه را تأسیس کردیم، ولی جلسات کمیته قانون اساسی تاکنون نتایج دلخواهی نداشته است. و اگر این مذاکرات با موفقیت پیش رود، ما در واقع موفق می شویم. آرامش حاکم در ادلب به خاطر مذاکرات روند آستانه است و باید آتش‌بس در این مناطق حفظ شود، ما نگرانی ایران و روسیه را درباره ادلب درک می‌کنیم.


اردوغان با اشاره به حضور حدود ۴ میلیون آواره سوری در ترکیه بیان کرد: باید زمینه بازگشت امن مردم سوریه به کشورشان فراهم شود. سازمان ملل هم باید کمک‌های خود به مردم سوریه را تداوم ببخشد، زیرا این کمک‌ها در حال حاضر کافی نیست.


انتهای پیام/۴۱۲۹/


انتهای پیام/

ارسال نظر