دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 تير 1401 - 14:04

توافق نیروهای کرد با ارتش سوریه + جزئیات

رئیس مشترک شورای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگو با روزنامه‌ای لبنانی، جزئیات توافق میان این نیروها و ارتش سوریه را تشریح کرد.
کد خبر : 669883
ارتش سوریه

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، رئیس مشترک شورای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگو با روزنامه‌ای لبنانی، جزئیات توافق میان این نیروها و ارتش سوریه را تشریح کرد.


در ۱۶ تیرماه نیز منابع رسمی سوری گزارش دادند که دمشق و شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) با میانجیگری روسیه در آستانه تشکیل یک اتاق عملیات مشترک در برابر حملات احتمالی ترکیه هستند.


هفته جاری هم منابع محلی در شمال سوریه اعلام کردند، ۳۰۰ نظامی ارتش سوریه در پی توافق با دولت روسیه و شبه‌نظامیان کُرد (نیروهای دموکراتیک سوریه) در شهر منبج واقع در شمال استان حلب مستقر شدند.


توافقی که در حال حاضر در شمال شرق سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه با وساطت روسیه در حال اجراست، اجرای آن چیزی است که در سال ۲۰۱۹ و در آغاز عملیات نظامی ترکیه موسوم به «چشمه صلح» بر سر آن توافق شد. در همین رابطه «ریاض درار» رئیس مشترک شورای دموکراتیک سوریه به روزنامه «الاخبار» گفت، «گفت‌وگو با ارتش سوریه و کار مشترک برای حفاظت از اراضی سوریه، مقدمه گفت‌وگوی سیاسی جدی است که باید منجر به راه‌حل ریشه‌ای شود و شکلی پایدار از روابط را ایجاد کند به نحوی که هیچ طرفی را از روند سیاسی دور نکند».


وی افزود، توافق مذکور در حال حاضر منجر به استقرار ارتش سوریه در مناطق شرق «قامشلی» نخواهد شد تا مانع از هرگونه درگیری یا تنشی میان این نیروها و رقبای سنتی‌اش رخ ندهد- در اشاره به حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در حومه حسکه تا شرق قامشلی-.


درار با اشاره به «قاطعیت طرف آمریکایی برای جلوگیری از هر عملیات نظامی ترکیه در رقه و حسکه» تصریح کرد، میانجی‌گری روسیه نقشی اساسی در رسیدن به توافق با ارتش سوریه بویژه در بخش شمال غربی مناطق خودمختار داشت؛ خطر در تل رفعت و منبج بیش از عین‌العرب متمرکز است.


وی در ادامه برگزاری هرگونه دیدار سیاسی با دولت سوریه را تکذیب کرد و گفت، صحبت از بازگشت سازمان‌های دولتی در مناطق خودمختار این حقیقت را کنار می‌زند که برخی از این سازمان‌ها اصلا تعطیل نشد اما ممکن است گشایشی در این نقطه از طریق بازگشت به کار مابقی سازمان‌ها رخ دهد زیرا شمال شرقی سوریه بخشی اساسی از کشور است و مانعی در برابر هر توافقی وجود ندارد جز تأخیر تفاهمات سیاسی که باید بر اساس درک دولت سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه از آنچه تا کنون پرونده سوریه به آن رسیده، باشد.


در همین راستا، منابع معارض اعلام کردند، یک پهپاد ارتش ترکیه، مقر مشترک نظامیان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد را در شمال این کشور هدف قرار داده است.به نوشته وبگاه عفرین نیوز ۲۴ (وابسته به شبه‌نظامیان کُرد)، این حمله در مرکز «تل رفعت» و در منطقه «الشهباء» تلفات انسانی در پی نداشته و فقط به خسارت مادی به جا گذاشته است.


انتهای پیام/۴۱۰۶/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته