دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 تير 1401 - 14:15

سرانجام کنکور ۱۴۰۲ چگونه برگزار می‌شود؟

بسیاری از داوطلبان می‌پرسند که با ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی سرانجام کنکور سال ۱۴۰۲ دقیقا به چه شیوه‌ای برگزار می‌شود؟
کد خبر : 669875
دفترچه سوالات کنکور

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا – پروین طالبیان؛ پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام تصمیم بر این شد که دیگر کنکور به شیوه فعلی برگزار نشود و آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ با تغییرات مهم و براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شود.


با اینکه مصوبه کنکوری با تاخیر از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد و رئیس سازمان سنجش آموزش عالی اعلام کرده‌ بود که کنکور سال ۱۴۰۲ بر مبنای کنکور ۱۴۰۱ برگزار می‌شود اما در نهایت در اطلاعیه دیگری اعلام شد که کنکور ۱۴۰۲ بر اساس روش جدید و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد.


در این زمینه محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم معتقد است که قانون موخر ملاک عمل است و اجرای مصوبه ابلاغ شده توسط رئیس جمهور در خصوص آزمون سراسری و تصریح اجرای آن از سال ۱۴۰۲ یک تکلیف قانونی است و وزارت علوم در کنار سایر وزارتخانه‌های مرتبط برای اجرای کامل این مصوبه اقدام و و برای اجرایی کردن مطلوب آن تلاش خواهد کرد.


عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز اعلام کرده که در حال نگارش آئین نامه اجرایی کنکور ۱۴۰۲ هستیم و پس از تدوین به شورای سنجش و پذیرش دانشجو ارائه می‌شود و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش اطلاع رسانی می‌شود.


۴ تغییر مهم کنکور از سال ۱۴۰۲


با این حال بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ چهار تغییر مهم در کنکور ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود، به گفته رئیس سازمان سنجش؛ «حذف دروس عمومی»، «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف زیرگروه‌ها» و «برگزاری دو بار در سال» تغییرات کنکور خواهند بود.


در کنکور ۱۴۰۲ سوالات دروس عمومی حذف خواهد شد و آزمون اختصاصی شامل دروس اختصاصی ۵ گروه آموزشی است دوبار در سال برگزار می‌شود و دو سال اعتبار دارد. بر این اساس بودجه بندی آزمون اختصاصی هم تغییر خواهد کرد که در آیین‌نامه جدید به اطلاع داوطلبان می‌رسد.


تغییر تاثیر مثبت معدل به تاثیر قطعی


تاثیر قطعی سوابق تحصیلی تغییر مهم دیگر کنکور است چراکه پیش از این فقط سوابق تحصیلی اثر مثبت در کنکور داشت. در مدل جدید، پذیرش بر مبنای ۴۰ درصد سابقه تحصیلی سال دوازدهم بر مبنای ۱۰ درسی که به شکل استاندارد کشوری آزمون آن برگزار می‌شود و دارای ضرایب خاص خودشان است، خواهد بود و ۶۰ درصد هم نمره آزمون سراسری است.


البته تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲ صرفا ۴۰ درصد خواهد بود و در سال ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد تاثیر قطعی می‌رسد و در سال ۱۴۰۵ به ۶۰ درصد تاثیر قطعی خواهد رسید.
بیشتر بخوانید:


کاهش سهم کنکور سراسری ۱۴۰۲ به ۶۰ درصد/ برگزاری ۲ آزمون در سال نهایی شد


اشتباهات ناشی از خطای دید داوطلبان در آزمون سراسری سال جاری کاهش می‌یابد
حذف زیرگروه‌های درسی در کنکور


رشته‌های دانشگاهی در هر یک از گروه‌های تحصیلی «ریاضی-فیزیک»، «علوم تجربی» و «علوم انسانی» به چند زیر گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. بر این اساس برای دانشجوی رشته پزشکی دانستن مطالب مرتبط با درس زمین شناسی خیلی اهمیت ندارد، در حالیکه برای یک دانشجوی رشته داروسازی، تسلط به مطالب زمین شناسی از اهمیت بسزائی برخوردار است، بنابراین اگر کسی قصد دارد در رشته داروسازی در دانشگاه ادامه تحصیل بدهد، باید در درس زمین شناسی در کنکور درصد و تراز قابل قبولی کسب کرده باشد. در مدل جدید برگزاری دیگر این زیرگروه‌ها حذف می‌شوند و به گفته پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور؛ با حذف زیرگروه‌ها یک نمره کلی برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود.


امکان ترمیم معدل


ترمیم معدل یکی از خواسته‌های مهم داوطلبان است، در شیوه جدید برگزاری کنکور آموزش و پرورش مکلف شده است هر ساله زمان‌هایی را تعیین کند هر کسی بتواند ترمیم معدل انجام دهد. به گفته رجبعلی برزویی معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ این مصوبه مسیر را تسهیل می‌کند، استرس‌ها را کم می‌کند و عدالت آموزشی را برقرار می‌کند تا همه شانس‌های بهتری داشته باشند.


بسیاری از داوطلبان که قصد دارند امسال پشت کنکور بمانند می‌پرسند که در سال ۱۴۰۲ تکلیفشان چیست که برزویی در این باره می‌گوید: «همه افراد چه آنهایی که سوابق تحصیلی دارند و چه آنهایی که سوابق تحصیلی ندارند می‌توانند از این مصوبه استفاده کنند.»


در مدل کنونی کنکور بخشی از ظرفیت پذیرش به صورت بدون آزمون و بر مبنای سوابق تحصیلی است در سال ۱۴۰۲ پذیرش دانشجو به دو شکل خواهد بود. یک پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی که با معدل معمول داوطلب پذیرش صورت می‌گیرد که حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش را در برمی‌گیرد. بر این اساس پذیرش بدون آزمون در شیوه جدید مدنظر خواهد بود.


انتهای پیام/۴۰۴۰/

انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۱ نظر
فاطمه
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴
۰
با تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی که بعد قولئ که از یکسال قبل داده بود عمل کرد و دانش‌آموزان ۱۴۰۲ را از استرس مرگ اور نجات داد
ما با تکیه برسخنان رئیس سازمان سنجش یکسال است عمومی برپایه تست زنی نخوانده بودیم، وبا پیام سنجش در هفته قبل کلا بهم ریختیم،وخیلی از هم مدرسه ای هایم ا ز قبولی در کنکور ۱۴۰۲ نامید شده بودیم .
لطفا وقتی قانون ومصوبه ای طرح میکنید روی حرفتان بایستید کنکور مسئله یک ما ه ویک سال نیست،برنامه ریزی سه ساله است
دویاره از شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایت سپاس وتشکر رادارم
که تحت تاثیر مافیای کنکور قرار نگرفت وپیروز شد،افتخار مایید
سحر
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۱
۰
واقعا متاسفم که نمی تونن یه تصمیم درست بگیرن هر روز یه خواب میبین
مملکت افتاده دست کیا
پشت کنکور
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶
۰
لطفا کسیکه رشته فنی وحرفه ای نظام3-3-6 است ودرکنکور سراسری شرکت کنه تکلیف سوابق تحصلیش چه میشه
یاسمین ( وطن)
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
۰
این اساسیه میگید که تایید

نهایی میشه؟

یک سال بعد ،...
هنوز نشد ?
رضا
Iran (Islamic Republic of)
يکشنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۷
۰
به شدت با این مصوبه ی ظالمانه مخالفم و اعتقاد دارم آینده ی همه با این مصوبه نابود میشه کاش مسوولین یه خورده عقل داشتند