دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 تير 1401 - 14:40

رژیم صهیونیستی به روابط با عربستان اعتراف کرد

رسانه های رژیم صهیونیستی با اعلام عبور رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم از آسمان عربستان از گوشه ای دیگر از روابط ریاض – تل آویو پرده برداشتند.
کد خبر : 669752
اسرائیل عربستان

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا،شبکه المیادین روز دوشنبه به نقل از رسانه های صهونیستی اعلام کرد که "آویو کوخاوی" رئیس ستاد ارتش این رژیم سه ماه پیش از آسمان عربستان عبور کرده است.


این رسانه ها به اینکه مقصد سفر کوخاوی عربستان بوده است یا اینکه فقط از حریم هوایی این کشور عبور کرده است، اشاره ای نکرده اند.


این درحالی است که دولت عربستان تاکنون هرگونه ارتباطی با رژیم صهیونیستی را تکذیب می کرد و یک روز پیش از حضور رئیس جمهوری آمریکا در نشست جده، اعلام کرد که از این پس هواپیماهای اسرائیلی می توانند از حریم هوایی این کشور عبور کنند.


رسانه های صهیونیستی ۲۰ تیرماه نیز از فرود هواپیمای ویژه موساد در پایتخت عربستان خبر داده بودند.


شمعون آران خبرنگار شبکه "کان" روز دوشنبه گذشته اعلام کرد که هواپیمایی که پیشتر توسط موساد مورد استفاده قرار می گرفت، در پایتخت عربستان به زمین نشست.


وی افزود: احتمال می رود این اقدام در راستای آماده شدن مقدمات سفر رئیس جمهوری آمریکا به منطقه باشد.


برغم شواهد بسیار از روابط دیرین و مستحکم میان رژیم صهیونیستی و عربستان، مقام های سعودی بارها این روابط را تکذیب کرده اند.


روزنامه صهیونیستی هارتص در گزارشی از نقش بندر بن سلطان در تقویت روابط عربستان و رژیم صهیونیستی، وی را مهندس برقراری و تقویت این روابط معرفی کرد.


یوسی میلمان ۲۱ تیرماه در مقاله ای در روزنامه هارتص نوشت: بندر بن سلطان رئیس شورای امنیت ملی و رئیس اسبق دستگاه اطلاعاتی عربستان سال ها با سران یهود و روسای موساد و ایهود اولمرت و بنیامین نتانیاهو دو نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی نشست و برخاست داشته است.


وی افزود: جرقه روابط رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی از زمان اعلام طرح صلح عربی در سال ۱۹۸۱ توسط ملک فهد که در آن زمان ولیعهد عربستان بود زده شد.


میلمان اضافه کرد: هرچند که این طرح با مخالفت بیگن روبرو شد ولی این طرح با تلاش های بندر بن سلطان زیربنای تسریع در برقراری روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان قرار گرفت و از آن زمان دیدارهای بندر با مسئولان موساد آغاز شد.


وی تاکید کرد: از آن زمان تاکنون روسای موساد و حداقل دو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مقام های سعودی دیدار داشته اند که بسیاری از این دیدارها و نشست ها در خاک عربستان برگزار شده است.


انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر