دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 تير 1401 - 22:22

پرداخت قبوض چه سهمی از تراکنش‌های بانکی دارد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در پایان بهار ۱۴۰۱، پرداخت قبض و خرید شارژ جایگاه دوم از تراکنش‌های شاپرکی را به خود اختصاص داده است.
کد خبر : 669513
قبض برق

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، در حالی که در سومین ماه امسال، بیش از ۳ میلیارد و ۷۰۱ میلیون تراکنش از طریق بیش از ۸.۵ میلیون کارتخوان فروشگاهی، ۱۴۴ هزار ابزار موبایلی و ۴۰۲ هزار ابزار پذیرش اینترنتی انجام شده است، گزارش منتشر شده توسط شاپرک نشان می دهد در خردادماه ۱۴۰۱، شبکه پرداخت الکترونیک کارتی سه خدمت «خرید کالا و خدمات»، «پرداخت قبض و خرید شارژ» و «مانده گیری» را به جامعه ارائه کرده است.


در این میان، بررسی اطلاعات تراکنش شاپرک برای این سه خدمتِ پرداخت الکترونیک نشان می دهد در خردادماه ۸۸.۸۵ درصد خدمات ارائه شده توسط شاپرک از نوع خدمت «خرید کالا و خدمات» بوده که با توجه به شکل زیر، نسبت به ماه اردیبهشت ماه، این سهم افزایش ۰.۷۸ درصدی داشته است. همچنین خدمت «مانده‌گیری» با ۴.۴۶ درصد سهم، کمترین سهم از کل خدمات در بین خدمات ارائه شده را داشته است. این در حالی است سهم «پرداخت قبض و خرید شارژ» از تعداد تراکنش های خردادی با کاهش نسبت به ماه قبل، به ۶.۶۹ درصد رسیده است.


پرداخت قبوض چه سهمی از تراکنش‌های بانکی دارد؟از سوی دیگر، ۹۸.۷۱ درصد مبلغ خدمات ارائه شده در ماه خرداد ۱۴۰۱ مربوط به خدمت «خرید کالا و خدمات» بوده است و خدمت «مانده گیری» نیز به دلیل عدم اثر مالی بر مبلغ تراکنش های شبکه پرداخت، سهم مبلغی صفر را دارا بوده است. همچنین درصد مبلغ خدمت «پرداخت قبض و خرید شارژ» در خردادماه از کل مبلغ تراکنش های سومین ماه سال، ۱.۲۹ درصد بوده است که این رقم نسبت به اردیبهشت ماه (۱.۳۴ درصد) کمتر است.


پرداخت قبوض چه سهمی از تراکنش‌های بانکی دارد؟برای بررسی تغییرات تعدادی و مبلغی در انواع خدمات به صورت ماهانه، شکل زیر ترسیم شده است. دو شکل دایره ای سهم هریک از خدمات از کل و شکل های میله ای اختلاف سهم خدمات در این دوره یک ماهه را نشان می دهد.پرداخت قبوض چه سهمی از تراکنش‌های بانکی دارد؟


همان طور که ملاحظه می شود نسبت به ماه قبل یعنی اردیبهشت ۱۴۰۱، سهم تعدادی خدمات «مانده گیری» و «پرداخت قبض و خرید شارژ» از کل تراکنش ها با کاهش همراه بوده است. همچنین خدمت «خرید کالا و خدمات» با افزایش مواجه بوده اند.


سهم تعدادی تراکنش های «خرید کالا و خدمات» نسبت به ماه گذشته، افزایش ۰.۷۸ درصدی؛ پرداخت قبض و خرید شارژ، کاهش ۰.۴۴ درصدی و سهم تعدادی تراکنش های «مانده گیری» با کاهش ۰.۳۴ درصدی مواجه بوده است. سهم مبلغی تراکنش های «خرید کالا و خدمات» نیز در خردادماه با افزایش ۰.۰۵ درصدی همراه بوده است که میزان افزایش یافته از سهم مبلغی تراکنش های «پرداخت قبض و خرید شارژ» کاسته شده است.


ممنبع: ایبنا


انتهای پیام/۴۱۲۹/

انتهای پیام/

ارسال نظر