دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 تير 1401 - 12:48
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد یزد خبر داد؛

////ارتقای سطح مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی یزد

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی یزد از ارتقای مرکز رشد این دانشگاه از سطح سه به سطح یک خبر داد.
کد خبر : 669391
محمد لسان‌صدق

محمد لسان‌صدق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزای آنا در یزد از ارتقای مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی یزد از سطح سه به سطح یک خبر داد و اظهار کرد: اکنون در این مرکز رشد، ۶ هسته فناور، چهار شرکت در مرحله پسا رشد، دو شرکت خلاق، ۱۴ شرکت فناور  و چهار شرکت دانش‌بنیان مستقر هستند و بر این اساس از طریق ارزیابی و سطح‌بندی انجام‌شده از مراکز رشد، این مرکز سطح یک را به خود اختصاص داد.


وی افزود: مراکز رشد نقش مؤثری در ایجاد زمینه کارآفرینی، حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای مستعد و جوان را دارا هستند.  مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی یزد برای جذب دانشجویان نخبه و فناور، دانش‌آموختگان و استادان دانشگاه‌های این استان آمادگی دارد.


مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی یزد از نگاه فناورانه رئیس این دانشگاه، هیئت رئیسه دانشگاه و همکاری و مشارکت همکاران حوزه پژوهش و فناوری واحد یزد در راستای بسترسازی و توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی و نقش‌آفرینی در زمینه زیست‌بوم نوآوری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور تحقق راهبرد کلان دانشگاه در افق پیش رو قدردانی و ابراز امیدواری کرد که این مرکز بتواند با تلاش مضاعف به اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی جامه عمل بپوشاند.


محمد مهران لسان صدق، فارغ‌التحصیل مقطع دکترای نرم‌افزار، عضو هیئت علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد که به عنوان مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد افتخار همکاری پیدا کردم.
بیش از 25 سال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هسته فناور داشتم، شرکت کامپیوتر داشتم، شرکت نرم‌افزاری و فناور مستقر در پارک علم و فناوری داشتم و این افتخار نصیبم شد که به عنوان مسئول راه‌انداز مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی یزد در سال 1386 با دستور و حمایت ریاست وقت مرحوم دکتر سلطانی اقدام به راه‌اندازی مرکز رشد کنم.
مدت دو سال و نیم در خدمت دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مدیر مرکز رشد بودم. در آن زمان با توجه به محدودیت فضایی که وجود داشت ما توانستیم پنج شرکت را جذب کنیم و شروع به کار کنند.
بعد مسئولیت به عهده دیگر دوستان قرار گرفت و مجدداً این افتخار نصیب من شد که از خرداد ماه سال 1400 در خدمت دانشجویان و جوانان عزیز باشم و بتوانم خدمتی را در راستای اعتلای فناوری دانشگاه آزاد انجام دهیم.
ما در زمانی که مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی را راه انداختیم در حقیقت اولین موافقت اصولی خود وزارت علوم را هم به همراه داشت. تلاش‌های بسزایی شد مخصوصاً در ادوار مختلف رؤسای دانشگاه و معاونت محترم پژوهشی حامی اصلی این موضوع بودند که کماکان هم این حمایت بزرگ‌ترین سرمایه ماست و داریم از این سرمایه بهره‌وری می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا جوانان را به سمت و سوی فناوری سوق دهیم.
دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت کرده. سند تحول سازمانی مبسوطی طراحی شده و در این راستا فعال‌سازی مراکز رشد، راه‌اندازی سراهای نوآوری و هدایت دانشجویان، اساتید و اعضای هیئت علمی به سمت فعالیت‌های فناورانه و نوآوری و تبدیل علم به ثروت در دستور کار قرار گرفته است. به همین دلیل مرکز رشد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
در حال حاضر ما در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی 6 هسته فناور، 4 شرکت در مرحله پسارشد، 2 شرکت خلاق، 4 شرکت فناور، همچنین 4 شرکت دانش‌بنیان را مستقر داریم و خوشحالم به اطلاع برسانم که صف ورودی پذیرش ما الان علی‌رغم درخواست‌های زیادی که داشتیم بالغ بر 10 درخواست مراحل‌شان را طی کرده‌اند که باید جلسات پذیرش برای آنها تشکیل شود و إن‌شاءالله اگر طرح‌شان مورد نظر داوران شورای پذیرش مرکز رشد قرار گرفت می‌توانیم در مرکز رشد در خدمت‌شان باشیم.
اما تازه‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌هایی که توسط مرکز رشد و با هدایت و راهبری معاونت محترم پژوهش و فناوری دانشگاه صورت گرفت، برگزاری رویدادهای فناورانه بود که در اسفند ماه سال گذشته در یک پویش کشوری بین دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور صورت گرفت و 20 رویداد فناورانه با تعداد 540 ورودی ایده و هسته شکل گرفت و از این تعداد 60 نفر انتخاب شدند و به تهران در خرداد ماه سال جاری معرفی شدند.
در خرداد ماه نمایشگاه عصر امید یا گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی با حضور یک هزار استارت‌آپ و شرکت فناور و خلاق، یک هزار هسته پژوهشی و زیرساخت و همچنین یک هزار شرکت مجموعاً سه هزار شرکت فناور و خلاق، هسته پژوهشی و زیرساخت تشکیل شد.
نمایشگاه بسیار عالی بود که در بحث شبکه‌سازی بین واحدهای استان نقش بزرگی را ایفا کرد و همچنین با توجه به اینکه بازدیدکننده خارجی هم داشت، دوستان موفق شدند تعداد زیادی تفاهمنامه منعقد کنند، تعدادی قرارداد بین شرکت‌ها و هسته‌هایی که معرفی شدند بسته شد و الان در مرحله اجرا هستند.
ما طبق برنامه‌ای که داریم در مرکز رشد قرار است با پذیرش هسته‌ها و واحدهای ممتاز بتوانیم سطح فناوری را در بین دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اساتید ارتقا بخشیم. تعاملات خوبی خوشبختانه با پارک علم و فناوری داریم و جزء برنامه‌هایمان است که شرکت‌ها و هسته‌هایی که فناور هستند را در سال جاری که سال دانش‌بنیان است به سمت و سویی سوق دهیم، راهنمایی و حمایت‌شان کنیم که بتوانند مجوز دانش‌بنیانی‌شان را بگیرند.
در دوره مبارزه با کرونا برخی از شرکت‌های ما فعالیت‌هایی داشتند نظیر طراحی دستگاه تب‌سنج و اکسیژن‌سنج با قابلیت‌های اصافه دیگری و همچنین دستگاه ضدعفونی که می‌توانستند برای تجهیزات استفاده کنند.
البته شرکت‌هایی هم در مرکز رشد حضور داشتند که با تولید مواد ضدعفونی‌کننده نقش بسیار موثری را در کنترل کرونا در کشور ایفا کردند و توانستند جایگاه ویژه‌ای را به خودشان اختصاص دهند.
در راه تجاری‌سازی محصولات فناورانه عمدتا به نظر می‌رسد یکسری از نواقص و کمبودها برمی‌گردد به آموزش متقاضیان که به اندازه کافی آموزش را ندارند، راهنمایی‌های فعال و خوبی بعضاً کنارشان نیست.
در بعضی از موارد قوانین هنوز روان نشده و یک مقدار مراحلی که دارد باعث می‌شود جوان‌ترها ناامیدانه به موضوع نگاه کنند.
البته در بحث تجاری‌سازی سعی کردیم در مرکز رشد با تشکیل جلسات و همچنین معرفی راهنماها، مشاورین و منتورهایی در توسعه بازار به دوستان کمک کنیم.
دانشگاه آزاد کل شبکه خودش را پای کار آورده و در کل کشور حاضر است برای شرکت‌هایی که در مرکز رشدش فعال هستند، توسعه بازار و بازاریابی انجام دهد و خودش هم سعی می‌کند اگر محصولات مورد نیازش باشد جزء اولین خریدارها باشد.
در رابطه با اینکه تمام بخش‌های دانشگاه توانستند با مأموریت مراکز رشد و سراهای نوآوری آشنا شوند، بله، خوشبختانه با برگزاری رویداد سراسری عصر امید این آگاهی‌بخشی و آشنایی بین اعضای هیئت علمی دانشجویان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور نسبت به مأموریت‌های مرکز رشد و سرای نوآوری با سرعت و وسعت بیشتر صورت گرفت و البته ما سعی می‌کنیم با تشکیل جلساتی هم دوستان را ترغیب کنیم به اینکه به سمت و سوی فضاهای نوآوری، کسب‌وکار و فناورانه حرکت کنند. هم اینکه اگر دوستانی هستند که دارای تخصصی هستند از تجارب‌شان استفاده کنیم برای اینکه راهنمایی بدهند به شرکت‌های مستقر در مرکز رشد.
دانشگاه آزاد اسلامی یزد مثل همه استان‌های دیگر ما در دستور کارمان برای توسعه مراکز رشد، راه‌اندازی مراکز رشد در واحدهای دهگانه استان را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
در گام اول تقریباً مرکز رشد خاتم نهایی شده و اتفاقاتی خیلی خوبی افتاده بین ریاست واحد، ریاست مرکز و همچنین فرمانداری محترم خاتم و داریم مرکز رشد خاتم را به صورت جدی راه‌اندازی می‌کنیم.
همین در بدو ورود سه شرکت و چند هسته برای پذیرش اعلام آمادگی و درخواست دادند که امیدواریم در اسرع وقت به نیازهایشان جواب دهیم.
در ارتباط با مراکز دیگر هم رایزنی کرده‌ایم و به ترتیب سعی می‌کنیم مراکز رشد دهگانه را راه بیندازیم و جوری باشد که تمام دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، اساتید، اعضای هیئت علمی، کارمندان ما و اصولاً کل مردم، مراکز رشد صرفاً به خانواده دانشگاه آزاد اسلامی تعلق ندارد، دانشگاه آزاد خودش عضوی از کشور و محصول انقلاب است و خودش را وقف مردم می‌داند. به همین دلیل در استراتژی و برنامه راهبردی که وجود دارد امیدواریم هیچ شهری و واحدی نباشد که دسترسی به مرکز رشد نداشته باشد.
ما تمام همّ و غمّ خود را گذاشته‌ایم برای اینکه در مقاطع مختلف کنار دوستان باشیم. خوشبختانه واحد یزد موفق شده با تعامل خوبی که با پارک علم و فناوری داشته تفاهمی را امضا کند و مراکز رشد را سطح همکاری مراکز رشد را به پردیس فناوری ارتقا دهد و جای بسیار خوشحالی دارد که این اتفاق در یزد دارد رقم می‌خورد و ما به عنوان دومین پردیس فناوری استان یزد إن‌شاءالله خواهیم داشت که در سطح دانشگاه مشغول فعالیت خواهد بود.
دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ساختمان‌های دانشکده‌هایش را کاملاً اختصاص داده به مرکز رشد و دنبال این هستیم که مرکز رشد و کسب و کار در دل دانشگاه باشد تا دانشجویان به سرعت و با ارتباط نزدیک بتوانند وارد این فضا شوند.
از دیگر برنامه‌هایمان این است که به کیفیت شرکت‌ها و هسته‌هایی که هستند بپردازیم و به عنوان مشاور، راهنما و منتور کمک‌شان باشیم.
یکی دیگر از برنامه‌ها، شبکه‌سازی بین شرکت‌ها و هسته‌های مستقر است. معرفی شرکت‌ها و هسته‌ها در شبکه دانشگاهی کل کشور و إن‌شاءالله کاری کنیم که شرکت‌ها بتوانند روی پای خودشان بایستند و با قدرت مالی و توانایی خوب علمی بتوانند خودشان مشوق و شتاب‌دهنده‌ای باشند برای نفرات بعد.
محصولات دانش‌بنیان که در شرکت‌های ما تولید می‌شود یکی محصول آبیاری هوشمند است و چند محصول در حوزه فناوری اطلاعات که بیشتر بر بستر پلتفرم‌های تلفن همراه است مانند نرم‌افزار آوانو که کاربردش خیلی رایج شده و نمونه‌هایی از این دست که روی پلتفرم موبایلی بالا می‌آید. مفتخر هستیم که از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد یزد این افتخار را کسب و در این زمینه فعالیت کردند.
در پایان امید این را داریم که با انعکاس موثر و موفق خبرهای مراکز رشد به عنوان یکی از المان‌های اصلی اکوسیستم فناوری اطلاعات می‌توانیم دست به دست هم دهیم و زمینه‌ساز موفقیت جوان‌های مملکت باشیم.
*****
در پایان مصاحبه لازم می‌دانم تشکر ویژه داشته باشم از ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی دکتر دهقانی اشکذری و معاونت محترم پژوهش و فناوری دانشگاه دکتر نصیرزاده که انصافاً جزء سرمایه‌ها و حامیان و راهبران اصلی موفقیت در مرکز رشد بودند. حمایت دوستان و بزرگواران، راهنمایی و پشتکار جدی آنها برای اینکه مرکز رشد و خود دانشگاه آزاد اسلامی به سطوح بالا برسد بی‌نظیر بوده و من افتخار داشتم به عنوان عضو کوچکی از تیمی که در بحث مرکز رشد فعال بوده می‌توانیم دست به دست هم دهیم در چارچوب و سایه این حمایت و رهبری که وجود داشته یک اتفاق بزرگ را رقم بزنیم و آن اتفاق بزرگ، ارتقای سطح مرکز رشد در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی از سطح سه به سطح یک بوده و این اتفاق یک اتفاق نادر و بی‌نظیر بود که الحمدلله با تلاش همه شکل گرفت.
همین‌جا لازم می‌دانم از تلاش همگی به ویژه ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم پژوهش و فناوری تشکر کنم.


انتهای پیام/۴۱۲۱/

انتهای پیام/

ارسال نظر