دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 تير 1401 - 18:15
سکوی تحقق ایده‌ها(۱۳)/ احمدی در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس
کد خبر : 669109
واحد خوی

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ سال ۱۳۹۱ موافقت اولیه با راه‌اندازی مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با تخصص شیلات، آبزیان و محیط زیست دریایی صادر شد و سال ۱۳۹۳ با انتصاب تورج اسدی به سمت مدیر مرکز رشد، رسماً کار خود را آغاز کرد و اکنون توسط مازیار یحیوی دانشیار پایه ۲۷ و عضو هیئت علمی گروه شیلات این دانشگاه مدیریت می‌شود.


مرکز رشد واحد بندرعباس در ساختمانی مستقل با زیربنای حدود هزار و ۲۰۰ متر مربع و دارای ١٥ اتاق مستقل و یک فضای سمعی و بصری بزرگ به همراه اینترنت و امکانات کامل اداری است.


خبرنگار خبرگزاری آنا به همین مناسبت و به منظور نشر کارکردها، فعالیت‌ها و برنامه‌های مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با مازیار یحیوی رئیس این مرکز گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانیم.


آنا: از چرایی ایجاد و راه‌اندازی مرکز رشد واحدهای فناور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بگویید.


یحیوی: با توجه به موقعیت استان هرمزگان و ساحلی بودن آن و وجود ۱۴ جزیره که دارای ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز آبی است از دیرباز دریا در زندگی مردم نقش بسزایی داشته است. مهم‌ترین ظرفیت شهرستان بندرعباس و دیگرذ شهرهای استان، دریا و صنایع و اقتصاد وابسته به آن و شیلات است؛ زیرا استان هرمزگان نخستین قطب تولید میگو و ماهی در قفس کشور بوده و بخش اعظمی از تولید آن صادر می‌شود و ارزآوری خوبی دارد و می‌تواند زمینه اشتغال خوبی برای مردم منطقه محسوب شود.


وجود تعداد زیادی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های منابع طبیعی به‌خصوص شیلات در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی در استان هرمزگان می‌تواند نقطه قوتی برای توسعه پروش آبزیان محسوب شود؛ بنابراین ضرورت وجود مرکز رشد واحدهای فناور تخصصی شیلات، آبزیان و محیط زیست دریایی در بندرعباس احساس می‌شد که بر این اساس اقدام شد.////


اینجانب مازیار یحیوی دانشیار پایه ۲۷ و عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بوده که از آبان ۱۴۰۰ بطور رسمی به عنوان مدیرمرکز رشد واحدهای فناور واحد بندرعباس مشغول به کار شده و دارای سوابقی همچون مدیرگروه ، معاونت دانشجوئی و معاونت آموزشی در واحد بندرعباس بوده و دارای ۲۲ مقاله ISI و بیش از ۸۰ مقاله علمی پژوهشی و ۴ عنوان کتاب تخصصی می باشم. در


سوال ۲ : مرکز رشد واحد متبوع شما اکنون میزبان چه تعداد هسته، واحد فناور و شرکت دانش بنیان است؟
مرکز رشد واحد بندرعباس بر اساس مجوز سازمان مرکزی دانشگاه در سال ١٣٩٣ رسما در زمینه شیلات و صنایع وابسته و آلودگی زیست محیطی دریا فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون دارای ۲۸ هسته فناور، ۷ واحد فناور ، ۱ شرکت دانش بنیان بوده و دارای ۳۲ محصول می باشد و همچنین  دو شرکت مستقر در مرکز رشد جهت دانش بنیان مدارک خود را در سامانه معاونت علمی ریاست جمهوری بارگذاری نموده اند.
تعداد هسته های فناور ۲۸
تعداد واحدهای فناور  ۷
تعداد شرکت دانش بنیان ۱


سوال ۳ : تازه ترین فعالیت ها و برنامه های در حال اجرا و اهداف و برنامه های پیش رو مرکز رشد را بیان کنید؟
بعد از برگزاری موفقیت آمیز رویداد عصر امید و نمایشگاه آن در خرداد ماه، در حال رایزنی و صحبت با صاحبان ایده ها و طرح های ارائه شده در استارتاپ ها و ایده آرا جهت جذب و استقرار در مرکز رشد می باشیم که در این خصوص تعدادی از آنها ابراز تمایل به ادامه همکاری و عقد قرار داد استقرار با مرکز رشد نموده اند. همچنین در حال برنامه ریزی جهت برگزاری تعدادی دوره ، ایده آرا ، استارتاپ و ... جهت نیمسال دوم می باشیم.


سوال ۴ : آیا در دوره مبارزه با کرونا توسط واحدهای فناور مرکز به تولید محصولی دست یافتید؟بلی ، تولید صابون جلبک و سرکه چوب که در این ایام تولید و مجوزهای لازم را اخذ و به تولید انبوده رسید.سوال ۵ : نواقص و کمبودها در راه تجاری سازی محصولات فناورانه محققین را بیان کنید؟
عدم همکاری ادارات و سازمانهای دولتی با هسته ها و واحدهای فناور جهت صدور مجوزها
عدم وجود منابع مالی کافی جهت تجاری سازی محصولات فناورانه
عدم آشنایی محققین با مراحل اخذ مجوزها و تجاری سازی محصولات فناورانه


سوال ۶ : آیا با گذشت چند سال از عمر مراکز رشد ، تمام بخش های دانشگاه توانسته اند ماموریت مراکز رشد و سرای نوآوری را بشناسند یا هماهنگی لازم بین بخش های مختلف دانشگاه در زمینه حمایت از مراکز رشد وجود دارد؟ خیر ، جایگاه مراکزرشد و سرای نوآوری برای بیشتر بخش های واحد دانشگاهی شناخته شده نبوده و حتی جایگاه سازمانی مناسبی با توجه به ماموریت و رسالت آنها تعریف نشده است. بسیاری از همکاران ، تعریف درستی از شرح خدمات مرکز رشد نداشته و حتی بعضی از مسئولین اجرائی واحد نیز ، شناختی از چرایی ایجاد مراکز رشد و سرای نوآوری ندارند. در نتیجه در اولویت های اصلی واحد قرار نگرفته و مورد توجه نمی باشد.


سوال ۷ : برای رشد و شکوفایی مراکز رشد در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی چه پیشنهادی ارائه می دهید؟ جایگاه سازمانی مراکز رشد در واحدهای دانشگاهی ارتقا یابد و همچنین نقش و اهمیت مراکز رشد برای سایر بخش های دانشگاه تبیین و بازگو شود البته استقلال مراکز رشد از سایر بخش های واحد دانشگاهی در رشد و پیشرفت مراکز رشد نیز موثر خواهد بود. تا حد امکان در فضای خارج از واحدهای دانشگاهی قرار داشته باشد رفت و آمد به آنها راحت بوده و در تمامی ساعات در اختیار هسته ها و واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد بوده و تمامی امکانات مورد نیاز آنها در دوره رشد و شکوفایی تامین و در اختیارشان قرار گیرد. تا بتوان بعد از این دوره و ساخت  نمونه اولیه ، درجهت تولید صنعتی و تجاری سازی فعالیت نمود.


سوال ۸ : چنانچه مطلبی در باره مرکز رشد واحد متبوع شما قابل ذکر هست که در سوالات مطرح نشده است تشریح کنید؟ در این خصوص به تعدادی از نقاط قوت ، ضعف و مهم مرکز رشد واحد بندرعباس اشاره می کنم.  
    -واحد بندرعباس به عنوان بزرگترین مجتمع آموزش عالی در سطح استان هرمزگان با بیشترین تعداد دانشجو می باشد که دانشکده منابع طبیعی آن از قدیمی ترین دانشکده های این واحد دانشگاهی بوده و دارای دانشجو در مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری بوده و اعضای هیات علمی این دانشکده اکثرا دارای رتبه علمی استادیار و دانشیار می باشند و دارای آزمایشگاهها و کارگاههای پیشرفته در سطح استان هرمزگان می باشد .
    -موقعیت استان هرمزگان به عنوان یک استان دریایی و قطب اقتصادی کشور و دارای نوار ساحلی گسترده و  بزرگترین قطب تولید ماهی در قفس و میگو در کشور و همچنین پل ارتباط دریایی کشور با کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد .
    -مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس در فضایی جدا از بافت اصلی دانشگاه قرار دارد و در موقعیت مکانی مناسب از نظر شهری قرار دارد و تمامی مجریان هسته ها و واحد های مستقر می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی در تمام ایام هفته در محل کار خود حضور داشته باشند .
    -وجود تنها یک  شرکت دانش بنیان دراین مرکزرشد، که انشاالله با برنامه ریزی تعداد این شرکت ها افزایش خواهد یافت.
    -عدم انعقاد قرارداد مشارکت با واحد های فناور مستقر در مرکز رشد به جهت مشکلات حقوقی که ناشی از نامشخص بوده جایگاه مرکز رشد نسبت به سایر بخش های واحد دانشگاهی و عدم اطلاع درست از شرح وظایف آن می باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر