دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 تير 1401 - 13:42

سوئد و فنلاند رسماً به عضویت ناتو درآمدند

دبیرکل ناتو اعلام کرد که فرایند تصویب الحاق سوئد و فنلاند به این ائتلاف روز سه شنبه (امروز) با امضای پروتکل‌های عضویت رسما آغاز شد.
کد خبر : 667844
ناتو

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، در شرایطی که تنش‌های کشورهای غربی و روسیه بر سر اوکراین همچنان خبرساز است، فرایند رسمی الحاق دو کشور جدید به ائتلاف نظامی ناتو آغاز شد.


منابع رسانه‌ای از قبیل خبرگزاری فرانسه، از امضای پروتکل‌های عضویت سوئد و فنلاند به ناتو توسط مقام‌های ارشد استکهلم و هلسینکی در مقر این ائتلاف نظامی غربی خبر دادند.


طبق این گزارش، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که فرایند تصویب عضویت سوئد و فنلاند به این ائتلاف کلید زده شد.


خبرگزاری فرانسه ضمن انتشار این خبر ادعا کرد: «این اقدام باعث افزایش بیشتر انزوای استراتژیک روسیه در پی تهاجم ماه فوریه به همسایه خود اوکراین و درگیری‌های نظامی در آنجا خواهد شد».


ناتو پیش از این با انتشار یک بیانیه توضیحاتی درباره به اتمام رسیدن مذاکرات به منظور عضویت سوئد و فنلاند در این ائتلاف نظامی داده بود.


بنا بر اعلامیه قبلی ناتو، این مذاکرات روز دوشنبه (دیروز) با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور و نماینده ارشد ناتو در مقر این سازمان در بروکسل برگزار شد.


امروز سه شنبه پروتکل‌های عضویت سوئد و فنلاند به ناتو امضا شد و قرار است الحاق آنها به این ائتلاف نظامی به همه کشورهای عضو ناتو ارسال شده و طبق قوانین داخلی آنها به تصویب نهایی برسد.


انتهای پیام/۴۱۰۶/

انتهای پیام/

برچسب ها: ناتو سوئد فنلاند
ارسال نظر