دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 خرداد 1401 - 12:40
ینی‌شفق فاش کرد؛

۱۰ شرط ترکیه برای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

یک روزنامه چاپ ترکیه از شروط این کشور برای موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو پرده برداشت.
کد خبر : 663267
ترکیه

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه گزارش کرد: آنکارا ۱۰ شرط برای سوئد و فنلاند برای لغو وتو علیه عضویتشان در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تعیین کرده است.


طبق این گزارش، دو کشور ۱۸ می درخواستی به دبیرکل ناتو برای پیوستن به این ائتلاف ارائه کرده بودند، درحالی‌که ترکیه از همان ابتدا مانع از بررسی روند عضویت آن‌ها شد، زیرا رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت آنکارا نمی‌تواند با عضویت فنلاند و سوئد موافقت کند. وی عنوان کرد که اظهارات مقام‌های دو کشور را درباره رابطه کشورهایشان با نمایندگان حزب کارگران کردستان (پ. ک.ک) باور نمی‌کند.


این روزنامه نوشت: شروط لازم ترکیه در ۱۰ بند جمع‌آوری شده و آنکارا از دو کشور خواسته است از آنکارا در جنگ علیه حزب کارگران کردستان (که فعالیت‌شان در ترکیه ممنوع است)، تشکیلات فتح‌الله گولن و وابستگانشان حمایت کنند.


ینی‌شفق می‌نویسد: ترکیه درخواست کرد سوئد و فنلاند به‌عنوان کشورهای حامی این سازمان‌های تروریستی باید قوانین و زیرساخت‌های قانونی لازم را برای مبارزه با تروریسم ایجاد کنند. آنکارا تأکید کرد، تلاش برای گشایش دفاتر پ. ک.ک در سوئد و فنلاند باید متوقف شود و پیشنهاد شد به تشکیلات گولن در این کشورها اجازه فعالیت داده نشود و صفحات سازمان‌های مرتبط با آن‌ها در اینترنت و رسانه‌ها فیلتر شوند.


انتهای پیام/۴۰۳۳/

انتهای پیام/

ارسال نظر