دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 خرداد 1401 - 08:48

آلمان و فرانسه: روسیه ۲۵ هزار سرباز اسیرشده در آزوفستال را آزاد کند

امانوئل مکرون و اولاف شولتز از پوتین خواستند تا ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز اوکراینی که در جریان تخلیه کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل تسلیم نیروهای روسی شدند را آزاد کنند.
کد خبر : 662098
مکرون پوتینبه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه سه شنبه شب گفت که او و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان از ولادیمیر پوتین خواسته‌اند تا بر اساس قطعنامه سازمان ملل به محاصره بندر اودسا پایان دهد.


مکرون پس از نشست سران اروپا در بروکسل گفت: من در گفت و گویی که شنبه گذشته با اولاف شولتز داشتیم، به پوتین رییس جمهور روسیه پیشنهاد دادم که ابتکار عمل برای قطعنامه ای در سازمان ملل را به عهده بگیریم تا چارچوبی بسیار روشن برای این عملیات ارائه کنیم.


بر اساس پیشنهاد مکرون، قطعنامه سازمان ملل چارچوبی را ایجاد می کند که در آن بندر اودسا می تواند مین زدایی شود و حمل و نقل غلات از سر گرفته شود.


امانوئل مکرون و اولاف شولتز روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین خواستند تا ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز اوکراینی که در جریان تخلیه کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل تسلیم نیروهای روسی شدند را آزاد کنند.


در این گفت‌وگوی تلفنی سه نفره، رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان بار دیگر تاکید کردند که مذاکرات بین مسکو و کی‌یف باید با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین صورت گیرد.


مکرون و شولتز همچنین تقاضای خود برای آتش‌بس را تجدید کردند و از پوتین خواستند که در کوتاه‌ترین زمان مذاکرات مستقیم با رئیس جمهور اوکراین را بپذیرد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، حمله روسیه به اوکراین عملاً محصول عظیم غلات این کشور را از بازار جهانی حذف کرده است و قیمت جهانی مواد غذایی را افزایش داده و تهدیدی برای تشدید شرایط اضطراری بشردوستانه در آفریقا و خاورمیانه است.


انتهای پیام/۴۱۰۶/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته