دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 خرداد 1401 - 14:24
دهقانی‌فیروزآبادی:

دانشگاه آزاد اسلامی حرف نخست را در کشور خواهد زد/ ۷۰ درصد مسئولان در این دانشگاه درس خوانده‌اند

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری گفت: ۷۰ درصد مسئولان کشور حداقل یک دوره تحصیلی خود را در دانشگاه آزاد اسلامی گذرانده‌اند و در گفتمان جدید دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه آزاد حرف نخست را خواهد زد. 
کد خبر : 660781
روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری رویداد ملی عصر امید و چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامیبه گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس رویداد ملی گام دوم (عصر امید) در جلسه مجازی تبیین رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی (عصر امید) که امروز (۳ خرداد ۱۴۰۱) با حضور دانشجویان واحدهای سراسر کشور دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک سوم خردادماه؛ سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: هشتم تا یازدهم خرداد سالی جاری، اتفاق بزرگی برای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی رقم خواهد خورد. نکته مهمی که در همین زمینه باید برای دانشجویان شفاف‌سازی کنم، این است که بنده ۱۴ سال در رشته هوافضا هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف هستم؛ پیش از آنکه وارد دانشگاه آزاد شوم، گمان می‌کردم این دانشگاه ظرفیتی برای عرضه ندارد اما بعد از سه ماه بازدید میدانی واحدهای سراسر کشور به عظمت و امکانات دانشگاه پی‌بردم.


معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری در همین زمینه عنوان کرد: تفاوتی که دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با سایر دانشگاه‌ها دارد، در رابطه با انتخاب رشته است. دانشجویان این دانشگاه ابتدا رشته و سپس واحد را انتخاب می‌کنند. این نشان از علاقه به رشته انتخابی دارد تا از اندوخته آن برای کار آینده استفاده کنند. این دسته از دانشجویان به‌دنبال کسب و کار هستند تا از سرمایه‌گذاری که در دانشگاه از لحاظ مالی انجام داده‌اند، آورده‌ای به‌دست آوردند یا در راستای کسب و کار خود استفاده کنند. این یک ویژگی خاص دانشگاه آزاد است. همچنین اساتید دانشگاه‌های خوب دولتی، دانشمندانی هستند که علاقه‌مند به داشتن کسب‌وکار هستند اما اساتید دانشگاه آزاد اسلامی کسانی هستند که بیرون کسب و کار داشتند و علاقه‌مند بودند تا در دانشگاه و عرصه علمی هم حضور داشته باشند. دانشگاه آزاد اسلامی تنها دانشگاهی در غرب آسیا است که در کل کشور گستردگی دارد.


دانشگاه آزاد حرف نخست را خواهد زد


وی بیان کرد: امکاناتی که در این دانشگاه وجود دارد، بی‌نظیر است. هزاران دستگاه آزمایشگاهی و کارگاهی، زیرساخت‌های عمرانی، علمی و تحقیقاتی در واحدهای دانشگاه وجود دارد که در بهترین دانشگاه‌های ایران نیز امکانات در چنین حد و گستردگی وجود ندارد. ۴۰ سال این دانشگاه انتخاب دوم بوده و به اعضای آن به‌عنوان لیگ دسته دوم نگاه می‌شد. جالب آنکه ۷۰ درصد مسئولان کشور حداقل یک دوره تحصیلی خود را در دانشگاه آزاد اسلامی گذرانده‌اند. در گفتمان جدید دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه آزاد حرف نخست را خواهد زد.


دهقانی فیروزآبادی با اشاره به زیرساخت‌های علمی دانشگاه آزاد اظهار کرد: آزمایشگاه‌ها، ساختمان‌ها، امکانات و زیرساخت‌ها را با سازوکارهایی در اختیار تمامی اعضای دانشگاه و محققین گذاشتیم. آئین‌نامه جامع بازار فناوری و سراهای نوآوری یکی از جامع‌ترین دستورالعمل‌ها در این راستا است. همچنین آئین‌نامه حمایت از فعالیت‌های فناورانه اعضای هیئت علمی و آئین‌نامه حمایت از فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر مهم‌ترین ریل‌گذاری جدید دانشگاه برای حرکت در راستای گفتمان کارآفرینی است، که همه باید از این امکانات بهره‌مند شوند. آئین‌نامه حمایت از فعالیت‌های فناورانه دانشجویان؛ ارتقای تحصیلی دانشجویان با محصولات و ایده‌های فناورانه را تسهیل می‌سازد.


معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برگزاری رویداد عصر امید، یادآور شد: این رویداد عرصه‌ای است که ما برای اولین‌بار تمام ظرفیت‌های برجسته دانشگاه آزاد اسلامی را در یک مکان جمع خواهیم کرد که علاوه‌بر آشنایی اعضای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی با این زیرساخت، مردم و مسئولان نیز آن را از نزدیک مشاهده کنند. در چنین فضایی مدیران دانشگاه آزاد اسلامی روحیه خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری به‌دست خواهند آورد و از سوی دیگر امکاناتی در دانشگاه وجود دارد که متاسفانه حتی خود اعضا و مدیران واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی از آن مطلع نیستند که این فرصت را فراهم آوردیم تا به چنین هدفی نیز برسیم.


وی همچنین گفت: در رویداد گام دوم شرکت‌ها، استارتاپ‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها حضور دارند که زمینه‌ساز به‌هم‌رسانی فوق‌العاده‌ای خواهد شد. اصطلاحاً سه هزار محتوا در رویداد حضور خواهند داشت و هم‌افزایی صورت گرفته فرصت‌های بی‌نظیری را برای آینده رقم خواهد زد.


رویداد عصر امید از لحاظ کمی و کیفی بی‌نظیر است


دهقانی فیروزآبادی اظهار کرد: یکی دیگر از آسیب‌های موجود در عرصه علمی کشور، عدم آشنایی و آگاهی مسئولان با ظرفیت‌های دانشگاه آزاد است. ۴۰ درصد ظرفیت آموزش عالی در ایران متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است اما از این امکان کمتر استفاده شده است. حتی در سطح دولتی و حکومتی به این دانشگاه به‌عنوان لیگ دسته دو نگاه شده و آن را جدی نگرفته‌اند. این رویداد برای مقامات و مسئولان یک نوع آگاهی‌بخشی مسئولانه را رقم می‌زند تا آن‌ها در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های کشور ازچنین ظرفیتی استفاده کنند. اولین رویداد عصر امید در هشتم خرداد سه هزار شرکت کننده واقعی دارد که تاکنون در هیچ نمایشگاهی فناورانه چنین کمیت و کیفیتی وجود نداشته و بی‌نظیر است.


معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مهم بودن ضمانت‌های مالی برای صاحبان سرمایه گفت: ضمانت‌های مالی دانشگاه آزاد اسلامی واقعی هستند و به‌همین خاطر سرمایه‌گذاران و صنایع رغبت بیشتری برای همکاری با ما خواهند داشت. کل واحدها و بخش‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای فناوری و کارآفرینی بسیج شده‌اند. بعد از برگزای رویداد ما دو سال کار مستمر خواهیم داشت تا پیگیر دستاوردهای رویداد از جمله قرادادها و تفاهم‌نامه‌ها باشیم. توسعه و پیشرفت دانشگاه با متر فناوری و رویداد قابل اندازه‌گیری خواهد بود و عملکرد سایر مدیران دانشگاه نیز در همین راستا ارزیابی خواهد شد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در رویداد فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد شده که واحدها و شرکت‌کنندگان رویداد باید آن را به نحو احسن جذب کنند. دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله نخست باید از این فرصت استفاده کنند و برای جذب سرمایه وارد کار شوند. فرصت نمایشگاه را از دست ندهید؛ چراکه عرصه برای ورود تمام اعضای علمی کشور در رویداد مهیا است و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی باید در این رقابت موثرتر عمل کنند. افزایش اعتبار دانشگاه آزاد اسلامی در میان عموم جامعه، در رویداد ملی گام دوم رقم می‌خورد ولی دانشجویان و اعضای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی باید از این اعتبار صیانت و برای مردم آن را به خوبی معرفی کنند. در حال حاضر دوره کسانی است که با الفبای کسب و کار آشنایی دارند و این مورد در دانشگاه آزاد به مراتب از دانشگاه‌های دیگر بیشتر دیده می‌شود. مطالبات دانشجویان باید از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، واحد فناور، آزمایشگاه، سرای نوآوری، زیرساخت استارتاپی و کارآفرینی باشد. متاسفانه دانشجویان ما از وجود مراکز رشد، سرای نوآوری و ظرفیت‌های فناورانه دانشگاه آزاد اطلاع زیادی ندارند. دانشجویان باید بدانند که نیاز برای حرکت به‌سوی دانشگاه کارآفرین، یک نیاز واقعی است که در عصر کنونی می‌تواند زمینه ساز پدیدآمدن کسب و کارهای قدرتمند در عرصه حل مسائل کشور شود.


انتهای پیام/۱۰۴/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته