دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 تير 1401 - 08:06
توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی(۸۰)/ در گفت‌وگو با آنا تأکید شد؛

اعطای امتیازهای ویژه به استادان برای حضور در انجمن‌های علمی

نمایش توانمندی دانشجویان با برگزاری دوره‌های تدریسرئیس یک انجمن علمی کامپیوتر تأکید کرد که مسئولان دانشگاه با قراردادن امتیازهای ویژه برای استادان، آنان را به‌منظور حضور در انجمن‌های علمی ترغیب کنند.
کد خبر : 660777
شبنم شادرو

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ انجمن‌های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، باانگیزه و با ظرفیت‌های بالا هستند که موجب تجمیع و متمرکزشدن دانشجویان مشتاق به فعالیت‌های پژوهشی و علمی می‌شوند. بخش عمده این ظرفیت‌ها، ابتدای کار به‌صورت بالقوه هستند و اگر دانشگاه‌ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن‌ها فراهم آورند؛ بالفعل‌شدن این ظرفیت‌ها دور از دسترس نخواهد بود؛ بنابراین در راستای ترویج روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه باید انجمن‌های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.


انجمن‌های علمی در دانشگاه آزاد اسلامی چند سالی است که زیر نظر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه در هر واحد دانشگاهی فعالیت می‌کنند و سالانه فعالیت آنها رتبه‌بندی و اعلام می‌شود.


انجمن علمی دانشجویی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در تازه‌ترین رتبه‌بندی دفتر مرکزی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی با امتیاز ۱۶۰ و ۳۲ فعالیت در گروه +A کشوری قرار گرفت.


خبرنگار خبرگزاری آنا در این شماره از پرونده «توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی» درباره مأموریت‌ها، اهداف، برنامه‌ها، دستورکارها و دستاوردهای انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با شبنم شادرو دکتری کامپیوتر نرم‌افزار، عضو هیئت‌علمی گروه کامپیوتر و دبیر این انجمن گفت‌وگو کرده است.
بیشتر بخوانید:


تقویت انجمن‌های علمی با حمایت مستمر از دانشجویان پژوهشگر


وقتی انجمن‌های علمی انگیزه تحصیلی دانشجویان را افزایش می‌دهند


انجمن‌های علمی کرونا را دور زدند
آنا: انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد را معرفی کنید.


شادرو: از بهمن ۱۳۹۹ به‌عنوان رئیس انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد انتخاب‌ شدم و همراه بازرس انجمن و پنج نفر از دانشجویان رشته‌ کامپیوتر، فعالیت خود را آغاز کردیم؛ البته اکنون حدود ۱۰ نفر عضو فعال داریم که در کنار بقیه‌ دانشجویان رشته کامپیوتر فعالیت دارند.


تاکنون کارگاه‌های برنامه‌نویسی و مهارتی رشته‌ کامپیوتر، دوره‌ها، همایش‌ها و وبینارهای تخصصی و بازدیدهای علمی در انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد برگزار شده است. به دلیل اینکه سرپرست تیم مسابقات برنامه‌نویسی دانشگاه نیز هستم، بیشتر سعی کرده‌ایم، تعامل دوطرفه میان تیم‌های برنامه‌نویسی و انجمن برای ارتقای سطح برنامه‌نویسی دانشجویان برقرار کنیم. در انجمن علمی دوره‌هایی برای تعلیم دانشجویان مستعد در حوزه‌ برنامه‌نویسی برای تدریس در مدارس برگزار شد که توانستیم پس از آموزش دانشجویان با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های مفید برای دانش‌آموزان بتوانیم توانمندی آنان را نشان داده و گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد مشهد را معرفی کنیم.


مسابقات برنامه‌نویسی برای تشویق و ارزیابی دانشجویان را در طول‌ترم برگزار کرده تا شور و شوق کسب مهارت برنامه‌نویسی را در دانشگاه افزایش دهیم. با توجه به اینکه پست اجرایی معاونت آموزشی پردیس بین‌الملل خراسان رضوی را نیز به عهده‌دارم به دنبال ایجاد تعامل میان اعضای انجمن و امکانات موجود در گلبهار، سعی داریم دوره‌های خوبی را برای دانش‌آموزان شهر مشهد و گلبهار برگزار کنیم.


آنا: جایگاه و وظایف انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید و وجود آنها را چقدر مفید می‌دانید؟


شادرو: انجمن‌های علمی همیشه در دانشگاه‌ها نقش مهمی را ایفا کرده‌ و می‌کنند، انجمن‌ها می‌توانند در ارتقای سطح علمی، مهارت تخصصی، مهارت سخنوری و مهارت تدریس دانشجویان مفید باشند. در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با تدابیر جدیدی که در نظر گرفته‌شده، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مفید علمی در مقایسه با قبل با سهولت بیشتر انجام می‌شود و این امر می‌تواند انجمن‌ها را ترغیب به‌ قراردادن کارگاه‌های آموزشی و مهارتی هدفمند کند.


انجمن‌های علمی متشکل از دانشجویان منتخب دانشگاه می‌توانند با برگزاری جلسات هم‌اندیشی و بررسی ایده‌های نوین و خلاق و برگزاری دوره‌های دیدار با دانش‌آموزان نخبه در توسعه علم نیز مؤثر باشند.


آنا: حمایت دانشگاه از انجمن‌های علمی دانشجویان را چگونه ارزیابی می‌کنید و مشکلات و چالش‌های مسیر فعالیت خود را چه چیزهایی می‌دانید؟


شادرو: با توجه به رویکردهای گذشته و پرداخت نشدن به‌موقع حق‌الزحمه به استادان برگزارکننده کارگاه‌ها و همایش‌ها، دیدگاه منفی به این قضیه منجر به همکاری کمتر آنان با انجمن‌های علمی شده است؛ اما خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با تغییر رویکرد قبلی و پرداخت به‌موقع هزینه‌ها، این مشکلات را حل کرده است. امید است استادان نیز با اعتماد به انجمن‌ها بتوانند دوره‌های مفیدی را برگزار کنند، انجمن‌های علمی سعی دارند تا دوره‌هایی مفید با هزینه‌ متناسب برای دانشجویان برگزار کنند که این امر ملزم حمایت مالی دانشگاه است، دانشگاه می‌تواند با قراردادن محیط‌های مناسب برای برگزاری دوره‌های مهارتی از انجمن‌ها حمایت کند.


لازم است از سرپرست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد مشهد تشکر کنم، راهنمایی‌های وی در مسیر موفقیت انجمن علمی گروه کامپیوتر، بسیار مفید بوده است و از همه‌ دانشجویان و استادانی که در کنار انجمن بودند، سپاسگزارم. تابه‌حال برای برگزاری دوره‌های و کارگاه‌های مختلف مشکلی وجود نداشته و خوشبختانه همکاری لازم با انجمن صورت گرفته است؛ البته انجمن‌های نیاز به حمایت مالی دارند تا بتوانند فارغ از بحث درآمد به ارتقای سطح علمی داشنجویان بپردازند.


آنا: انجمن‌های علمی چگونه تقویت شوند تا در پیشبرد علم موفق باشند.؟


شادرو: با استفاده از امتیازهای ویژه برای دانشجویان همکار با انجمن علمی، می‌توان دانشجویان را ترغیب به برگزاری دوره‌های ویژه‌ علمی و افزایش ارتقای سطح علمی آنان کرد، انجمن‌های علمی می‌توانند با ادارات و صنایع مختلف همکاری داشته و دانشجویان برتر خود را برای کسب‌وکار معرفی کنند که این امر می‌تواند دانشجویان را برای ارتقای علمی و مهارتی خود تشویق کند.


آنا: تازه‌ترین فعالیت‌های اجتماعی، علمی، فرهنگی و موفقیت‌ها و دستاوردهای انجمن علمی کامپیوتر واحد مشهد را تشریح کنید.


شادرو: انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد مشهد تابستان ۱۴۰۰ به دنبال برگزاری دوره‌های مهارتی برنامه‌نویسی کودکان در مدارس بود که موفق به برگزاری دوره‌ آموزشی اسکرچ در مقطع چهارم تا ششم دوره نخست در دبستان دخترانه و پسرانه امام رضای مشهد و دوره‌ فلوگوریتم و پایتون در پایه‌ هشتم دبیرستان استعداد درخشان هاشمی‌نژاد یک شد. به دنبال استقبال مدارس از برگزاری کارگاه‌های دانش‌آموزی، انجمن به منظور جذب دانشجو و تعلیم برای تدریس در مدارس فراخوان داده است.


در ادامه این مسیر، قراردادهای بیشتری با مدارس مطرح در مشهد برای برگزاری دوره‌های تابستانه پرداخته‌ایم و قصد داریم دوره‌های تابستانه در زمینه‌های هنری با استفاده از مهارت دانشجویان خود بپردازیم، در انجمن علمی برای تشویق دانشجویان به برنامه‌نویسی و افزایش رقابت میان آنها مسابقات دوره‌ای برنامه‌نویسی در سطح گروه کامپیوتر برگزارشده است. در طرح مدارس نیز مسابقه‌ برنامه‌نویسی برگزار کرده‌ایم. ترم بهمن نیز کارگاه‌های حل تمرین کوتاه‌مدت برای تقویت بنیه علمی دانشجویان برگزار شد.
بیشتر بخوانید:


کارنامه‌ پربار دانشجویان هنر و معماری


بار نوین‌سازی آموزش بر دوش انجمن‌های علمی


انجمن‌های علمی؛ تمرین توسعه علم در دانشگاه‌ها
جلسات بررسی و تحلیل مقالات علمی نیز به مجموعه دوره‌های انجمن اضافه‌شده است و قصد داریم جلسات بحث به‌صورت فرانسه و انگلیسی برگزار کنیم تا دانشجویان بیشتر بتوانند در حوزه‌های علمی به زبان‌های مختلف صحبت کنند.


آنا: آیا در انجمن علمی کامپیوتر واحد مشهد در دوره بیش از دوساله کرونا موفق به تولید محصول و یا انجام فعالیت‌های دیگری شده‌اید؟


شادرو: از بهمن‌ ۱۳۹۹ به ریاست انجمن رسیدم و از همان زمان تمام اعضا برای فعال بودن تلاش کردند، در دوران کرونا کارگاه‌های مجازی برای دانشجویان و دانش‌آموزان برگزار می‌شد و مزیت برگزاری کارگاه‌های مجازی این بود که دانش‌آموزان از سراسر کشور می‌توانستند در این دوره‌ها شرکت کنند به‌عنوان نمونه در دوره‌های ما دانش‌آموزان از تهران، سرخس و حتی اتریش در کارگاه‌های مجازی شرکت کردند، این امر منجر به معرفی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد به اقصی نقاط کشور شده است.


آنا: و کلام آخر...


شادرو: مسئولان دانشگاه با قراردادن امتیازهای ویژه استادان را برای حضور در انجمن‌های علمی ترغیب کنند و از انجمن‌هایی که با مدارس همکاری می‌کنند، حمایت شود؛ زیرا این امر منجر به معرفی دانشگاه آزاد اسلامی در مدارس شده و توانمندی دانشجویان را نمایان می‌کند و با قراردادن امتیازات ویژه مانند تخفیف شهریه و یا پرداخت وام به دانشجویان فعال در انجمن‌ها، آنان را ترغیب کنند.


انجمن علمی گروه کامپیوتر واحد مشهد برای افزایش کیفیت دوره‌های مهارتی خود نیاز به کارگاه‌های تخصصی دارد تا بتواند کارگاه‌های ویژه مانند اینترنت اشیا، بازی‌سازی حرفه‌ای و ... به‌صورت حضوری برگزار کند. این امر نیز به تجهیزات و حمایت مالی دانشگاه نیاز دارد.


انتهای پیام/۴۱۱۷/۴۰۶۲/

انتهای پیام/

ارسال نظر