دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 ارديبهشت 1401 - 09:44

شهادت ۳ افسر سوری در حمله هوایی صهیونیست‌ها به نزدیکی حرم حضرت زینب(س)

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که پدافند هوایی ارتش به مقابله با حمله هوایی رژیم صهیونیستی به ریف جنوبی دمشق پرداخته و ۳ افسر سوری نیز در این تجاوز به شهادت رسیدند.
کد خبر : 660125
حمله هواییبه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، رسانه‌های عربی بامداد شنبه از شنیده شدن صدای انفجار شدید در آسمان دمشق، پایتخت سوریه خبر دادند.


خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) لحظاتی بعد گزارش داد پدافند هوایی ارتش با اهداف متخاصم در آسمان دمشق مقابله کرد.


برخی رسانه‌ها می‌گویند چند موشک شلیک شده به سمت دمشق، در حومه آن فرود آمده است.


خبرگزاری سانا در ادامه نوشت: «پدافند هوایی ارتش چند فروند از موشک‌های متخاصم را در آسمان حومه جنوبی دمشق ساقط کرد».


همزمان برخی منابع غربی نیز خبر دادند سامانه‌های پدافند موشکی در شهر بندری طرطوس نیز برای مقابله با اهداف متخاصم، فعال شده‌اند.


برخی منابع عربی گزارش دادند: «حملات هوایی بسیار گسترده‌ای در مناطق مختلف سوریه انجام شد و نیروهای ضدهوایی سوریه موشک‌های مهاجم بر فراز دمشق و منطقه طرطوس را رهگیری کردند».


این منابع با بیان اینکه صدای انفجارهای بسیار قوی در جنوب طرطوس (صافیتا و الدریکیش)، مصیاف و حومه حمص شنیده شد نوشتند: «انفجارهای جدید در حومه شهر طرطوس ادادمه داشت و سامانه‌های پدافند هوایی به حملات پاسخ دادند».


در ادامه این گزارش‌ها آمده است: «تجاوزات صهیونیست‌ها گسترده بود و پدافند هوایی سوریه چندین موشک در جنوب دمشق، حومه طرطوس و منطقه مرکزی را منهدم کرد.


یک خبرنگار صهیونیست نیز اذعان کرد که جنگنده‌های رژیم موقت اسرائیل نقاط مختلفی در سوریه را هدف قرار دادند.


این خبرنگار نوشت: «اطلاعات اولیه حاکی از آن است که حمله اسرائیل، کاروانی از کامیون‌های اسلحه و مهمات را که وارد فرودگاه بین‌المللی دمشق شده و به سمت انبارهای الکسوه و جمرایا در حرکت بودند، هدف قرار داده است. اصابت موشک‌های اسرائیلی به اهداف، خود باعث انفجارهای مهیبی شد که از مرز لبنان و کل پایتخت دمشق شنیده شد».


رسانه‌های عبری‌زبان با اذعان به حمله جنگنده‌های اسرائیلی به خاک سوریه، نوشتند که در پی این تجاوز، آتش‌سوزی بزرگی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق رخ داد. همچنین دو پرواز نیز در فرودگاه بین‌المللی دمشق، تعویق افتاد.


گزارش‌های تکمیلی از اصابت یک موشک متخاصم به یک پارکینگ خودرو واقع در ورودی محله «السیده زینب» و مسدود شدن مسیر منتهی به هتل «الروضه» در ریف جنوبی دمشق حکایت دارد.


گفته می‌شود فرودگاه بین‌المللی دمشق، مقر لشکر یکم و جبل المانع در شهر «الکسوه» اهداف اصلی حملات شبانه رژیم صهیونیستی به سوریه بودند.


کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز» نیز گزارش داد، به حرم حضرت زینب (سلام الله علیها) آسیبی وارد نشده و محل برخورد موشک نسبتاً دور است.


«غسان حاحی» شهردار منطقه السیدة زینب در حومه دمشق اعلام کرد: «آتش سوزی که در مزرعه‌ای در نزدیکی هتل الروضه در السیدة زینب رخ داد، بر اثر سقوط بقایای یک موشک ساقط شده بود که خاموش گردید. در نتیجه این تجاوز، یک شهروند به طور جزئی مجروح شد».


دقایقی بعد، منابع عربی گزارش دادند: «سه افسر نیروی پدافند هوایی سوریه حین مقابله با حملات اسرائیل به شهادت رسیدند».


خبرگزاری سانا در ادامه به نقل از ارتش سوریه نوشت: «حدود ساعت ۲۳:۰۱ شامگاه جمعه ۲۰ می ۲۰۲۲، دشمن اسرائیلی با موشک‌های زمین به زمین از مسیر جولان اشغالی سوریه، نقاطی در جنوب دمشق را هدف قرار داد، پدافند هوایی ما با موشک‌های متجاوز مقابله و اکثر آنها را ساقط کرد. این تجاوز منجر به شهادت سه نفر و خسارات مادی شد».


در این بیانیه، اشاره‌ای به حمله صهیونیست‌ها به طرطوس، محله السیده زینب یا دیگر مناطق سوریه نشده است.


برخی رسانه‌ها نیز این فیلم را از پیامد تجاوز شبانه صهیونیست‌ها به جنوب دمشق، منتشر کردند.


انتهای پیام/۴۱۰۶/انتهای پیام/

ارسال نظر