دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 ارديبهشت 1401 - 14:06

رژیم لاغری سریع و غذاهای رژیمی برای کاهش وزن

وقتی صحبت از کاهش وزن و بخصوص لاغری سریع می‌شود، هیچ ترفند یا غذای رژیمی جادویی تضمینی وجود ندارد. حتی آنچه برای شریک زندگی، همسایه یا همکار شما مفید و کارآمد است ممکن است برای شما مؤثر نباشد.
کد خبر : 657154
رپرتاژ
به گزارش گروه بازار خبرگزاری آنا وقتی صحبت از کاهش وزن و بخصوص لاغری سریع می‌شود، هیچ ترفند یا غذای رژیمی جادویی تضمینی وجود ندارد. حتی آنچه برای شریک زندگی، همسایه یا همکار شما مفید و کارآمد است ممکن است برای شما مؤثر نباشد.


بهترین توصیه این است که حتی اگر یک رژیم لاغری سریع می‌خواهید همان هم از متخصص و اصولی بگیرید و در نهایت به دنبال یک رژیم غذایی سالم و ماندگار باشید.


به گفته دکتر فرزاد روشن‌ضمیر متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی شما ممکن است یک رژیم غذایی خاص حتی رژیم کتوژنیک تخصصی که سریع‌ترین و علمی‌ترین رژیم است را برای شروع کاهش وزن خود انتخاب کنید، اما در درازمدت، نیاز است که الگوی غذایی خود و حتی سبک زندگی خود را تغییر دهید که بتوانید برای همیشه به آن پایبند.


رژیم غذایی که بهترین نتیجه را دارد به عوامل زیادی بستگی دارد: وزن فعلی شما، سابقه رژیم غذایی، میزان وزنی که باید کاهش دهید، دلایل تمایل به کاهش وزن، دانش و مهارت‌های شما در مورد تهیه غذا و تغذیه، حمایت‌های شخصی و زمانی که در اختیار دارید. برای تمرکز بر کاهش وزن


رژیم‌های غذایی مد روز در لاغری سریع و کاهش وزن ماندگار


امروزه، رژیم‌های مد روز زیادی هستند که بعضی هم می‌توانند در کوتاه‌مدت مؤثر باشند، زیرا با کاهش دریافت کالری وزن کم می‌شود مثلاً رژیم‌هایی که یکسری مواد غذایی را حذف می‌کنند، اما معمولاً اینها از نظر تغذیه ناکافی هستند.


اغلب این رژیم‌های لاغری سریع، غذاها یا گروه‌های غذایی خاص مانند کربوهیدرات‌ها را ممنوع می‌کنند و نوید نتایج معجزه‌آسا را می‌دهند. یا ممکن است مکمل‌های چربی‌سوزی یا مکمل‌های دیگر را تبلیغ کنند. اما عمده این رژیم‌های غذایی مد روز با توصیه‌های متخصصان بهداشتی معتبر در تناقض هستند.


تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه رژیم غذایی غیرعلمی‌تر باشد، به علت عوارض جانبی احتمال رها کردنشان نیز بیشتر خواهد بود.


شروع کاهش وزن با رژیم لاغری


ابتدا در مورد هدف کاهش وزن خود تصمیم بگیرید. اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما بیش از 25 است، روش محافظه‌کارانه این است که سعی کنید تا 10 درصد از وزن بدن خود را در شش ماه کاهش دهید. این روند بسیار آهسته اما ماندگار خواهد بود.


در مرحله بعد، تصمیم بگیرید که چگونه پیشرفت خود را نظارت کنید می‌توانید وزن خود را به‌صورت هفتگی با استفاده از یک برنامه، در گروه یا برنامه کاهش وزن خود ثبت کنید یا از یک دفتر خاطرات و خودکار استفاده کنید.


در واقع تحقیقات علمی می‌گویند که افرادی اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، تنها 10 درصد کاهش وزن بدن برایشان مفید است. یعنی مثلاً برای فردی که ۱۰۰ کیلوگرم است تنها کاهش ۱۰ کیلو آن هم در ۶ ماه کفایت می‌کند.


همان‌طور که می‌بینید این هدف با نظر افراد متفاوت است زیرا اکثر افراد به دنبال یک لاغری سریع‌تر و رسیدن به وزن ایدئال هستند. اما حداقل شما باید چیزی که علمی است را بدانید حال تصمیم با شماست.


در نهایت اگر واقعاً قصد کاهش وزن سریع‌تر دارید حداقل یک رژیم علمی مثل رژیم کتوژنیک تخصصی و علمی زیر نظر متخصص تغذیه بگیرید.


کاهش دریافت کالری رژیم غذایی جهت کاهش وزن


مجموع نیاز روزانه انرژی هر فرد بسته به سن، جنس، سطح فعالیت و چند فاکتور دیگر متفاوت است. فرمول‌هایی برای محاسبه وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا نیازهای انرژی فردی خود را برآورده کنید. اما فراموش نکنید اینها فقط فرمول هستند و ممکن است با واقعیت کاملاً متفاوت باشند.


به‌هرحال در یک رژیم کاهش وزن باید انرژی دریافتی روزانه شما حداقل 500 کیلوکالری در روز در مقایسه با آنچه که معمولاً در زمان ثابت وزن می‌خورید کاهش یابد.


این به‌اندازه کاهش کالری برای کاهش وزن یک‌چهارم تا نیم کیلوگرم در هفته است که می‌تواند در طول یک سال به 12 تا 25 کیلوگرم برسد.


این امر آسان به نظر می‌رسد، اما در عمل بسیار دشوار است. زیرا شما باید هر روز و هر هفته در حفظ دریافت کالری ثابت‌قدم باشید. به همین دلیل است که باید رژیمی را انتخاب کنید که واقعاً مطابق ذائقه و ترجیحات شما باشد. واقعاً مهم نیست که کدام رژیم غذایی باشد، تا زمانی که به طور خاص کاهش کل انرژی (کالری) را هدف قرار می‌دهد، شما می‌توانید به آن پایبند باشید.


رژیم کتوژنیک


وقتی صحبت از رژیم‌های کاهش وزن می‌شود، سه سطح محدودیت انرژی وجود دارد:


رژیم کاهش وزن با کالری کاهش‌یافته یا RED


هدف این رژیم کاهش وزن کاهش مصرف انرژی معمولی افراد به میزان 500 کالری در روز از نیازهای معمول است. شما می‌توانید با تغییر برخی عادات غذایی، مانند کاهش حجم وعده‌های غذایی، جایگزینی نوشابه با نوشابه رژیمی، یا نخوردن غذا بعد از ساعت 20:00 به این هدف برسید.


سایر روش‌های مناسب برای این دسته، رژیم‌های غذایی با شاخص گلیسمی پایین (GI) یا پرهیز از غذاهای حاوی قند اضافه است.


رژیم‌های کم کالری برای کاهش وزن و لاغری یا LED


این رژیم‌ها انرژی دریافتی روزانه را بیشتر از رژیم قبل کم می‌کنند (مثلاً 1200 تا 1800 کالری). این رژیم معمولاً فهرستی از وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خاص است که باید به‌دقت دنبال می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که کالری مصرفی شما باهدف روزانه مطابقت دارد.


اکثر برنامه‌های تجاری کاهش وزن مانند رژیم لیمومی، رژیم دکتر کرمانی و رژیم غفاری دایت در ایران و در خارج Weight Watchers، Biggest Loser Club، Jenny Craig علی‌رغم همه تفاوت‌ها و ادعاهایی که دارند این روش را ارائه می‌دهند یعنی کاهش کالری دریافتی.


اصولاً رژیم‌های کاهش وزن که به شما یک برنامه غذایی می‌دهند، مانند رژیم‌هایی که توسط متخصصان تغذیه معتبر طراحی شده‌اند، معمولاً همین نوع هستند.


رژیم‌های بسیار کم کالری یا VLED برای لاغری سریع


رژیم‌های بسیار کم کالری کل انرژی دریافتی را بسیار محدود می‌کنند (حتی 600 کالری). گاهی در این رژیم‌ها از جایگزین‌های غذای فرموله شده (FMR) استفاده می‌کنند.


تا اطمینان حاصل شود که انرژی دریافتی هم بسیار پایین نگه داشته می‌شود و هم مواد ضروری مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی برآورده می‌شود.


رژیم‌های بسیار کم کالری زمانی استفاده می‌شوند که به دلایل سلامتی یا قبل از جراحی نیاز به کاهش وزن سریع دارید. البته به دلیل عوارض جانبی احتمالی مانند التهاب کیسه صفرا یا کبد، یبوست، سردرد و بوی بددهان، باید تحت‌نظر پزشک یا متخصص تغذیه باشند و زیاد توصیه نمی‌شود.


رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک جهت لاغری و کاهش وزن سریع


باید توجه کنیم که بر خلاف رژیم‌های مد روز و تبلیغاتی رژیم کتوژنیک نه‌تنها نسبت به رژیم قبل که بسیار محدود است آزادتر است بلکه میزان کاهش وزن بیشتری هم دارد و حتی فوایدی هم دارد. اما نکته در این است که این رژیم حتماً باید تحت‌نظر متخصص گرفته شود.


در خصوص این رژیم به گفته متخصص کتوژنیک: " رژیم‌ کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است. "


حفظ وزن کاهش‌یافته در طولانی‌مدت


بعد از یکی از روش‌ها و کاهش وزن، نیاز است که سبک زندگی خود را تغییر دهید و به رژیم قبل بر نگردید. عجیب است که افراد توقع دارند که کاهش وزن خود را بعد از رژیم لاغری مثلاً با رژیم کتوژنیک حفظ کنند اما بعد از رژیم مثل قبل غذا بخورند یا ورزش نکنند.


بنابراین لطفاً با هر روشی که وزن کم می‌کنید، دو جز زندگی خود یعنی رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود را اصلاح کنید.


منبع رژیم آنلاین تخصصی دکتر روشن ضمیر Rdiet.ir ( آردایت )انتهای پیام/ ر
انتهای پیام/

ارسال نظر