دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
07 ارديبهشت 1401 - 14:06

افشای سند فوق محرمانه از کارشکنی نتانیاهو بر سر تبادل اسیران فلسطینی

منابع صهیونیستی سندی فوق محرمانه از معامله‌ای داخلی بر سر تبادل اسیران فاش کردند که با کارشکنی نخست‌وزیر سابق این رژیم از روند عملیاتی شدن خارج شد.
کد خبر : 655355
بنیامین نتانیاهوبه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، شبکه i۲۴ نیوز سندی را منتشر کرد که مربوط به درگیری‌های سال ۲۰۱۸ است. در این سند که عبارت «فوق محرمانه» روی آن درج شده، نشان می‌دهد چند روز پس از آغاز درگیری‌ها میان ارتش رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در آگوست ۲۰۱۸ نشستی صوری میان سران سرویس‌های امنیتی برگزار شد. موضوع این جلسه اجساد سربازان و شهروندان اسرائیلی بازداشت‌شده به‌وسیله حماس در نوار غزه است و تا جایی که مشخص است، به‌دنبال بهترین و سریع‌ترین زمان برای ارائه پیشنهاد تبادل اسیران می‌گردند.


در این جلسه که نداو آرگامان رئیس وقت شین‌بت، رئیس دستگاه اطلاعات نظامی، رئیس وقت موساد، هماهنگ‌کننده زندانیان و مفقودشدگان و رئیس وقت ستادکل ارتش به همراه سران سرویس‌های امنیتی حضور دارند، به این نتیجه دست یافتند با توجه به وضعیت موجود، لیست ارائه‌شده بهترین گزینه برای اسرائیل برای دستیابی به توافق بر سر مبادله اسیران است؛ آن‌ها به‌این وسیله می‌توانستند با پرداخت بهایی مناسب سربازان خود را که در غزه و به‌وسیله حماس دستگیر شده بودند، به سرزمین‌های اشغالی بازگردانند.


این سند محرمانه با عنوان «ابتکار رؤسای سرویس‌های امنیتی و هماهنگ‌کننده زندانیان و مفقودشدگان برای بازگرداندن اسیران و مفقودشدگان از نوار غزه» منتشر شده و نشان می‌دهد که مقام‌های اسرائیلی به‌دنبال طرح سازمان‌یافته‌تری برای تنظیم توافق دیگری با حماس هستند تا بتوانند بر سر بهای تبادل چانه‌زنی کنند.


طبق طرحی که در این گفت‌وگوها تهیه شد، مرحله نخست شامل برقراری آتش‌بس متقابل، لغو تحریم‌های اسرائیل، گشایش گذرگاه کرام شالوم (Kerem Shalom) و گسترش منطقه ماهیگیری فلسطینیان در غزه بود. ادامه این طرح توسعه شبکه برق و حل مشکل حقوق بازنشستگان با بودجه قطر را شامل می‌شد. پس از این توافق قرار بود حماس زندانیان اسرائیلی را بازپس دهد، البته به‌جز کسانی که در اقدامات خصمانی مهمی علیه فلسطینیان مشارکت داشتند.


در یکی از بندهای سند به تفصیل بیان شده بود، به تعویق انداختن معامله تبادل اسیران و منفک کردن آن از روند آتش‌بس ممکن است به حذف راه‌حل تبادل زندانیان و مفقودشدگان برای سال‌های آینده شود.


این شبکه صهیونیستی گزارش کرد، در جلسه‌ای که با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی برگزار شد، طرح بررسی شد، اما هیچ تصمیمی گرفته نشد و به‌گفته یکی از مقام‌های دخیل در تهیه طرح، نتانیاهو بحث را جمع‌بندی کرد و قول داد تصمیم‌گیری کند، اما این بحث دیگر مطرح نشد. بنابراین نتانیاهو با اقدام خود، باعث توقف برقراری آتش‌بس و معامله بر سر تبادل اسیران شد.


انتهای پیام/۴۰۳۳/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته