دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 فروردين 1401 - 13:31
بهروان در گفت‌وگو با آنا:

کشمکش استقلال و کمیته داوران ضربه بر اعتبار فوتبال ایران است/ شخم زدن مسائل گذشته دردی را دوا نمی‌کند

داور بین‌المللی پیشین فوتبال ایران گفت: شخم زدن مسائل تلخ گذشته مشکلی را از استقلال و عضو کمیته داوران حل نمی‌کند.
کد خبر : 653172
فرهاد مجیدیغلامرضا بهروان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزش خبرگزاری آنا، درباره شکایت باشگاه استقلال از عضو کمیته داوران و و شکایت این کمیته از سرمربی آبی‌پوشان اظهار کرد: انتهای این جنجال‌ها و کشمکش‌ها نفعی برای فوتبال ایران ندارد. تنها فضا را ملتهب می‌کند و اصالت و پاکی فوتبال را نزد مردم خدشه‌دار خواهد کرد. به راحتی می‌توان چنین مسائلی را در فضایی آرام و به دور از هر گونه جنجالی حل کرد اما در جوی که ایجاد شده ضمن آنکه اعتماد عمومی سلب می‌شود فرصت برای دوستی و همکاری به سختی به دست می‌آید. اگر محیط فوتبال به میدان اتهام زدن علیه یکدیگر و شکایت تبدیل شود سنگ روی سنگ بنا نخواهد شد. علاقه از بینندگان تلویزیونی گرفته می‌شود و آنها کمتر رغبتی به پیگیری نتایج مسابقات داخلی پیدا می‌کنند.


وی ادامه داد: متأسفانه سرمربیان تیم‌ها در زمان از دست دادن امتیاز همه کس را جز خود مقصر می‌دانند. بیشترین صحبت‌ها نیز علیه داوران است. فرهاد مجیدی هم اگر چه نامی از فردی نبرده اما علیه داوران حرف شده در حالی که می‌شد اعتراض به نحوه قضاوت تیم داوری را از طریق مجاری قانونی دنبال کرد. شرایط فوتبال ایران آرامش چندانی ندارد و با اضافه کردن چنین مشکلاتی باعث خستگی و دلزدگی مردم از فوتبال می‌شویم. بحث اینکه چه فردی حق را مطرح می‌کند و حق با چه کسی است در این مقال نمی‌گنجد. نهادهای ذی‌ربط مسئول رسیدگی به امور هستند و می‌توان اعتراض را بدون پرداختن به حاشیه مطرح کرد. در بوق و کرنا کردن طرح شکایت چه فایده‌ای دارد مگر در رأی قاضی تأثیری دارد؟ تنها حرمت‌ها را از بین می‌برد و چون هر دو گروه در جامعه الگو هستند باعث ناهنجاری بیشتری می‌شوند.


رئیس پیشین کمیته داوران خاطرنشان کرد: سرمربی تیم استقلال نباید پس از حذف تیمش مقابل نساجی مازندران علیه داوری موضع می‌گرفت و مرجع رسیدگی به این موضوع کمیته انضباطی است. دلیلی نداشت عضو کمیته داوران به انتشار استوری‌های مختلف در مواجهه با سرمربی استقلال بپردازد و در مقابل هم حامیان فرهاد مجیدی عملی متقابل را انجام دهند. در ابتدا باید به مجیدی و دیگر مربیان گفت که داوران با کمبود امکاناتی چون ارتباطات رادیویی روبه‌رو هستند و البته که خبری از سیستم کمک داور ویدئویی VAR نیست. مواردی که ضریب اشتباهات را کاهش می‌دهد. وقتی فضای قضاوت ساده‌تر از داوران گرفته شده،‌ نباید اعتراضات از حد معقول عبور کند. از سویی دیگر نیازی به شخم زدن مسائل تلخ گذشته نیست چون دردی را دوا نمی‌کند. با طرح مسائلی که در نهایت فردی هم به خاطر آنها بازخواست نمی‌شود تنها مردم را ناامید می‌کنیم.
بیشتر بخوانید:

بهروان بیان کرد: مدیرعامل باشگاه استقلال پیشنهاد تشکیل کارگروه را داده و رئیس کمیته داوران گفته این کمیته توصیه‌پذیر نیست. آجورلو حر بدی نزده چون در گذشته هم کارگروه تشکیل می‌شده تا درباره انتخاب داوران دقت‌نظر بیشتری انجام شود. اعتبار و آبروی فوتبال ایران در خطر است و کشکمش‌های بیهوده ما را به عقب می‌برد. این فوتبال فی‌نفسه اسیر یکسری عوارض و امراض شده و با افزایش اختلافات بیشتر گرفتار می‌شود. در حالی که شاهد هستیم در کشورهای صاحب فوتبال اشتباهات داوری رخ می‌دهد و بسیار کمتر جار و جنجال می‌شود در ایران بر سر مسائل کوچک درگیری‌های لفظی زیادی را می‌بینیم. داوران برای قضاوت نیاز به آرامش و تمرکز دارند و بخش مهمی از برگزاری هر مسابقه‌ای هستند. باید کمک کرد تا جو برگزاری مسابقات رو به آرامش برود و نونهالان، نوجوانان و جوانان را که دنبال کنندگان مسابقات داخلی هستند و نسل بعدی تعقیب کنندگان به شمار می‌روند را به سمت رقابت‌های داخلی برد تا آنها کمتر جذب مسابقات خارجی شوند.


انتهای پیام/۴۰۴۸/انتهای پیام/

ارسال نظر