دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 اسفند 1400 - 16:45
جشنواره امامت و مهدویت/ حاجی‌وندی مطرح کرد؛

غیبـت حضـرت مهـدی(عج) نمونه‌ای از سـنت‌هـای الهی درباره پیامبران

عضو هیئت علمی گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس تأکید کرد: غیبـت حضـرت مهـدی(عج) نمونه‌ای از سـنت‌هـای الهی درباره پیامبران است.
کد خبر : 645126
مهدویت

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از شیراز، چهارمین نشست سیر مطالعاتی مهدوی با محور «کتاب نگین آفرینش» با ارائه لیلا حاجی‌وندی به صورت برخط برگزار شد.
بیشتر بخوانید:


راهکار رسیدن به وضعیت مطلوب مهدوی چیست؟
این نشست با اهداف آشنایی با غیبت امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف، آشنایی با حکمت‌ها و علل غیبت امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف، آشنایی با دوره‌های مختلف غیبت و با استقبال کم‌نظیر استادان دانشگاه آزاد اسلامی فارس برپا شد.


عضو هیئت علمی گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در این نشست با بیان اینکه غیبـت حضـرت مهـدی(عج) نمونه‌ای از سـنت‌هـای الهی درباره پیامبران است، اظهار کرد: غیبت به معنای حاضر نبودن، ممکن است به دو گونه روی دهد: یکی غیبت شخص و جسم؛ یعنی امام دیده نمی‌شود گرچه حضور دارد و دوم غیبت شخصیت و عنوان یعنی امام دیده می‌شود، اما شناخته نمی‌شود.


حاجی‌وندی با ذکر پیشینه وقوع غیبت در برخی پیامبران گفت: هریک از آن سفیران الهی به تناسب شرایط سال‌هایی را در غیبت به سر بـرده‌اند، به همین دلیـل اسـت کـه در روایـات، غیبـت حضـرت مهـدی عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف یکـی از سـنت‌هـای الهی درباره پیامبران دانسته شده است.


وی متذکر شد: برای فلسفه غیبت می‌توان دلایل متعددی را فرض کرد که از آن جمله تأدیب و آزمایش مردم، استقلال و نبودن تحت پیمان دیگران، حفظ جان امام و سری از اسرار الهی قابل ذکر است


عضو هیئت علمی گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با اشاره به فواید امام غایب برای جامعه، تبیین کرد: افزایش معرفت به امام غایب، توجه به جایگاه و وظایف امام در عالم هستی، تقویت اعتقاد و باور مردم به حضرت، آگاهی از شئون امام و تلاش برای تقرب و بهره‌مندی از عنایات حضرت از مهم‌ترین مزایای غیبت امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف محسوب می‌شود و وجـود امام در عالم موجب امید به آیندهای روشن و سراسر شور و اشتیاق است.


حاجی‌وندی تأکید کرد: شـیعه پیوسـته و در طول تاریخ یک‌هزار و ۴۰۰ ساله به انواع بلاها و دشواری‌ها گرفتار شده و آنچـه بـه‌عنوان نیرویی بزرگ و پشتوانه‌ای اسـتوار، او را بـه ایسـتادگی و تسـلیم نشـدن و حرکـت و تلاش واداشته، امید به آینده سبز مؤمنان و دین بـاوران بـوده اسـت.


وی در توضیح هدایت باطنی و نفوذ روحانی امام در عصر غیبت خاطرنشان کرد: امام و حجت خدا وظیفـه رهبـری و هـدایت مـردم را بـه عهـده دارد و در تـلاش اسـت افرادی که آماده دریافت نور هدایت او هستند، راهنمایی کند.


عضو هیئت علمی گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس افزود: امام برای انجام این مأموریـت الهی، گاهی آشکارا و بـی‌پـرده بـا انسـان‌هـا ارتبـاط برقـرار مـی‌کنـد و بـا گفتـار و کـردار زندگی‌ساز خود، راه سعادت و بهروزی آنها را نشان می‌دهد و زمانی دیگر با اسـتفاده از قدرت ولایت خود که نیروی غیبی و الهی است در درون قلـبهـا اثـر مـی‌گـذارد.


انتهای پیام/۴۰۷۸/۴۰۶۲/


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته