دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 اسفند 1400 - 16:11

قیمت بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود؟

بسیاری از مسافرانی که برای خرید پرواز داخلی به سایت های مختلف مراجعه می کنند، با قیمت های متفاوتی مواجه می شوند. سوالی که در این مواقع پیش می آید، این است که چرا قیمت بلیط هواپیما در ایرلاین های مختلف، متفاوت است. نرخ بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود و علت اختلاف قیمت ها چیست؟
کد خبر : 645113
image-20220302161021-1.jpegبه گزارش گروه بازار خبرگزاری آنا، بسیاری از مسافرانی که برای خرید پرواز داخلی به سایت های مختلف مراجعه می کنند، با قیمت های متفاوتی مواجه می شوند. سوالی که در این مواقع پیش می آید، این است که چرا قیمت بلیط هواپیما در ایرلاین های مختلف، متفاوت است. نرخ بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود و علت اختلاف قیمت ها چیست؟


برای پاسخ به این سوالات تا پایان مقاله با ما همراه باشید.


قیمت بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود؟


عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما


عوامل متعددی در نرخ گذاری بلیط هواپیما موثر است. هر ساله سازمان هواپیمایی کشور با توجه به این عوامل برای بلیط هواپیما در مسیرهای مختلف قیمت گذاری می کند. این عوامل عبارتند از:


میزان تقاضا، نوع هواپیما، نوع ایرلاین، ظرفیت هواپیما، مسافت، نوع کلاس پروازی و فاکتورهای دیگر. با توجه به این که امروزه تعداد ایرلاین ها بیشتر از قبل می باشد، فضای رقابتی شدیدی بین آنها وجود دارد که منجر به تلاش برای جذب بیشترین مسافر می شود.


با رشد صنعت گردشگری، تعداد مسافران نیز افزایش می یابد که موجب رقابت بین ایرلاین ها می شود. هر چه میزان تقاضای بلیط هواپیما بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین میزان تقاضا یکی از فاکتورهای مهم در قیمت گذاری بلیط می باشد.


یکی دیگر از فاکتورهای مهم نوع خدمات و امکاناتی است که در طول سفر دریافت می کنید. این امکانات با توجه به نوع کلاس پروازی معین می شود. معمولا فرست کلاس گرانترین پرواز و اکونومی ارزان ترین پرواز ها می باشد.


چرا زمان پرواز در قیمت بلیط هواپیما تاثیر دارد؟


زمان و ساعت پرواز یکی دیگر از عواملی است که قیمت بلیط هواپیما را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی قیمت بلیط در روزهای تعطیل و مراسمات خاص گران تر از روزهای عادی است. اواخر هفته، تعطیلات، تابستان ها و اوج سفر نیز قیمت‌ها افزایشی می شود. بنابراین در هنگام خرید بلیط به زمان آن توجه داشته باشید.


ارزان ترین زمان خرید بلیط هواپیما ارزان می شود!؟


هر مقصد گردشگری زمان سفر مختص خود را دارد. به طور مثال برای خرید بلیط هواپیما کیش، تابستان ارزان ترین فصل سفر است. اما به طور کلی اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما ارزان هستید، اواسط هفته زمان مناسبی است. یکی دیگر از مواقعی که امکان رزرو بلیط ارزان هواپیما بیشتر می شود، هنگام پایان تعطیلات است. این قانون کلی را فراموش نکنید:


هر گاه همه از سفر برمی گردند، شما به سفر بروید!


قیمت بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود؟


نحوه قیمت گذاری ایرلاین ها در مسیرهای مختلف


معمولا افراد یا برای سفر کاری بلیط هواپیما تهیه می کنندیا برای سفرهای تفریحی. افرادی که قصد سفر کاری دارند، نزدیک به روز پرواز اقدام به رزرو بلیط هواپیما می کنند. اما مسافران گردشگری ترجیح می دهند مدتی قبل از سفر بلیط خود را تهیه کنند.


همین موضوع می تواند در نرخ بلیط شما موثر باشد. بیشترین متقاضی بلیط چارتر و بلیط لحظه آخری مسافرانی هستند که برای کار ناگزیر به سفر هستند. از آنجایی که این افراد بارها در طول سال به مسافرت می روند، به دنبال رزرو بلیط ارزان هواپیما هستند. خرید بلیط چارتر گزینه مناسبی برای این دسته از مسافران است.


در ابتدا قیمت بلیط هواپیما در مسیرهای کاری و تجاری ارزان تر اعلام می شود و در ادامه با توجه به میزان تقاضا قیمت ها افزایشی می شود. بنابراین میزان عرضه و تقاضا نیز در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر است. علاوه بر این ها، هزینه تعمیرات و نگهداری هواپیما، مالیات و هزینه سوخت نیز می تواند نرخ بلیط هواپیما را افزایشی یا کاهشی کند.


با حذف هزینه های اضافی، پرواز ارزان تری رزرو کنید


برخی از ایرلاین ها برای ارائه خدمات مختلفی که در طول سفر ارائه می دهند، هزینه اضافی دریافت می کنند. به طور مثال سفارش غذای رژیمی، ترانسفر فرودگاهی! برای این که سفری اقتصادی را تجربه کنید، می توانید از خدماتی که لزوم چندانی ندارند، صرف نظر کنید.


همچنین از قوانین حمل بار مطلع باشید تا در هنگام سوار شدن به هواپیما نیاز نباشد جریمه حمل بار اضافی را پرداخت کنید. این اطلاعات در هنگام رزرو پرواز داخلی در قسمت جزییات بیشتر توضیح داده شده است.


خرید بلیط هواپیما از بهترین سایت ها


امروزه مسافران با دسترسی به سایت های گردشگری، در زمانی بسیار کوتاه بلیط هواپیما را جستجو و با مقایسه قیمت بلیط ها می توانند بلیط هواپیما ارزان را خریداری کنند. مراجعه به سایت های معتبر گردشگری، بهترین روش های خرید بلیط هواپیما است که به راحتی امکان پذیر می باشد.


امروزه سایت های مختلفی مانند علی بابا، تیک بان، قاصدک، سفر مارکت و فلایتیو از جمله سایت های معروف و معتبری هستند که تمامی خدمات سفر را به صورت آنلاین ارائه می دهند.


خرید ارزان ترین بلیط هواپیما


تیک بان به عنوان یکی از معتبرترین و جامعترین سایت های گردشگری با همکاری ۹۰۰ ایرلاین داخلی و خارجی توانسته است انواع بلیط هواپیما را با منصفانه ترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار مسافران قرار دهد. شما می توانید با خرید بلیط چارتر هواپیما و بلیط لحظه آخری سفر ارزان تری را تجربه کنید. به شرطی که در بهترین زمان اقدام به خرید بلیط خود نمایید. برای تجربه سفری ارزان و اقتصادی به www.tikban.com مراجعه کنید. (منبع)


انتهای پیام/۴۱۲۹/انتهای پیام/

ارسال نظر