دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 بهمن 1400 - 12:09

درمان سرطان توسط متخصص انکولوژی با روش شیمی درمانی

انکولوژیست پزشک متخصص در تشخیص و معالجه افراد مبتلا به سرطان است. اگر مبتلا به سرطان هستید، بهترین متخصص انکولوژی در تهران بر اساس گزارشات آسیب شناسی دقیق برنامه درمانی مناسب شما را طراحی خواهد کرد که نشان دهنده اطلاعاتی مانند نوع سرطان، وخامت، سرعت گسترش و قسمت های درگیر کننده بدن است.
کد خبر : 636364
رپرتاژ

به گزارش گروه بازار خبرگزاری آنا، متخصص رادیوانکولوژی یا همان انکولوژیست کیست؟


انکولوژیست پزشک متخصص در تشخیص و معالجه افراد مبتلا به سرطان است. اگر مبتلا به سرطان هستید، بهترین متخصص انکولوژی در تهران بر اساس گزارشات آسیب شناسی دقیق برنامه درمانی مناسب شما را طراحی خواهد کرد که نشان دهنده اطلاعاتی مانند نوع سرطان، وخامت، سرعت گسترش و قسمت های درگیر کننده بدن است.


شرح وظایف متخصص درمان سرطان و انکولوژیست


انکولوژیست ها سرطان را با استفاده از موارد زیر تشخیص می دهند: • بیوپسی

 • آندوسکوپی

 • پرتونگاری

 • سی تی اسکن

 • MRI

 • اسکن PET

 • سونوگرافی یا سایر روش های رادیولوژی

سؤالاتی که باید از آنکولوژیست خودتان بپرسید

 • این تست ها چه چیزی را نشان می دهند؟

 • دلیل انتخاب این روش درمان چیست؟

 • عوارض جانبی این دارو چیست؟

 • این روش درمان برای سایر بیماران چقدر موفقیت آمیز بوده است؟

 • چه زمانی می توانم به زندگی عادی و سرکار برگردم؟

 • آیا می توانید راه درمان را با یک زبان ساده تر توضیح دهید؟

 • آیا آزمایشات بالینی به من کمک می کنند؟


ویزیت توسط پزشک انکولوژیست


متخصص انکولوژی مدت زمان زیادی را صرف جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت جسمانی شما می کند به طوری که ممکن است اولین ملاقات انکولوژی شما چندین ساعت طول بکشد.


شما همچنین باید انتظار موارد زیر را داشته باشید: • احساسات متناقض


اضطراب، عصبانیت واکنش های متداولی هستند که پس از فهمیدن ابتلا به سرطان آن ها را تجربه می کنید. همچنین ممکن است که در ابتدا به دلیل شوک وارد شده نوعی بی حسی را تجربه کنید.


معاینه بدنی: حتی اگر دکتر اصلی شما مجموعه ای از معاینه های فیزیکی را انجام داده باشد، احتمالاً انکولوژیست برخی از این معاینات را تکرار می کند. • تست های بیشتر: آزمایش خون یا آزمایش تصویر برداری


ملاقات با افراد مرتبط با خدمات بیمارهای سرطانی: ممکن است با متخصصان مراقبت های بهداشتی و یا افرادی که درباره روند بیمه و هزینه های مربوط به درمان به شما کمک کنند ملاقات کنید.


پیش بینی اولیه: معمولا انکولوژیست یک پیش بینی اولیه را در مورد مدت زمان درمان و مراحل آن به شما ارائه می کند.


آزمایشات متداول بیماران


ممکن است پزشک معالج شما برای یافتن ناهنجاری هایی که می تواند نشان دهنده سرطان باشد، معاینه جراحی انجام دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش خون و ادرار یا اسکن تصویر برداری مانند MRI، اسکن CT انجام دهند. آنها ممکن است یک یا چند مورد نمونه برداری برای بررسی سلول های سرطانی در بافت‌ها انجام دهند.


درمان های انکولوژی شامل چیست؟


یکی از روش های درمانی در انکولوژی، شیمی درمانی سرطان است. متخصصان انکولوژیست، بر روی درمان آنکولوژی، نظارت می کنند و در استفاده از روش های درمانی مختلف مانند شیمی درمانی، هورمون ها و مسکن ها برای مدیریت بیماری تخصص دارند. انکولوژیست ها غالباً مراقبت را با پرتو نگاری و آنکولوژیست های جراحی انجام می دهند.


شیمی درمانی(chemotherapy) در درمان بیماران سرطانی


شیمی درمانی یکی از روش های درمان سرطان است که با استفاده از دارو های خاص در علم پزشکی صورت می پذیرد . اما متأسفانه این نوع درمان عوارضی روی سلول ها و بافت های بدن از خود به جای می گذارد . این عوارض عبارت است از : ریزش مو، خشک شدن پوست، تهوع و استفراغ، اسهال و لاغری


طرح های درمانی


شیمی درمانی امروزه با طرح های بسیاری، به منظور کنترل و درمان بیماری سرطان رو به پیشرفت است، شیمی درمانی می تواند برای درمان کامل بیماری ، طولانی کردن عمر بیمار و آرام کردن درد ها کمک بسیاری کند.


مقاومت سلول های سرطانی در برابر انواع دارو های شیمی درمانی یکی از مهم ترین نگرانی ها و شکست درمان است. • درمان پیش معالج یا شیمی درمانی نئوآدجوانت


این نوع درمان به منظور کاهش خطرات ناشی از درمان موضعی که شامل : جراحی یا پرتو درمانی است انجام می شود. هم چنین به منظور کوچک کردن و کم حجم کردن تومور اولیه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. • شیمی درمانی آدجوانت


زمانی که احتمال وجود بیماری سرطان کم باشد اما ریسک این که سرطان عود کند ، وجود داشته باشد ، این روش به کار گرفته می شود به این صورت که کمک می کند مقاومت سلول های سرطانی در برابر دیگر دارو ها کم شود . هم چنین میتواند سلول هایی که در بدن پخش شده است را بُکُشد . این دارو برای تومور های سرطانی که سرعت رشد آن ها زیاد است بسیار سودمند بوده و فرد بهبودی کامل را به دست می آورد.


عوارض درمان سرطان با شیمی درمانی از زبان متخصص انکولوژی


شیمی درمانی سرطان یکی از راه های درمانی برای مبارزه با رشد بیش از اندازه سلول ها می باشد. این درمان با استفاده از روش های مختلفی صورت می گیرد از جمله به صورت تزریق و هم چنین به صورت خوراکی که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم. شیمی درمانی برای بدن افراد عوارضی به دنبال دارد و تا حدی با استفاده از راه های مختلف این عوارض قابل کنترل می باشند.


درمان با استفاده از داروهای شیمیایی به دو صورت زیر می باشد: • درمان های تزریقی

 • داروهای خوراکی


درمان های تزریقی را می توان به دو صورت انجام داد:


با وسیله ‌ای به نام آنژیوکت توسط پرستار داخل رگ بیمار زده شده و سپس تزریق دارو انجام می ‌شود یا وسیله‌ای به نام پورت با عمل جراحی زیر پوست در قسمت فوقانی قفسه سینه قرار داده می‌شود و از این طریق تزریق انجام می‌شود.


از بین بردن علائم ناشی از سرطان


پزشک متخصص شیمی درمانی در مورد هدف از شیمی درمانی قبل از شروع درمان سرطان با شما صحبت خواهد کرد. بهتر است که قبل از آن که این نوع درمان را شروع کنید، آرامش خود را حفظ کرده و هم چنین روحیه خود را بالا ببرید تا درمان با استفاده از دارو های خاص به خوبی صورت گیرد. • تاثیر شیمیدرمانی بر مغز استخوان


مهم ‌ترین نقطه از بدن که سلول‌ های آن فعالیت های دائم و سریعی دارند، مغز استخوان می باشد. مغز استخوان سازنده اجزای خون مانند پلاکت ‌ها، گلبول ‌های قرمز خون، سلول‌های دفاعی و… است. پس در نتیجه اگر هنگام شیمی درمانی مغز استخوان فرد آسیب ببیند که جزو عوارض شیمی درمانی می باشد فرد دچار کم‌خونی، ضعف سیستم امنیتی و استعداد برای ابتلا به بیماری‌های عفونی، خونریزی‌ و … می شود. • تاثیر شیمیدرمانی بر دستگاه گوارش


سلول‌های دستگاه گوارش نیز جزو سلول ‌های فعال می باشند و دارو روی آن ها تاثیر فراوانی دارد. اولین علامت های شیمی‌ درمانی، بی ‌اشتهایی است که بعد از مدتی حالت تهوع و استفراغ نیز به آن اضافه می‌ شود. ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که حالت تهوع بعد از شیمی درمانی چند روز طول می کشد؟ برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که این موضوع بستگی به ایمن بودن بدن شما دارد. حالت تهوع در بدن شما ممکن است حتی تا یک هفته نیز طول بکشد. • تاثیر شیمی درمانی بر دستگاه عصبی افراد


دستگاه عصبی نیز تحت ‌تاثیر شیمی ‌درمانی قرار می‌ گیرد. بیماران معمولا به ‌دلیل خستگی به پزشک خود مراجعه می‌ کنند. گاهی بیماران با وجود این که سن بالایی ندارند دچار فراموشی هم می ‌شوند. دست و پاها هم ممکن است دچار گزگز در ناحیه نوک انگشتان شوند. اما جای نگرانی نیست و تمامی موارد تحت نظر بهترین متخصص شیمی درمانی در تهران قابل درمان است.


دکتر مریم میرزایی


منبع : https://drmaryammirzaei.com/
انتهای پیام/ ر

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته