دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 مهر 1400 - 13:10
حجت‌الاسلام ساکی:

شبهات فکری جمعیت و فرزندآوری باید برطرف شود

دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت در اولین نشست رابطان مجمع ملی فعالان جمعیت، با تشریح آمار جمعیتی دهه‌های گذشته و آینده نگری تحولات جمعیتی در سالهای آتی، خطر بحران سالخوردگی و بحران کاهش جمعیت را برای کشور جدی دانست.
کد خبر : 616130
همایش فعالان جمعیت مشهد ساکی

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام رسول ساکی دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت، در ابتدا سخنان خود را با خیرمقدم به رابطان استانی مجمع ملی فعالان جمعیت که از استان‌های مختلف برای شرکت در این نشست به مشهد مقدس آمده‌اند، شروع کردند.


در ادامه، دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت، جنگ جمعیتی را یکی از مهم‌ترین جنگ‌هایی دانستند که دشمنان نظام و انقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداختند.


وی با تشریح آمار جمعیتی دهه‌های گذشته و آینده‌نگری تحولات جمعیتی در سال‌های آتی، خطر بحران سالخوردگی و بحران کاهش جمعیت را برای کشور جدی دانسته و گفت: «با توجه به اینکه نسبت به موضوع جمعیت و فرزندآوری شبهات متعددی در اذهان عمومی وجود دارد، لذا باید شبهات فکری و گره‌های ذهنی مردم رفع شود. از طرفی لازمه‌ی به میدان آوردن مردم و واحدهای مردمی در مقام افاده و استفاده، طبیعتاً برطرف کردن همین گره‌های ذهنی خواهد بود.»


ساکی، چند موضوع پیرامونی جمعیت را از موضوعاتی دانستند که شبهات کمتری نسبت به آن وجود دارد و راحت‌تر می‌توان مردم و واحدهای مردمی را نسبت به آن‌ها اقناع کرد.


وی فاجعه قتل جنین (سقط عمدی جنین)، ارتقاء جایگاه مادری در جامعه، بیان آسیب‌های تک‌فرزندی و احیاء هویت خانواده‌های چند فرزندی را از موضوعاتی دانستند و افزود: «نسبت به این موضوعات پیرامونی جمعیت و فرزندآوری، شبهات کمتری وجود دارد و جامعه نسبت به آن همراه‌تر است و مسیر شکل‌گیری فعالیت‌های مردمی در این زمینه هموارتر است.»


ساکی به اهداف برگزاری اولین نشست رابطان استانی مجمع ملی فعالان جمعیت پرداخته و گفت: «بررسی تخصصی و تشکیلاتی مسئله جمعیت، هم‌افزایی تشکیلاتی و هم آفرینی راهبردی مهم‌ترین اهداف این نشست است.»


دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت تصریح کرد: «این نشست، به مدت سه روز در مشهد مقدس در حال برگزاری است و اساتید و متخصصین مطرح موضوع جمعیت و فرزندآوری در این نشست حضور پیدا خواهند کرد. همچنین برگزاری کارگاه‌های تخصصی و تشکیلاتی متعدد از جمله برنامه‌های این نشست است تا فعالیت‌های جمعیتی در استان‌ها انسجام بیشتری پیدا کند.»


انتهای پیام/۴۰۷۶/


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته