دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
19 مهر 1400 - 13:50

واکنش جامعه جهانی به حمله تروریستی به شیعیان قندوز

حمله تروریستی روز جمعه به مسجد شیعیان شهر قندوز افغانستان علاوه بر بازتاب‌های منفی داخلی، در ابعاد خارجی با محکومیت از سوی جامعه جهانی مواجه شد.  
کد خبر : 613610
حمله تروریستی قندوز

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، حمله تروریستی روز جمعه به مسجد شیعیان سیدآباد در شهر قندوز افغانستان که به‌وسیله عامل انتحاری گروه تروریستی داعش انجام شد، بیش از یک‌صد کشته و زخمی بر جای گذاشت؛ حادثه‌ای دردناک که علاوه بر بازتاب‌های منفی داخلی، در ابعاد خارجی با محکومیت از سوی جامعه جهانی مواجه شد.


این حادثه تروریستی بلافاصله با واکنش و محکومیت از سوی سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر افغانستان مواجه شد. سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای از سوی آنتونیو گوترش، حمله به مسجد شیعیان افغانستان را به‌شدت محکوم کرد. در این بیانیه حملاتی که شهروندان غیرنظامی را هنگام انجام اعمال دینی هدف قرار می‌دهند، به‌عنوان نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی خوانده و محکوم شده است.


دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با انتشار توئیتی حمله انتحاری روز جمعه را الگوی نگران‌کننده خشونت خواند و درباره شمار بسیار بالای قربانیان ابراز نگرانی کرد. کمیسیون حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از نبود ساز و کاری مطمئن و قابل اعتماد برای حمایت از غیرنظامیان و افراد در معرض خطر در این کشور، حمله تروریستی را جنایتی در تداوم کشتارهای هدفمند شیعیان و هزاره‌ها خواند و محکوم کرد.


افغانستان عاملان این جنایت بزرگ را مجازات کند


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌دنبال حادثه مصیبت‌بار انفجار در مسجد استان قندوز افغانستان و جان‌باختن تعداد زیادی از نمازگزاران، در پیامی بر مجازات عاملان این جنایت بزرگ و جلوگیری از تکرار چنین فجایعی تأکید کردند و فرمودند: حادثه‌ تلخ و مصیبت‌بار انفجار در مسجد منطقه خان‌آباد استان قندوز که به جان‌باختن جمع زیادی از مؤمنان نمازگزار انجامید، ما را داغدار کرد. از مسئولان کشور همسایه و برادر افغانستان جداً انتظار می‌رود عاملان خون‌خوار این جنایت بزرگ را به مجازات برسانند و با تدابیر لازم از تکرار چنین فجایعی جلوگیری کنند.


ایشان از خداوند متعال رحمت و علوّ درجه برای شهیدان این حادثه، شفای عاجل برای آسیب‌دیدگان و صبر و سکینه برای بازماندگان آن‌ها را مسئلت کرد.


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز این حمله تروریستی را محکوم و علاوه بر ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، اعلام کرد: اقدامات تروریستی در هر شکل و از سوی هر طرفی محکوم است.


حجت‌الاسلام‌ حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتشار پیامی اعلام کرد: فاجعه جنایت‌بار اقدام تروریستی در مسجدی در قندوز موجب تألم همه علما و نخبگان جهان اسلام شد. اقدام کور و بزدلانه‌ای که لشکر جهل و کینه به تحریک و سرمایه اجانب، بارها در کشور مظلوم و محنت‌زده افغانستان به اجرا درآورد و متأسفانه مجامع بین‌المللی و قدرت‌هایی که مسبب اصلی این رنج و آلام بوده و هستند به نظاره نشستند و با سکوت به رنج این ملت مظلوم استمرار بخشیدند.
بیشتر بخوانید:


حزب‌الله لبنان انفجار در مسجد قندوز افغانستان را محکوم کرد


جهان مردم بی‌دفاع افغان را به حال خود رها کرده است
وی افزود: تجاوز به جان و مال مردم در مکان‌های عمومی و مقدس، نشان از بیگانگی تروریست‌ها از اسلام و فرهنگ اسلامی دارد. آنچه امروز دشمن کینه‌توز نشانه رفته، پاشیدن بذر کینه و عداوت میان مردم افغانستان با دامن‌زدن به موضوعات فرقه‌ای و طایفه‌ای است. امید واثق داریم بیداری مردم شریف، علمای بیدار، اصحاب متعهد رسانه و متنفذان افغانستان با درک درست نقشه‌های دشمنان ملت و کشور این توطئه شوم را خنثی خواهد کرد و در ایام پر محنت و رنج در کنار هم متحدتر از همیشه خواهند بود.


آمریکا نیز که در ناامنی و به‌وجود آمدن بی‌ثباتی در افغانستان متهم ردیف اول است، برای ظاهرسازی حمله انتحاری به مسجد سیدآباد را محکوم و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، مردم افغانستان سزاوار داشتن آینده‌ای به دور از ترور هستند.


وزارت امور خارجه روسیه هم در بیانیه‌ای با محکوم کردن انفجار مسجد شیعیان در ولایت قندوز افغانستان اعلام کرد که هدف این اقدام، بی ثبات کردن اوضاع افغانستان بود.


زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان نیز با تکرار بیانیه رسمی دولت آمریکا در زمینه محکوم کردن حمله خونین به نمازگزاران شیعه گفت: واشنگتن می‌خواهد تا عاملان این حمله پای میز محاکمه کشانده شوند.


وزارت امور خارجه پاکستان نیز در واکنشی این حمله را وحشیانه و تروریستی خواند و محکوم کرد. وزارت امور خارجه ترکیه نیز حمله مذکور را تروریستی خواند و علاوه بر محکوم کردن آن، برای قربانیان طلب رحمت و برای مجروحان طلب شفای عاجل کرد.


لزوم حفظ وحدت ملی افغانستان برای مقابله با تروریسم


حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای انفجار تروریستی در مسجدی در قندوز افغانستان را محکوم و اعلام کرد: حزب‌الله اندوه عمیق خود را به‌خاطر شهید و مجروح شدن تعداد زیادی نمازگزار در انفجار تروریستی استان قندوز ابراز می‌دارد و این اقدام جنایت‌کارانه را که در تناقض با تمام ادیان آسمانی و قوانین انسانی است، محکوم می‌کند؛ جنایتی که گروهک وهابی تروریستی داعش مرتکب آن شده است.


مقاومت اسلامی لبنان در ادامه از تمام مراجع دینی جهان اسلام خواست موضعی قاطع درقبال این گروهک‌های تروریستی جنایتکار اتخاذ کنند و مقام‌های مسئول افغانستان را به مجازات قاتلان و اتخاذ تدابیر ممکن برای جلوگیری از تکرار این کشتارهای فاجعه‌بار فراخواند.


اتحادیه جهانی علمای مسلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: حمله به مسجد شیعیان هنگام ادای نماز جمعه در ولایت قندوز افغانستان اقدامی «جنایتکارانه» است. در این بیانیه علاوه بر محکومیت این حمله تروریستی آمده است: اتحادیه جهانی علمای مسلمان جامعه جهانی را به همکاری سازنده برای دستیابی به صلح و جلوگیری از نژادپرستی، اسلام‌هراسی و دشمنی با ادیان دیگر فرا می‌خواند.


دفتر آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجعیت عالی شیعه عراق در بیانیه‌ای تأکید کرد: با کمال تأسف و ناباوری مشاهده می‌شود کشورهای مسلمان و جامعه جهانی ملت بی‌پناه افغانستان را تنها گذاشته‌ و در عمل اجازه داده‌اند شمار بیشتری از مؤمنان بی‌گناه این کشور هدف حملات جنایتکارانه گروه‌های افراطی و بی‌رحم قرار بگیرند. در این وضعیت دشوار از شما عزیزان دعوت می‌کنیم اتحاد و همبستگی ملی را بیش از پیش رعایت کنید و در راستای حمایت از غیرنظامیان در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی چاره‌ای بیندیشید.


انتهای پیام/۴۰۳۳/


انتهای پیام/

ارسال نظر