دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 ارديبهشت 1400 - 12:38
توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی/۴۷ شیبانی در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

حمایت از انجمن‌های علمی با حذف بوروکراسی اداری و ارتباط مستقیم با مسئولان

مدیر گروه آموزشی مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد گفت: حذف چرخه‌های نامطلوب و بوروکراسی اداری و ارتباط مستقیم انجمن‌های علمی با مسئولان ذی‌صلاح می‌تواند بهترین گام در راستای کمک و حمایت از انجمن‌ها باشد.
کد خبر : 575876
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

گروه استان‌های خبرگزاری آنا - مجتبی آزادیان؛ انجمن‌های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، باانگیزه و با ظرفیت‌های بالا هستند که موجب تجمیع و متمرکزشدن دانشجویان مشتاق به فعالیت‌های پژوهشی و علمی می‌شوند.


بخش عمده این ظرفیت‌ها، ابتدای کار به‌صورت بالقوه هستند و اگر دانشگاه‌ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن‌ها فراهم آورند؛ بالفعل‌شدن این ظرفیت‌ها دور از دسترس نخواهد بود؛ بنابراین در راستای ترویج روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه باید انجمن‌های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.
بیشتر بخوانید:


بوروکراسی و قوانین دست‌وپاگیر به انجمن‌های علمی صدمه زده است


بودجه کافی و بدون دردسر در اختیار انجمن‌های علمی قرار گیرد


پرداخت بودجه ثابت به انجمن‌های علمی فعال
خبرنگار خبرگزاری آنا در چهل و هفتمین شماره از پرونده «توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی» درباره مأموریت‌ها، اهداف، برنامه‌ها، دستورکارها و دستاوردهای انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با رضا شیبانی مدیر گروه آموزشی مهندسی کامپیوتر این دانشگاه گفت‌وگو کرده است که مشروح آن را می‌خوانید.


آنا: لطفاً انجمن علمی متبوع خود را با ذکر جزئیات، چگونگی تشکیل و نوع و حیطه کارکرد آن (زمینه‌های کاری) معرفی کنید.


شیبانی: انجمن علمی گروه کامپیوتر از بدو تولد انجمن‌های علمی در دانشگاه آزاد اسلامی در واحد مشهد آغاز به کار کرده است و زیر نظر استادانی مانند «دکتر نیازی، مهندس بدیع و مهندس ازقندی» فعالیت‌های خود را ادامه داده است. انجمن علمی کامپیوتر ۹۹/۱۱/۰۱ به شبنم شادرو (رئیس انجمن) و فرزانه کیمیایی (بازرس انجمن) محول شده است. سه عضو دیگر در انجمن نیز از دانشجویان رشته کامپیوتر هستند.


گام‌نهادن در راستای هم‌افزایی علمی می‌تواند غایت مطلوبی برای انجمن علمی باشد؛ چراکه عبارت «انجمن علمی» تشکیل شده از دو مفهوم «انجمن» و «علمی» است.


عمده موارد قابل اجرا در دوره جاری انجمن شامل ایجاد موزه‌ای مجازی از برنامه‌های برگزارشده در سال‌های اخیر توسط انجمن علمی گروه کامپیوتر، برگزاری سخنرانی‌های علمی هفتگی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، برگزاری کلاس‌های حل تمرین برای دانشجویان Undergraduate، برگزاری مسابقات ماراتن برنامه‌نویسی و Collegiate Coding Challenge و ایجاد نشریه الکترونیکی است.


انجمن علمی علاوه‌بر آن که امکانی برای تعمیق و ترویج علم در فضای دانشگاه بوده، فرصتی برای پیاده‌سازی آموخته‌ها و مشاهده نتایج آن در عمل است؛ بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که دانشجوی فعال در انجمن‌های علمی را فردی بدانیم که به‌مراتب در مقایسه با هم‌کلاسی‌های خود توانمندتر و باتجربه‌تر است؛ توانمندی‌هایی مانند مهارت کارِ گروهی، مهارت تبدیل ایده به عمل، مهارت ارتباط، مهارت مدیریت و اجرا، مهارت تأمین هزینه‌های مالی و مهارت هم‌اندیشی، آزاداندیشی و تفکر انتقادی. چنین توانمندی‌ها و مهارت‌هایی است که خروجی دانشگاه‌ها را در عمل شایسته‌تر و توانمندتر می‌کند.


در واقع تفاوت مهم در آن است که تجربه انجمن علمی افراد را در حوزه تخصصی و زمینه علمی که در آن مشغول به تحصیل هستند، کارآزموده می‌کند. به‌عبارتی، فرد پیش از ورود به دنیای حرفه‌ای آنچه را که باید خواهد آموخت و از این رهگذر در مقایسه با هم‌دوره‌ای‌های خود چند گام جلوتر خواهد بود. کارفرمایان و صاحبان صنایع و مشاغل نیز ترجیح می‌دهند افرادی را به استخدام درآورند که چنین تجربه‌هایی را نیز در چنته‌ داشته باشند.


آنا: جایگاه و وظایف انجمن‌های علمی در دانشگاه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


شیبانی: انجمن‌ها، مجموعه‌های سیالی هستند که براساس توافق و شرکت داوطلبانه گروهی از دانشجویانِ فعال در امور آموزشی در یک رشته علمی شکل می‌گیرند.


این تشکل با هدف فراهم‌آوردن زمینه‌های مناسب برای ظهور استعدادها، خلاقیت‌ها و شکوفایی علمی دانشجویان؛ نهادینه‌کردن فعالیت‌های فوق‌برنامه علمی و مطالعاتی، شناسایی دانشجویان مبتکر و پژوهشگر به‌منظور حمایت و بهره‌گیری از آنان برای ارتقای فعالیت‌های علمی پژوهشی دانشگاه، پرورش توانایی انجام فعالیت‌های گروهی در دانشجویان و کسب تجربه‌های اجرایی و مهارت‌های کارآفرینی توسط آنها در ساختار فرهنگی دانشگاه‌ها تعریف شده‌ است.


آنا: انجمن‌های علمی به‌عنوان هسته‌های تخصصی چه نقشی در پیشبرد علمی و توسعه علم و دانش به‌ویژه دانش‌های نوین دارند؟


شیبانی: انجمن‌های علمی دانشجویی برای انجام فعالیت‌های علمی در بدنه دانشجویی برای تحقق اهداف علمی، پژوهشی، فناوری و تخصصی نقش اساسی دارند.


آنا: حمایت از انجمن‌های علمی دانشجویی را چگونه ارزیابی می‌کنید و مشکلات و  چالش‌های مسیر فعالیت خود را چه چیزهایی می‌دانید؟


شیبانی: حذف چرخه‌های نامطلوب و بوروکراسی اداری، ارتباط مستقیم انجمن‌های علمی با مسئولان ذی‌صلاح می‌تواند بهترین گام در راستای کمک و حمایت از انجمن‌های علمی باشد.


آنا: انجمن‌های علمی چگونه تقویت شوند تا در پیشبرد علم موفق باشند؟


شیبانی: برای تقویت انجمن علمی باید در تمام دانشجویان یک گروه برای مشارکت در فعالیت‌هایی مانند کارگاه، بازدیدهای علمی و مسابقات انگیزه ایجاد شود، این فعالیت‌ها باید کاملاً با علم روز منطبق بوده و منجر به افزایش مهارت‌های علمی و عملی شود. حمایت‌های معنوی و مادی می‌تواند اعضای انجمن‌های علمی را دلگرم کرده و امیدبخش فصلی نو در فعالیت‌های انجمن‌ها باشد.


آنا: نحوه همکاری مسئولان در دانشگاه با انجمن شما چگونه بوده است؟


شیبانی: در گذشته محدودیت برای فعالیت انجمن‌های علمی وجود داشته که با قرارگرفتن انجمن‌ها در زیرمجموعه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان برطرف شده است و تاکنون نحوه پاسخگویی و تعامل این بخش بسیار مثبت ارزیابی می‌شود.


آنا: چنانچه فعالیت‌های اجتماعی، علمی، فرهنگی و موفقیت‌ها و دستاوردهایی داشته‌اید، تشریح کنید.


شیبانی: فعالیت‌ها و برنامه‌های برگزارشده توسط انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد (بازه زمانی چهار ترم در سال‌های ۹۶ تا ۹۸) شامل تهیه نقشه جدید گروه کامپیوتر و راهروهای اطراف، تهیه فرم معرفی گروه، کمیته‌های تخصصی، معرفی استادان، مشارکت در تهیه برنامه پیشنهادی ورودی‌های جدید (برای دانشجویان جدیدالورود ترم اول سال تحصیلی ۱۳۹۷-۱۳۹۸) است.


طراحی بات تلگرام و راه‌اندازی کانال یادآور به نشانی: IAUMReminder که شامل یادآوری هفته زوج و فرد، یادآوری مهلت نهایی رزرو غذای سلف، اعلام زمان انتخاب واحد و حذف و اضافه، اعلام زمان دریافت کارت ورود به جلسه، اعلام تغییر ساعات کلاس، اعلام تعطیلی‌های اعلامی از سمت سازمان مرکزی است، طراحی سایت برای انجمن علمی گروه کامپیوتر به آدرس CSAIUAUM.ir، راهنمایی و مشاوره به دانشجویان جدیدالورود و نشست با مرکز خلاقیت شهرداری مشهد در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۷، برگزاری همایش خانواده کامپیوتر در سال ۹۷، کنفرانس آنلاین (دکتر بهروز امیدوار تهرانی)، تجلیل از دانشجویان ممتاز، آشنایی دانشجویان جدیدالورود با قوانین آموزشی در تاریخ هفتم آذر ماه ۱۳۹۷ از دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌های این انجمن هستند.


برگزاری هشتمین دوره مسابقات برنامه‌نویسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد CCC۸، برگزاری کارگاه C++، برگزاری سخنرانی کاربردی در حوزه شبکه، هک و امنیت و پیش ثبت‌نام دوره‌های تخصصی شامل دوره لینوکس مقدماتی Linux Essentials، دوره لینوکس سطح یک LPIC-۱، دوره طراحی سایت مقدماتی، دوره طراحی اپلیکیشن، دوره هک و نفوذ CEH، دوره Network+ و دوره CCNA، برگزاری نخستین دوره مسابقه ماراتن برنامه‌نویسی دانشگاه آزاد مشهد، برگزاری سخنرانی علمی: انقلاب صنعتی نوین و راهنمایی و مشاوره به دانشجویان جدیدالورود (میز خدمت انجمن علمی گروه کامپیوتر در محل ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان جدید از دیگر فعالیت‌هاست.


دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌های انجمن شامل برگزاری سخنرانی علمی شامل بلاکچین دریچه‌ای به سوی اینترنت اشیا، برگزاری سخنرانی کاربردی بررسی حملات مهندسی اجتماعی مبتنی بر سیستم عامل اندروید، برگزاری سخنرانی کاربردی تست نفوذ وب و راهکار های مقابله با آن، برگزاری همایش خانواده کامپیوتر ۹۸، مصاحبه با استادان، تجلیل از مدیر گروه پیشین، تجلیل از دانشجویان ممتاز، آشنایی دانشجویان جدیدالورود با قوانین آموزشی، مشارکت در برگزاری بازدید علمی مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد و مشارکت در برگزاری بازدید علمی: بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر (الکامپ) است.


آنا: آیا در انجمن خود موفق به تولید محصول و یا موفقیت‌های دیگری شده‌اید؟


شیبانی: در گذشته محدودیت برای فعالیت انجمن‌های علمی وجود داشت که با قرارگرفتن انجمن‌ها در زیرمجموعه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان برطرف شده است. با توجه به شرایط کنونی، هدف انجمن در راستای کسب موفقیت‌های علمی در زمینه‌های کامپیوتری و در صورت امکان تولید محصولات نرم‌افزاری است.


انتهای پیام/۴۱۰۳/۴۰۶۲/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته